The Marmara Park Avenue’den Bina Aldı ABD’de Otelleri Üçlüyor

E-posta Yazdır

ABD’de kendi markasıyla otel işletmeciliği yapan The Marmara Grubu, New York’taki otellerinin sayısını 3’e çıkaracak. The Marmara İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk, “Manhattan’daki otelimizden çok memnunuz. İkinci otelimiz üzerinde çalışırken, karşımıza bir fırsat çıktı, Park Avenue’de bir bina daha aldık. 1-1.5 yıla kadar ikinci oteli, sonra da üçüncüsünü açacağız” dedi.

Citibank, Akbank Hisselerinden Yüzde 10 Daha Sattı

E-posta Yazdır

ABD'li dev Citigroup sermayesini artırmak için Akbank'taki hissesinin yarısını borsada sattı. Bankanın % 20'si için 2006'da 3.1 milyar $ ödeyen Citi, dünkü % 10.1'lik hisse satışında 1.15 milyar $'a razı oldu. Hisse başına % 36.2 zarar etti.  Sıkı sık Türkiye'den çıkmayacağı sinyalini veren Citigroup, dünyada uygulanmaya başlanacak olan yeni bankacılık kuralları nedeniyle sermaye artırma ihtiyacı doğunca en kolay likidite sağlayacağı varlığını sattı. Akbank'taki yüzde 20'lik (800 milyon adet) hissesinin yarısını (404 milyon adet) satarak 1.15 milyar dolar gelir elde etti. Ancak 6 yıl önce bankanın yüzde 20 hissesi için 3.1 milyar dolar ödeyen Citi, dünkü satışta hisse başına 1 dolar zarar etti

Aeropostale 5 Yılda 30 Mağaza Hedefliyor

E-posta Yazdır

 

Amerika’nın ünlü ergen-genç markası Aeropostale, Fiba Holding ile birlikte Türkiye’ye geldi. İlk mağazasını Kanyon’da açan Aeropostale’nin Başkanı Michael Cunningham, “Türkiye güçlü ekonomisi ve moda bilinci yüksek tüketici profili global markaların iştahını kabartıyor. Biz de geldik diye havalara uçuyoruz” dedi.

 
AMERİKA’nın 25 yıllık ergen genç markası Aeropostale, son dönemde başladığı ‘global büyümesine’ Türkiye’den devam ediyor. Fiba Holding’le birlikte Türkiye’ye gelen marka ilk mağazasını İstanbul Kanyon’da açtı. Aeropostale’nin Başkanı Michael Cunningham, “Aeropostale uluslararası büyüme stratejisine metodik yaklaşıyor. Türkiye’nin Asya ve Avrupa arasında bir geçiş üssü olduğuna inanıyoruz” dedi
5 yılda 30 mağaza hedefi
Türkiye’nin güçlü ekonomisi ve moda bilinci yüksek tüketici profiliyle global markaların iştahını kabarttığını belirten Michael Cunningham şöyle konuştu: “Aeropostale için de önemli bir pazar olacağına inanıyoruz ve Türkiye pazarına girmekten ve burada gelecek planları yapmaktan dolayı çok çok heyecanlıyız. Gelecek 5 yılda en az 30 mağazalık bir zincir olmayı planlıyoruz. Türkiye’ye markamızı taşımış olmaktan dolayı havalara uçuyoruz.”
 
Gençleri can kulağıyla dinliyor
 
“Aeropostale’yi inanılmaz fiyatlara genç kadın ve erkeklere yüksek kaliteli ürünler sunan enerjik ve eğlenceli bir marka olarak tanımlıyoruz biz” diyen Cunningham, bütün bunları yenilikçi ve heyecan verici bir mağaza ortamında yapmaya çalıştıklarını söyledi. Yükselen trendleri yakından takip edebilmek için sektördeki en yetenekli insanları işe aldıklarını vurgulayan Cunningham, “Hepsinden de önemlisi genç tüketicimizi can kulağıyla dinleriz. Türkiye’de de çok güçlü bir gençlik kültürü var ve pazardan iyi bir pay koparmak için dört gözle bekliyoruz” diye konuştu
Tüm dünyaya yayılıyor
Uzun süre Amerika dışına çıkmayan Aeropostale, son yıllarda başladığı dünyaya yayılma stratejisi çerçevesinde Kanada, Porto Riko, Dominik Cumhuriyeti, Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri), Singapur, Malezya ve Endonezya’ya açıldı. Türkiye, Avrupa’daki pek çok ülkeden önce faaliyet göstermeye başladığı ülke oldu.  Genç giyimin, diğer yaş gruplarından farklı bir performans gösterip göstermediği sorusuna Cunningham şu yanıtı verdi: “Dünyada sürekli çocuklar doğduğuna göre genç giyime sürekli ihtiyaç var.”
 
Ergen tüketici hiç olmadığı kadar bilinçli
 
MICHAEL Cunningham diğer tüketici gruplarına göre daha hercai oldukları söylenen gençlerdeki marka sadakati duygusuna ilişkin şöyle konuştu: “Bu konuda pazar araştırmaları, fokus grup çalışmaları ve bizim direkt tüketicimizden aldığımız geri bildirim gösteriyor ki, genç tüketiciler hiçbir zaman olmadıkları kadar bilgili ve her şeyin farkında. Bugünün ergen tüketicisinin ihtiyaçlarına cevap vermek için hiç durmadan yeni ve moda çeşitler sunmalı.”
 
Yeni marka için ‘Genç Mağazaları’ şirketini kurdu
 
BÜNYESİNDEKİ markalarla mağaza sayısını 150’ye çıkaran Fiba Grubu, Amerikan genç giyim markası Aeropostale’yi getirdi. Fiba Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin, “Yeni markamız için ‘Genç Mağazalar’ şirketini kurduk” demişti. Özyeğin markayla ilgili şu bilgileri verdi: “Gençlere yönelik farklı alanlarda ticari ve gayri ticari yatırımlarımız bulunuyor. Dünyada binin üzerinde mağazası olan ve uluslararası büyümesini son dönemde hızlandıran markayı Türk gençleri ve genç hissedenler ile buluşturmaktan mutluyuz. Bu nedenle yeni markaya ait şirket ismini ‘Genç Mağazalar’ diye koyduk.” (Demet Cengiz Bilgin, Hurriyet)

Donald Trump: Böyle AVM ABD’de Bile Yok

E-posta Yazdır

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan’ın açılışını yaptıkları Trump Towers için bir basın toplantısı düzenlendi. The Trump Organization Yönetim Kurulu Başkanı Donald Trump, ‘Burası dünyanın en güzel AVM’lerinden biri oldu, ABD’ye gitseniz bu kadar güzelini bulamazsınız’ dedi.


 


Trump Towers Mall’da düzenlenen etkinliğe Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan ve eşi Sema Doğan, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı, Doğan Tv Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Doğan Holding Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Ali Yalçındağ, The Trump Organization CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Donald Trump, The Trump Organization Emlak Geliştirme Bölümü Başkan Yardımcısı Ivanka Trump ile Kushner şirketlerinin yöneticisi eşi Jared Kushner, D Yapı Genel Müdürü İlder Tokcan ve çok sayıda davetli katıldı.

“BİZ TRUMP TOWERS’TA OLAN BİTEN HERŞEYE BAYILDIK”

Düzenlenen basın toplantısında bir konuşma yapan Donald Trump, “Bu tam bir aşk meselesi oldu benim için. Kızım İstanbul’u çok seviyor buraya gelmekten çok keyif alıyor ve inanılmaz bir iş çıkardı. Mehmet Ali Bey de muazzam bir iş çıkardı. Doğan Ailesi’ne teşekkür etmek istiyorum. Bizim Türkiye ile uzun vadeli bir ilişkimiz vardı. Televizyonda ’Çırak ’ adlı bir şovumuz vardı. Burada benim küçük bir tecrübem de Kainat Güzelik yarışmasıydı” dedi.

Donald Trump, “Biz Trump Towers’ ta olan biten herşeye bayıldık. Şu anda binlerce insan geziyor dolaşıyor. Alışveriş Merkezi dünyanın en güzel yerinde göreceğiniz en güzel yerlerden biri. Tebriklerimi iletiyorum. Amerika’ya gitseniz, Trump Towers Mall kadar güzel bir şey göremezsiniz. Bu olabilecek en güzel nokta. Sayın Başbakanımıza da teşekkür etmek istiyorum. Çok yoğun olduğu için bugün gelemedi. Başbakanımız çok saygı görüyor dünya çapında da, ABD çapında da. Kendisi çok itibarlı biri. Türkiye’yi iyi temsil ediyor” diye konuştu.

Donald Trump, Trump markasından da bahsetti. Trump, “Bana ’Seçeceğiniz kelime ne olurdu’ diye soruldu. ’Kalite’ dedim. Biz kaliteyi öne çıkarıyoruz. Yıllardır bu işteyiz. Pencerelere vitrinlere bakın, camın kalitesine bakın. Burada bizim öne çıkardığımız muazzam bir kalite oldu. Umduğumuzdan da güzel oldu. Bence çok başarılı bir proje olacak. İstanbul’a bunun yanı sıra markamızı da getirdik. Bütün bunların ve bu markanın arkasında İvanka Trump adlı bir genç kadın var” dedi.

“ÇOK YOĞUN ÇALIŞTIK”

Ivanka Trump da “Bu çok heyecan verici bir durum. Çok yoğun çalıştık. Bu muazzam kompleksin oluşmasında çok emeğimiz oldu. 4 yıl önce Mehmet Bey ile tanıştık ki… dünya standartlarında bir kompleks oluşturmak için bu çok önemliydi. Ticari binalar da iş merkezleri de başarı oldu. Şu anda da çok güzel bir alışveriş merkezini ve iki gündür de başarısını görüyoruz.

Burada olduğum için çok heyecanlıyım. Mehmet Bey’e ve tüm Doğan Ailesi’ne teşekkür ediyorum. Türkiye’de yapacağımız diğer projelerin de iyi olmasını umut ediyorum” diye konuştu.

“YATIRIMLARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ”

Konuşmaların ardından Donald ve kızı Ivanka Trump gazetecilerin sorularını yanıtladı. Donald Trump, bir bina daha yapmayı düşündüklerini söyleyerek, “Mehmet Bey’e bir tane daha yapalım dedim ki, zaten yapacağız” dedi. Donald Trump, Türkiye’de başka yatırımlar yapıp yapmayacağı sorusuna da yanıt verdi. Trump, “Gitmek istediğimiz bazı yerler var. Oraya gittikten sonra ilerlemek istiyoruz. Hem İstanbul’da hem de Türkiye’nin diğer yerlerinde iş yapmak istiyoruz. Çok da uzak olmayan bir gelecekte yatırımlarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

IVANKA’DAN TÜRKÇE İSİM AÇIKLAMASI

Bir gazetecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışta yaptığı konuşmada Türkçe isim kullanılması gerektiğine değinmesine ise Ivanka Trump, “Zaman içinde tabii olacak. Burada birçok uluslararası marka var. Dünya çapında Avrupa’dan yerel markalar var; Türk markaları da var. Bunların bir harmanını sunduğumuz için bu uluslararası bir marka, uluslararası bir isim” diye cevap verdi.

Ivanka Trump’a yeni bir anne olduğu da hatırlatılarak, “Trump Towers’ta yeni anne olmanızın tecrübesinden de faydalandınız mı?” sorusu soruldu. Trump, “Bu alışveriş merkezini öne çıkaran farklardan biri çocuk merkezi olması.

Bu, alışveriş merkezini özgün kılan bir özellik. Tüm Avrupa çapındaki ilk Disney Tiyatrosu olacak burada. Çocuklara yönelik birçok unsur var. O yüzden bu da bir yaşam tarzı bir tecrübe çocuklar için. Tamamen çocuklar için aileler için sunduğumuz bir olay. Şu anda çocuğum da burada onu da getirip gezdirmem gerekecek” diye konuştu.

TRUMP’A KIRMIZI KRAVAT VE GÖMLEK HEDİYE EDİLDİ

Basın toplantısının ardından Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan’ın eşi Sema Doğan, Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Yalçındağ, Donald Trump ve kızı Ivanka Trump kameralara poz verdi. Ardından Donald Trump ve kızı Ivanka Trump, bir süre Trump Towers Mall’ı gezdi.

İlk olarak Cinemax’a giren Trump, burada üç boyutlu Loraks filmini izledi. Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Yalçındağ’ın eşlik ettiği Donald Trump ve Ivanka Trump, daha sonra DR’a girdi. Kitapları inceleyen Trump burada Büyük Düşün adlı kitabını buldu. “Bu kitabı sadece buradan alın” diyen Trump, kitabını imzalamayı da ihmal etmedi. Ardından Kiğılı mağazasına giren Donald Trump’a buradan çıkışta bir kravat ve gömlek hediye edildi. Donald Trump kendisine hediye edilen kravat ve gömlek için teşekkür etti ve beğendiğini söyledi.

Trump, ardından mağazanın anı defterine de duygularını yazdı. Donald Trump, mağazadan çıkışta ise “Trump Towers’ta alışveriş özeldir. Trump Towers’ta alışveriş yapmayı seviyorum. Alışverişi de seviyorum” diye konuştu.

Ardından çocuklar için oluşturulan buz pisti önünde fotoğraf çektiren Donald Trump ve kızı Ivanka Trump ile eşi Jared Kushner, Disney Tiyatrosu’nu ziyaret etti. Donald Trump ve kızı Ivanka Trump, burada Disney Tiyatrosu karakterleri Miki, Mini ve Donald Duck ile de poz verdi. DHA, AA)

 
 

Çılgın Proje İçin İlk İstihdam

E-posta Yazdır

EMK Damper CEO'su Osman Uslu, hükümetin açıkladığı Kanal İstanbul, üçüncü köprü ve üçüncü havalimanı projelerinin yapımında milyonlarca ton hafriyat çıkacağını, bunun da kaldırılması için dampere ihtiyaç olacağını ve kendilerinin bu ihtiyacı karşılamak için yıllık 500 adet olan damper üretimini iki yılda 3 bin 500 adede çıkartacaklarını açıkladı. Uslu, üretim artışıyla birlikte bin kişiye daha istihdam sağlayacaklarını bildirdi.


 

Hükümetin açıkladığı projelere gösterdikleri ilgi ve firmanın faaliyetlerine ilişkin yaptığı açıklamada Uslu, iş hayatına 13 yaşındayken babasının oto galerisinde araç yıkayarak başladığını, yıllarca edindiği iş tecrübeleri sonucunda 42 yaşında fabrika kurduğunu ve damper üretimine başladığını söyledi. Bugün 33 ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Uslu, Avrupa'dan Kuzey Afrika'ya, Ortadoğu'dan Rusya'ya kadar Silivri'de üretilen damperleri sattıklarını söyledi. Fabrikaya bugüne kadar 80 milyon doların üzerinde yatırım yaptıklarını belirten Uslu, fabrikada çalışan kişi sayısının da şu anda 286 olduğunu söyledi.

Kuzey Amerikalı İki Dev Türkiye’de Yatırıma Sıcak

E-posta Yazdır

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ABD temaslarında iki dünya devinin Türkiye’ye yatırım yapmak isteklerini kendisine ilettiğini açıkladı. Bakan Çağlayan, kendi alanlarında dünya devi olan Kanadalı RIM (Blackberry’lerin üreticisi) ve ABD’li Chrysler firma yetkililerinin kendisi ile görüştüğünü ve bu iki firmanın Türkiye’ye yatırım yapmakta çok hevesli olduklarını aktardı.


 


Chrysler firmasının otomotiv alanında Türkiye’deki teşviklerden yararlanmak istediklerini belirten Çağlayan, teknolojide bir dünya markası olan Blackberry firmasının ise FATİH projesi ile yakından ilgilendiğini açıkladı. Türk eğitim sisteminde 15 milyon öğrenciyi yakından ilgilendiren FATİH  projesine talip olan Blackberry’nin, güçlü ismi ile bu alandaki rekabeti artırması öngörülüyor.

Dünya çapında 120 ülkede satış yapan Otomotiv sanayi devi Chrysler 4 ülkedeki 33 fabrikasında 52 bin kişiyi istihdam ediyor. Firma ABD’de yüzde 9.2 Kanada’da ise yüzde 13 pazar payına sahip bulunuyor. (Milliyet)
 

TAV, Cidde’de 800 Milyon Dolarlık Hangar İhalesi Kazandı

E-posta Yazdır

TAV İnşaat, Cidde'deki King Abdul Aziz Uluslararası Havalimanı'nda yapılacak 800 milyon dolarlık bakım onarım hangarları ihalesini kazandı. TAV İnşaat-Al Rajhi Holding-Al Habtoor Leighton Ortak Girişimi'nin kazandığı ihalenin kontrat değeri yaklaşık 800 milyon dolar. 900 günde tamamlanması planlanan Suudi Arabistan Havayolları'na ait tesis, 11 hangar binası ve uçak bakım destek binaları ile idari bina, kapalı otopark ve uçak park apronlarından oluşacak.


 

Tesisin, tasarım ve inşaatını gerçekleştirecek girişim, işverenin talebi halinde projenin şu an planlaması hazır olan ikinci fazını da üstlenecek.

TAV Grup Üst Yöneticisi (CEO) Sani Şener, Suudi Arabistan'da Medine Havalimanı'nın yapım ve işletmesinin ardından büyük bir başarıya daha imza atarak Cidde Havalimanı'ndaki hangar yapım ihalesini de kazanmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Ortakları ile gerçekleştirecekleri projenin, ülkenin en yoğun havalimanı King Abdul Aziz Uluslararası Havalimanı'nın genişleme çalışmaları açısından büyük önem taşıdığını ifade eden Şener, yatırımların önümüzdeki 20 yılın operasyonel ihtiyacını karşılayacağını bildirdi.

Şener, havalimanı inşaatının yüksek deneyim ve özgün bilgi birikimi gerektiren özel sektör olduğuna dikkat çekerek, havalimanındaki terminal binası, kule, hangar, pist gibi inşaatları yaparken o havacılık endüstrisine ait her türlü bilginin bilinmesinin şart olduğunu söyledi. TAV Grubu'nun oluşturduğu organizasyonun tüm bu bilgilerin toplandığı bir organizasyon olduğuna işaret eden Şener, "Bu yüzden dünyadaki havacılıkla ilgili işlerde başarı yüzdemiz gittikçe artıyor. TAV İnşaat da, İstanbul'dan dünyaya açılan marka olarak bu sektörde parlak geçmişe sahip. Havalimanı projeleri başta olmak üzere, hedef bölgemizde yeni başarılara imza atmak üzere çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

Mustafa Gün, Zaman

Borusan, ABD, Rusya ve Avrupa’da 7 Şirketin Peşinde

E-posta Yazdır

Küresel krizden olumsuz etkilenmeyen Türk şirketleri, fırsat kolluyor. Borusan Holding CEO'su Agah Uğur, çelik, lojistik ve distribütörlükte satın almalar konusunda yedi proje üzerinde çalıştıklarını söyledi. İlgilendikleri şirketlerin Amerika, Rusya ve Avrupa'da olduğunu anlatan Uğur, satın almaların 20 ile 200 milyon dolar arasında değiştiğini ifade etti.


 


Borusan Holding CEO'su Agah Uğur, yurtiçi ve yurtdışında çelik, lojistik ve distribütörlük alanlarında 20-200 milyon dolar aralığında yedi satın alma üzerinde aktif olarak çalıştıklarını söyledi. Borusan Holding'in 2011 değerlendirmesi ve gelecek hedefleriyle ilgili toplantısında konuşan Uğur, satın almalar hariç 2012'de enerji ağırlıklı olarak 513 milyon dolar yatırım planladıklarını belirtti. Uğur, söz konusu yatırımların finansmanı kapsamında 250 milyon dolarlık tahvil ihracı üzerinde de çalıştıklarını ifade etti.

Bölgesel oyuncu olma hedefleri doğrultusunda çelik, lojistik, distribütörlük alanlarında satın almalar konusunda 7 aktif proje üzerinde çalıştıklarını dile getiren Uğur, "Üzerinde çalıştığımız satın almaların her biri 20-30 milyon dolar ile 200 milyon dolar arasında değişiyor. Rusya, Amerika ve Avrupa kıtalarından olduğunu söyleyebilirim." dedi. Uğur, söz konusu 7 projenin yarısının yurtiçine yönelik olduğunu belirterek, hepsinin satın almaya dönüşmesinin ise mümkün olmadığını söyledi. Borusan Holding bünyesindeki şirketler arasında, çelik sektöründe Borusan Mannesmann, Borçelik, Kerim Çelik, Vobarno, enerjide Borusan EnBW Enerji, lojistikte Borusan Lojistik, distribütörlük grubunda ise Borusan Otomotiv ve Borusan Oto, Borusan Makina ile Borusan Manheim bulunuyor. Borusan'ın nakit pozisyonunun yaklaşık 300 milyon dolar seviyesinde olduğunu ifade eden Uğur, "Tahvil ihracı yönünde çalışmalarımız devam ediyor. 250 milyon dolarlık bir ihracımız olabilir. Ancak hazırlıkların tamamlanması açısından, 2013 başından öncesi mümkün görünmüyor." diye konuştu.

ENERJİYE 289 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Satın almalar hariç 2012'de 513 milyon dolarlık yatırım planladıklarına dikkat çeken Agah Uğur, bunun 289 milyon dolarının enerji, 90 milyon dolarının lojistik, 62 milyon dolarının distribütörlük, 66 milyon dolarının çelik, 6 milyon dolarının da diğer yatırımlara yönelik olacağını ifade etti. Uğur, "Enerjide büyümemiz devam ediyor. 800 MW'lık toplam yatırım yapılabilecek portföyümüz var. Bunun 100 MW'ı fiilen aktif, 700 MW'ı da yatırım yapılabilir kısım. Bunun 400-450 MW'ı rüzgâr, 250 MW'ı da hidroelektrik santrali. 2012'de ilave minimum 350 MW lisans alımı hedefliyoruz." dedi. Uğur, çelik alanında ise özellikle katma değeri yüksek, Amerika'ya ihracata yönelik sondaj boruları yatırımı ile yenileme ve kapasite yatırımlarının planlandığını söyledi. Uğur, mobilya sektörüne yönelik, daha önce yapılmamış nitelikte ürünler çıkarmaya başladıklarını, aynı şekilde otomotiv sektörüne yönelik de yenilikçi ürünler geliştirmekte olduklarını söyledi.

Uğur, 2012'de 2011'e paralel şekilde yassı çelikte 1,8 milyon ton, çelik boru satışlarında ise 850 bin ton satış hedefleri olduğunu belirtti. 2011 sonunda başlayan Gemlik 3. faz liman yatırımının 2012'de devam edeceğini belirten Uğur, liman yatırımında 2012'ye düşen payın 90 milyon dolar olduğunu söyledi. Uğur ayrıca, Bcyrus distribütörlüğünü de bünyelerine katmayı planladıklarını ifade etti. Uğur, bir soru üzerine, açıklanan yeni teşvik sisteminden planladıkları yatırımlarda faydalanacaklarını, ancak yeni teşvikler geldi diye, yeni bir iş koluna girme ya da yeni yatırım kararı almalarının söz konusu olmadığını söyledi. Agah Uğur, Borusan Holding'in Borçelik'teki ortağı ArcelorMittal'in herhangi bir hisse satışı düşünüp düşünmediği yönündeki soruya, "Arcelor, Borçelik'teki yatırımından çok memnun. Hisse satışı kesinlikle düşünmüyor." cevabını verdi. Borusan Holding ve ArcelorMittal'in yassı çelik alanında Borçelik'te yüzde 50-50 ortaklığı bulunuyor. Toplantıda verilen bilgiye göre, Borusan Grubu'nun konsolide cirosu 2011'de yüzde 22 artışla 4,3 milyar dolar olarak gerçekleşirken, 2012'de ise 4,1 milyar dolar ciro beklentisi bulunuyor. Borusan'ın 2011'de 326 milyon dolar olarak gerçekleşen FAVÖK'ün ise 2012'de 388 milyon liraya ulaşması bekleniyor. (Zaman)

Ford Otosan, Amerikalı Tüketiciden Yana Dertli

E-posta Yazdır

ABD'ye 100 bininci aracını ihraç eden Ford Otosan'ın başı Yankee'lerle belada. Yağmurda camı açıp, "Arabam su alıyor" diyen de, arka sileceğin nasıl çalıştığını çözemeyen de var. Otomotivin anavatanı ABD'ye 100 bininci Transit Connect'i ihraç eden Ford Otosan'ın, Yankee'lerle başı dertte.


 

Ford Otosan, Amerika'da Transit Connect'le yeni bir sınıf yarattı. Büyük hacimli motorları, devasa boyutlu araçları tercih eden Amerikalıların ezberini bozdu. Hem taksi şirketleri hem de ticari işletmelerin tercihi oldu. Ford Otosan'ın Amerika macerası başarıyla sonuçlandı. Ancak, bunu gerçekleştirmek hiç kolay olmadı. 2.5 yıl önce ABD pazarına giriş yapan Ford Otosan'ı en çok zorlayan Amerikalı tüketiciler oldu. ABD'den gelen tüketici şikayetlerini ciddiye alarak, aracın tüm testlerini yeniden yapan Ford Otosan mühendisleri, sonuçtan şok oldu. Sorunun araçtan değil, kullanım kılavuzlarında uyarılara alışık olan tüketicilerden kaynaklandığı ortaya çıktı.

SİLECEK ÇALIŞMIYOR
Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün'ün verdiği çarpıcı, aynı zamanda komik örnekler ABD pazarının farklılığını açıkça gösteriyor: "Türk otomotiv sanayinde Transit Connect'le bir ilke imza atarak Amerika pazarına girdik. Ama 2 yıl boyunca büyük zorluklar yaşadık. Tüketicilerin şikâyetlerini çözmek için çabaladık. Örneğin bir müşteri arka sileceklerin çalışmadığını şikâyet etmiş. O sırada fabrika genel müdürüyüm. Tüm fabrika alarma geçti ve sorunu bulmaya çalıştık. Ama hiç bir sorun tespit edemedik. Bunun üzerine Amerika'daki ekip şikayeti ileten müşteriyi aradı. Böylece gerçeği öğrendik. Sileceğin çalışması ile ilgili bir sorun yokmuş. Müşteri nasıl çalıştıracağını bulamadığı için 'silecek çalışmıyor' demiş. Sorunca, 'Kimse nasıl çalışacağını öğretmedi' demiş. Hepimiz 3 aşağı 5 yukarı sileceğin nasıl çalışacağını biliriz ama Amerikalılar, her konuda bilgilendirilmek istiyor. Biz de nasıl çalışacağını gösteren bilgi notu taktık."

'Su'dan sebeplerle şikâyet gelmiş
Yenigün başka bir şikâyeti de şöyle aktardı: "Aracın içine su girdiği şikâyet edildi. İnanamadık, bizzat fabrikada tazyikli su testlerine katıldım. Haftalarca testler sürdü ama bir damla bile su girmiyordu. Sonunda müşteriyi aradık. Müşteri yağmurlu bir havada sigara içerken camı açtığında içeri su giriyormuş. Yani araçtan kaynaklanan bir sorun söz konusu değilmiş."

ABD Türkiye'yi solladı
Bu yıl ABD'ye önce 35 bin daha sonra 40 bin Transit Connect ihracatı planlayan Ford Otosan, yeniden ihracat planlarını revize etmek zorunda kaldı. Ek siparişler nedeniyle Ford Otosan, ihracat rakamını 44 bin adete yükseltti. Böylece, ABD yıl bitmeden Transit Connect'in en büyük pazarı unvanını yakaladı. Geçen yıl Türkiye'de 38 bin Transit Connect satılırken, Amerika'da 37 bin adet satış gerçekleşti. İngiltere'yi sollayan ABD de Transit Connect'in ikinci büyük pazarı olmuştu.

Sürpriz yeni bir model
Yeni Transit Connect'le birlikte şu anda Ford Otosan'ın 4 yeni model üzerinde çalıştığını söyleyen Yenigün, "Dördüncü model ise şu an için süpriz. Kısa süre içinde Türkiye'de devreye girecek bu modelle ilgili daha fazla detaylı bilgi vereceğiz" dedi. Yenigün, 2014'te devreye girecek en küçük ticari araçla ilgili olarak ise şu ipuçlarını verdi: "Aracın tasarım çalışmaları tamamlandı. Ar-Ge mühendislerimiz ön prototip için çalışmaya başladı. Bu araç belli bir modelle rekabet etmeyecek. Ford'un her zaman yaptığı gibi inovatif özellikleriyle kendi sınıfını yaratacak."
(Ufuk Sandik\\ Sabah)

Kazancı Holding’e 400 Milyon Dolar

E-posta Yazdır

International Bank, Garanti Bankası ve İş Bankası'nın katılımıyla oluşturulan konsorsiyum, Aksa Enerji'nin ana ortağı Kazancı Holdinge 400 milyon dolar tutarında finansman sağladı. Goldman Sachs International Bank'ın 150 milyon dolar, Garanti Bankası ve İş Bankası'nın 125'er milyon dolar ile katıldığı kredinin vadesi, 3 yılı anapara geri ödemesiz olmak üzere 6 yıl olacak.


 

Kazancı Holdinge sağlanan söz konusu kredi, grubun, vadesi ağustos ayında dolacak olan 192 milyon dolar tutarındaki köprü kredisinin geri ödenmesinde, grubun çeşitli finansman ihtiyaçlarının karşılanmasında ve yatırımlarının hayata geçirilmesinde kullanılacak.

Kazancı Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cemil Kazancı, krediye ilişkin düzenlenen basın toplantısında, 2 bin 36 megavat kurulu güç ve aylık 1 milyar kilovat saat elektrik üretimi ile sektördeki ''en büyük'' serbest elektrik üreticisi olduklarını kaydetti.

2003 yılı sonunda doğalgaz dağıtım faaliyetlerinin başladığını hatırlatan Kazancı, 20 lisans bölgesinde 35 il ve ilçeleri ile birlikte 75 merkezde doğalgaz dağıtım faaliyetlerinin sürdüğünü, 1 milyonu aşan aboneye hizmet sunduklarını anlattı.

Kazancı, 2010'un ikinci yarısında devraldıkları Çoruh ve Fırat elektrik dağıtım bölgelerinde 1,8 milyon aboneye yıllık 5 milyar kilovat saat tüketimi karşılayacak elektrik dağıtımını yaptıklarını dile getirerek, ''Türkiye'de pazar lideri olduğumuz jeneratör üretim ve satışında çıtayı dünya pazarları seviyesine çektik. Çin'de kurduğumuz dünyanın en büyük jeneratör üretim kapasitesine sahip fabrika ve Amerika'da kurduğumuz yeni ortaklık ile yeni pazarlara açılma gayretlerimiz devam etmektedir'' diye konuştu.

Enerji üretiminde 2017 yılında 4 bin 500 megavat kurulu güç, aylık 2,1 milyar kilovat saat üretim hedefi kapsamında yakıt çeşitliliğini artırarak, su ve rüzgar gibi yenilenebilir kaynaklara artan oranda eğilmeyi planladıklarını belirten Kazancı, şunları söyledi:

''Bu bağlamda Aksa Enerji, üzerinde çalışmakta olduğu çok sayıda yeni projeyi devreye almaya ve Türkiye'nin düşük karbon ekonomisine geçiş sürecine katkıda bulunmaya hazırlanmaktadır. Elektrik dağıtım bölgeleri özelleştirmelerinde yeni sürecin belirlenmesini bekliyoruz. Doğalgaz dağıtım ile ilgili tarife modelleri şekillendi. Bizim servis verdiğimiz 5 bölgede yeni tarife ile hizmete devam edeceğiz. Buradan yaratılacak ek katma değerle yatırımlarımıza yön vereceğiz. Jeneratör üretim ve satış ağımızı güçlendireceğiz.''

Kazancı, işbirliğine değinirken, Goldman Sachs ile 2011 yılı ortasından itibaren başlayan çalışmaların 240 milyon dolar karşılığı yüzde 13,30 Aksa Enerji ortaklığıyla sona erdiğini hatırlatarak, ''Ancak biz bu anlaşmaları, daha büyük bir iş hacminin ilk etabı olarak değerlendiriyoruz. Goldman Sachs, şirketimizin hazırlamış olduğu iş planına olan inancı ve yönetimimize karşı duyduğu güven ile oluşturduğu değerleme neticesinde 1,8 milyar dolar şirket değeri ile ortaklığa gitmeye karar vermiştir. Diğer taraftan Goldman Sachs, aynı zamanda 6 sene sonrasında hisseleri aynı değerden Kazancı Holdinge geri satma opsiyonu da almıştır'' diye konuştu.

''Elektrik ithalatında ve ihracatında ciddi bir oyuncu olmak için çalışıyoruz''

Soruları da yanıtlayan Kazancı, elektrik dağıtımda ilk ihalelerde 2 dağıtım bölgesi aldıklarını hatırlatarak, ''Daha sonra çok ciddi bir rekabet ortamı oluştu. Orada zaten film koptu. Bütün firmalar da bunun bedelini tek tek ödemeye başladı. Bundan ders alarak önümüzdeki dönemde herkesin daha dikkatli hareket edeceğine inanıyoruz'' dedi.

Kazancı, yaklaşık 1 yıldır Suriye'ye elektrik ihracatı yaptıklarını belirterek, ''Elektrik, su, insani yardım kapsamına alındı. Bizim ihracatımızın herhangi bir sekteye uğraması söz konusu değil. Haziran sonuna kadar sözleşmemiz devam ediyor. O zamana kadar elektrik vermeye devam edeceğiz'' dedi.

Irak'ta önümüzdeki günlerde bir ihale olacağını kaydeden Kazancı, Gürcistan'dan, Bulgaristan'dan elektrik aldıklarını, Yunanistan'a, Suriye'ye elektrik sattıklarını ve Irak'a satmak için çalıştıklarını ifade ederek, ''Bölgede elektrik ithalatında ve ihracatında ciddi bir oyuncu olmak için var gücümüzle çalışıyoruz'' diye konuştu.

Kazancı, hedeflenen 4 bin 500 megavatlık kurulu gücün yüzde 60'ının doğalgaz olmasını istediklerini ifade etti. Kazancı, ''Önümüzdeki dönemde 2,5-3 milyar dolarlık yatırım söz konusu'' dedi.

Bölgede enerji sıkıntıları yaşandığına işaret eden Kazancı, yaklaşık 10 yıl önce Irak'ta bir enerji santrali projeleri bulunduğunu, burada elektrik ürettiklerini, daha sonra bölgede yatırım yapmak için fırsat kolladıklarını dile getirerek, bölgelerdeki fırsatları değerlendirmeye devam edeceklerini bildirdi.

Kazancı, kendi doğalgazlarını getirmeyi istediklerini ifade ederek, Rusya, Irak, Azerbaycan'da çalışmaları bulunduğunu, kendi dağıtım bölgelerinde, gazı kendileri temin etmek için mücadele verdiklerini söyledi.

Kredinin kullanımı

Aksa Enerji Mali İşler Direktörü (CFO) Cüneyt Uygun, kredinin nasıl kullanılacağına ilişkin bir soruyu şöyle yanıtladı:

''400 milyon dolarlık bir kredi sağlamış durumdayız. Bunun 192 milyon dolarını, Ağustos 2011'de köprü kredisi olarak almıştık. Ağustos ayında onun geri ödemesinde kullanacağız. Geri kalan 208 milyon doları da, 105 milyon doları Aksa Enerji'de kullanılacak, Aksa Enerji'nin yatırımlarında kullanılmak üzere öz kaynak katkısı olacak. Geriye kalan 95 milyon dolarlık kısmı da Kazancı'nın diğer şirketlerinde, jeneratör ve doğalgaz başta olmak üzere çeşitli yatırımlarında ve finansman geri ödemelerinde kullanılacak.''

Uygun, ''2017'ye kadarki iş planlarımızı önümüze koyduğumuz zaman, 400 milyon doların katkısıyla hem kısa vadeli borçlarımızı azaltmak hem de daha sonraki öz kaynak katkısıyla beraber yatırımlarımız devam ettirmeyi planlıyoruz'' dedi.

''Goldman Sachs'ın Türkiye'ye bağlılığını gösteren bir anlaşma''

Goldman Sachs International Ortağı ve Avrupa Yönetim Kurulu Üyesi Dalınç Arıburnu, yapılan işlemi, ''Goldman Sachs'ın Türkiye'ye bağlılığını gösteren bir anlaşma'' şeklinde tanımladı.

Şu anda Türkiye'nin yatırımcıların gözdesi olduğunu ve müşterilerinin taleplerinin en fazla Türkiye üzerine geldiğini belirten Arıburnu, ''Türkiye, dünya ekonomisinde parlayan yıldız. Türkiye, Goldman Sachs için önemli ve yatırım, büyüme hedefimiz olan bir ülke'' dedi.

Arıburnu, Kazancı Holdingin, şirketin inandığı bir grup olduğunu dile getirdi.

Soruları yanıtlarken, geçen 12 ayda Türkiye'nin önde gelen şirketleriyle büyük danışmanlık, hisse senedi ve tahvil satışı işlemler yaptıklarına değinen Arıburnu, ''Kazancı Grubu ve Aksa'ya çok büyük inancımız var. Biz bu birlikteliğe girerken Kazancı ile sadece 1 aylık bir anlaşma yapmadık, 6 yıllık bir anlaşma yaptık. Anlaşma süresince eminiz ki aramızdaki hem diyalog hem işbirliği artacaktır. Güvenimiz sonsuz. 2017 hedefine inanıyoruz. Biz bunu yapılmış bir işlem değil, tam tersine ilişkide bir başlangıç olarak görüyoruz. Çalışmalarımız tabii ki devam edecek'' diye konuştu.

''Keşke teşvik yasasında bu sektöre de daha somut, bir şeyler olabilseydi''

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen ise 2005'te özel sektörün enerjideki payı yüzde 15'lerde iken, bugün itibariyle yüzde 35'leri bulduğunu kaydetti.

Yatırımların büyük çoğunluğunun özel sektörün kendi öz kaynakları ve Türkiye'deki bankaların sağladığı finansmanla gerçekleştiğini belirten Özen, ''Halen yatırım süreci devam eden projelere baktığımız zaman ve bizle paylaşılan özelleştirme takvimi gerçekleşirse, 2015'te özel sektör payının yüzde 70'lere kadar çıkabileceğini görebiliyoruz'' dedi.

Özen, sadece Türk bankalarının son 5 yılda sektöre sağladığı desteğin 25 milyar doları bulduğuna ve yabancı bankaların bilanço küçülttüğü, aktif küçülttüğü bir ortamda Türk bankalarının ''gaz kesmeden'' söz konusu yatırımları yaptığına işaret etti.

Garanti'nin 70'in üzerinde, 8 bin 500 megavat kapasiteye denk gelen elektrik üretim projesinin yanı sıra Kazancı Holdinge ait Fırat EDAŞ ve Çoruh EDAŞ dahil olmak üzere 6 elektrik dağıtım bölgesinin özelleştirilmesine, 6 milyar doların üzerinde katkıda bulunduklarını kaydeden Özen, sektöre yatırımcıların ve Türk bankalarının ilgisinin süreceğini söyledi ve ''Keşke teşvik yasasında bu sektöre de daha somut, net bir şeyler olabilseydi'' dedi.

Özen, soruları yanıtlarken, sürdürülebilir büyümeyi desteklemesi açısından teşvik paketinin önemine işaret ederek, enerjinin cari açıkla mücadelede önemli bir alan olduğu, sürdürülebilir büyüme için de cari açığın makul bir seviyeye çekilmesi gerektiğini belirtti.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ise geçen yıl toplam portföylerinin yüzde 70'inden fazlasının ticari kredi olduğunu kaydederek, enerji yatırımlarına da öncelik verdiklerini, toplam yatırım büyüklüğü 18,5 milyar dolar olan 100'ün üzerinde projeye, 5 milyar doların üzerinde kaynak tahsis ettiklerini anlattı.
 

Sayfa 7 / 22

 

Profile Information

Application afterLoad: 0.001 seconds, 0.41 MB
Application afterInitialise: 0.040 seconds, 3.04 MB
Application afterRoute: 0.066 seconds, 4.96 MB
Application afterDispatch: 0.169 seconds, 8.13 MB
Application afterRender: 0.236 seconds, 9.48 MB

Memory Usage

10003376

Queries logged

 1. DELETE
    FROM jos_session
    WHERE ( time < '1579303662' )
 2. SELECT *
    FROM jos_session
    WHERE session_id = 'c29e2vpsaagncrfoc9bvmn9ii2'
 3. INSERT INTO `jos_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'c29e2vpsaagncrfoc9bvmn9ii2','1579363662','','0','1','0' )
 4. SELECT *
    FROM jos_components
    WHERE parent = 0
 5. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM jos_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 6. SELECT count(*)
    FROM jos_menu_types
    WHERE `menutype`='magazine'
 7. SELECT `id`,`title`,`published`
    FROM  jos_sections
    WHERE `published`<>-2
 8. SELECT name,id,published,parent,link,home
    FROM `jos_menu`
    WHERE `menutype`='magazine'
    AND `published`<>-2
 9. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='17'
    AND `published`<>-2
 10. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='18'
    AND `published`<>-2
 11. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='19'
    AND `published`<>-2
 12. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='20'
    AND `published`<>-2
 13. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='21'
    AND `published`<>-2
 14. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='22'
    AND `published`<>-2
 15. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='15'
    AND `published`<>-2
 16. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='16'
    AND `published`<>-2
 17. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='30'
    AND `published`<>-2
 18. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='24'
    AND `published`<>-2
 19. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='25'
    AND `published`<>-2
 20. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='26'
    AND `published`<>-2
 21. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='27'
    AND `published`<>-2
 22. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='28'
    AND `published`<>-2
 23. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='29'
    AND `published`<>-2
 24. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='32'
    AND `published`<>-2
 25. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='35'
    AND `published`<>-2
 26. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='34'
    AND `published`<>-2
 27. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM jos_menu AS m
    LEFT JOIN jos_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 28. SELECT template
    FROM jos_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 647)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 29. SELECT c.*, s.id AS sectionid, s.title AS sectiontitle, CASE WHEN CHAR_LENGTH(c.alias) THEN CONCAT_WS(":", c.id, c.alias) ELSE c.id END AS slug
    FROM jos_categories AS c
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = c.section
    WHERE c.id = 105
    LIMIT 0, 1
 30. SELECT cc.title AS category, a.id, a.title, a.alias, a.title_alias, a.introtext, a.fulltext, a.sectionid, a.state, a.catid, a.created, a.created_by, a.created_by_alias, a.modified, a.modified_by, a.checked_out, a.checked_out_time, a.publish_up, a.publish_down, a.attribs, a.hits, a.images, a.urls, a.ordering, a.metakey, a.metadesc, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, CHAR_LENGTH( a.`fulltext` ) AS readmore, u.name AS author, u.usertype, g.name AS groups, u.email AS author_email
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_categories AS cc
    ON a.catid = cc.id
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE 1
    AND a.access <= 0
    AND a.catid = 105
    AND a.state = 1
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2020-01-18 16:07:42' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2020-01-18 16:07:42' )
    ORDER BY  a.created DESC,  a.created DESC
    LIMIT 60, 10
 31. SELECT cc.title AS category, a.id, a.title, a.alias, a.title_alias, a.introtext, a.fulltext, a.sectionid, a.state, a.catid, a.created, a.created_by, a.created_by_alias, a.modified, a.modified_by, a.checked_out, a.checked_out_time, a.publish_up, a.publish_down, a.attribs, a.hits, a.images, a.urls, a.ordering, a.metakey, a.metadesc, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, CHAR_LENGTH( a.`fulltext` ) AS readmore, u.name AS author, u.usertype, g.name AS groups, u.email AS author_email
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_categories AS cc
    ON a.catid = cc.id
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE 1
    AND a.access <= 0
    AND a.catid = 105
    AND a.state = 1
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2020-01-18 16:07:42' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2020-01-18 16:07:42' )
    ORDER BY  a.created DESC,  a.created DESC
 32. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM jos_modules AS m
    LEFT JOIN jos_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 647 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 33. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM jos_menu
    WHERE id = 647
    LIMIT 1
 34. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM jos_menu
    WHERE id = 646
    LIMIT 1
 35. SELECT count(*)
    FROM jos_menu AS m

    WHERE menutype='magazine'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 15
 36. SELECT params
    FROM jos_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 37. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 38. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 39. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 40. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 41. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 43. SELECT a.*,  CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-01-18 16:07:42' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-01-18 16:07:42' )
    AND s.id > 0
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND cc.id IN ("105")
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.created DESC
    LIMIT 0, 5
 44. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-01-18 16:07:42' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-01-18 16:07:42' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND cc.id IN ("105")
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 5

Language Files Loaded

Untranslated Strings Diagnostic

Hiç

Untranslated Strings Designer

Hiç