Houston'a Yatırım Cağrısı

E-posta Yazdır
Amerika’nın Houston şehrinden gelen heyet, Houston ile Türkiye arasındaki ticaret ilişkilerini güçlendirmek amacıyla İstanbul’a üç günlük bir ziyaret gerçekleştirdi. Houston Belediye Başkanı Annise Parker ve Atlantic Partners Grup Başkanı ve CEO’su Eduardo Aguirre’nin öncülük ettiği heyet, Türkiye’deki iş adamlarıyla çeşitli görüşmelerde bulundu.

''Türkiye Ticarette ABD İle Karşılıksız Aşk Yaşıyor''

E-posta Yazdır
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "ABD'nin Türkiye'ye 14 milyar dolar ihracatı, Türkiye'nin ise ABD'ye 5,6 milyar doları ticareti bulunuyor. Türkiye ile ABD arasında karşılıksız bir aşk yaşanıyor. İki ülke arasında siyasi alandaki iş birliği ticaret hacmine de yansımalı." dedi. Bakan Çağlayan, Houston Belediye Başkanı Annise Parker ile bakanlık binasında görüştü. Çağlayan, yaptığı konuşmada Türkiye ve ABD'nin iki önemli dost ve müttefik ülke olduğunu, ABD ile Türkiye arasında seviyeli bir ticaret bulunmadığını kaydetti. Türkiye'nin ABD'ye ihracatının 5.6 milyar dolar, ABD'nin Türkiye'ye ise 14 milyar dolar ihracatı olduğunu ifade eden Çağlayan, "Türkiye ile ABD arasında karşılıksız bir aşk yaşanıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu Houston'da

E-posta Yazdır
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Sağlıkta serbest bölgelerle hem tıbbi teknolojide hem ilaç sanayinde hem de sağlık turizminde Türkiye'yi güçlü bir merkez haline getirmeyi hedefliyoruz" dedi. Müezzinoğlu, ABD'nin Teksas eyaletinin Houston kentinde Başkonsolosluk konutunda düzenlenen resepsiyonda, Houston bölgesinde yaşayan Türk doktorlar ve sağlık çalışanları ile bir araya geldi. Burada gazetecilere açıklama yapan Müezzinoğlu, Türkiye'nin son 10 yılda sağlık turizminde çok farklı bir noktaya geldiğini söyledi.

Amerika'daki Türklerin İş Ararken En Çok Karşılaştıkları Sorunlar

E-posta Yazdır
Esra Öziskender - Her şeyden önce Amerikan iş piyasası deyince nasıl bir iş piyasasından bahsettiğimizi anlamamız gerekiyor. 9.83 milyon km2 toprak alanı, 300 milyondan fazla nüfusu, 50 eyaleti ve 1 özerk bölgesiyle çok büyük bir çalışma alanından bahsediyoruz. Ulusal çalışma kanun ve kurallarının yanında her eyaletin de kendine özgü çalışma kural ve kanunlarının, gelenek ve göreneklerinin olduğu bir çalışma ortamı burası.

Yerli Davos'un İkincisi Uludağ Ekonomi Zirvesi Mart'ta

E-posta Yazdır
Türkiye’nin en büyük iş ve ekonomi dünyası buluşması olan Uludağ Ekonomi Zirvesi, yerli ve yabancı 50’nin üzerindeki konuşmacının katılımıyla 29-30 Mart 2013 tarihleri arasında Bursa, Uludağ’da gerçekleşecek. Capital ve Ekonomist dergilerinin Bursa Valiliği’nin işbirliğinde bu yıl ikincisini düzenleyeceği Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin ana teması ise, ‘Yeni Fırsat Penceresi’. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de katılıp konuşma yapacakları Uludağ Zirvesi’nin bu yıl iki önemli konuşmacısı daha var. Coca-Cola’nın CEO’su Muhtar Kent, ‘Global Liderin Yeni Ajandası’ konulu bir konuşma yapacak ve dünyada şirketlerin gündemindeki sorunlar ile yeni trendleri paylaşacak.

NBA'nin Hedefinde Türkiye de Var

E-posta Yazdır
NBA ticari büyümesini hızlandırmak için Avrupa’ya odaklandı. NBA kafeler, mağazalar ve puan maçları için stratejik çalışmalar yapan NBA’in hedef pazarları arasına Türkiye de girdi. NBA Global Pazarlama Ortaklıkları İdari Başkan Yardımcısı Mark Tatum, “Genç ve meraklı nüfus sayesinde NBA’in lisanslı ürün satışında 6’ncı pazar Türkiye oldu. Bu da bize umut veriyor” dedi.

TÜGİAD New York Ofisi Açıldı

E-posta Yazdır
Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Ali Yücelen, markalaşmak isteyen Türk firmaları için ABD’nin büyük bir fırsat olduğunu belirterek, “Mutlaka Amerika pazarında bulunmamız gerekiyor.” dedi.

Koç'un Simit Dükkanları Hizmette

E-posta Yazdır

Turk Avenue Özel - Türk simidini Amerikalılara ulaştırmak üzere yol çıkan, ilk kez Turk Avenue'nun duyurduğu ve işadamı Rahmi Koç'un destek olduğu Simit and Smith dükkanları Manhattan ve Cliffside Park, New Jersey'de faaliyet geçti. Cliffside Park'ta aynı zamanda üretim yeri olarak kullanılan ana merkezin dışında Manhattan'daki ilk dükkan 72. Cadde'de hizmete açıldı. Manhattan'daki ikinci dünya finans merkezinin kalbinin attığı Financal Distrcit'te önümüzdeki günlerde açılacak.

16 Marka Daha TURQUALITY Kapsamına Alındı

E-posta Yazdır

Banvit, Sinbo ve Petlas’ın da aralarında bulunduğu 16 marka, dünyanın devlet destekli ilk ve en kapsamlı marka geliştirme programı olan TURQUALITY kapsamına alındı. Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, TURQUALITY programına Alvimedica, Banvit, Silver Shoe Care Products, Sinbo, Orgal, Silk&Cashmere, Kıvanç, Mitas, Hi-Slip, Petlas, Starmaxx, Sarsılmaz, So Chic,Kahve Dünyası, BayDöner, Nurus markaları da dahil edildiTURQUALITY kapsamında desteklenen 132 markanın 46’sının destek süresi ise 5 yıl uzatıldı.

Galataport 7 Yıl Sonra Yeniden Görücüye Çıkıyor

E-posta Yazdır

İsralli işadamı Sami Ofer’in 2005 yılında 4.3 milyar dolarla kazandığı ancak ihalesi 2006’da iptal edilen Galataport için yeniden düğmeye basılıyor. Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, yıl sonuna doğru Galataport’un ihale ilanına çıkmayı planladıklarını belirterek, “Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun görüşlerini aldık. Çevreye uygun proje olacak” dedi.


 


Geçen yıl hayatını kaybeden İsrailli ünlü işadamı Sami Ofer ile Türk ortağı Global Menkul’ün 2005’te 4 milyar 33 milyon dolarla kazandığı arcak daha sonra iptal edilen Galataport ihalesi yeniden yapılacak.

Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, yıl sonuna doğru Galataport olarak bilinen projede ihale ilanına çıkmayı düşündüklerini açıkladı. Galataport olarak bilinen İstanbul’daki projede ilgili kuruluşlarla görüştüklerini, son olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun görüşlerini aldıklarını belirten Aksu, ”Bu görüşler çerçevesinde hem çevreye uyumlu oradaki bölgede hem de sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini yansıtan toplumu da kucaklayan bir proje olarak bu yıl sonuna doğru Galataport olarak bilinen projeyle ihale ilanına çıkmayı düşünüyoruz” dedi.

Bu bölgenin hem Türkiye’nin hem Avrupa’nın en önemli cazibe merkezlerinden bir tanesi olacağını ifade eden Aksu, oradaki antrepolardan bir tanesini de Mimar Sinan Üniversitesi’ne tahsis ettiklerini, burasının da müze olacağını, kültür merkezi ve cazibe merkezi olarak bölgeye değer katacağını anlattı.

İzmir’deki yük limanının ve imar çalışmaları devam eden Derince Limanı’nın özelleştirilmesini de gerçekleştireceklerini ifade eden Aksu, Kalamış’taki Türkiye’nin en büyük marinasının imar planı çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu, bu çalışmanın ardından orayı da ihaleye çıkaracaklarını söyledi.

Otoyol ve köprülere yurtdışından yoğun talep

Ahmet Aksu, otoyollarla ilgili olarak 31 Ekim’de nihai teklifleri alacaklarını, bu yıl içerisinde özelleştirme ihalesinin tamamlanmasını beklediklerini söyledi.

İhale 2006’da da iptal edilmişti.

Türkiye’nin dışında dünyanın çeşitli ülkelerinden, Avrupa ve Uzakdoğu’dan otoyol özelleştirmesine yoğun ilgi olduğunu ifade eden Aksu, ”Öncelikli hedefimiz özelleştirme sonrasını tamamen başıboş bırakmak değil, hem fiyatların kontrolünün kamuda kalmasını sağlamak hem de o yolların standartlarını en üst seviyede tutacak yatırımların özel sektör eliyle yapılmasını kontrol edecek bir mekanizmayla özelleştirmek. Bu çerçevede çalışmalarımız Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile koordineli bir şekilde devam ediyor” dedi.

'ÇAYKUR'un özelleştirilmesi gündemde değil'

Özelleştirme İdaresi olarak Özelleştirme Yüksek Kurulunun (ÖYK) verdiği görevleri yapmakla yükümlü olduklarına işaret eden Aksu, herhangi bir kuruluşun, herhangi bir varlığın özelleştirme kapsam ve programına alınmasına ÖYK'nın karar verdiğini, İdare olarak kendilerinin de bu kararları uyguladıklarını anlattı. ÇAYKUR'la ilgili ÖYK tarafından alınan bir karar olmadığını vurgulayan Aksu, şöyle konuştu:

“Bizim öncelikli hedefimiz, şu anda mevcut özelleştirme programında olan kuruluşların özelleştirilmesini gerçekleştirmek. Özelleştirme portföyünde hali hazırda zaten yüksek kurul tarafından kararı alınmış özelleştirme çalışmaları devam eden çok önemli projeler var. Bunlar için çok önemli finansman ihtiyacı var. Bizim yakın dönemde yapacağımız çalışmalar özelleştirme programındaki kuruluşlarla ilgili çalışmalar.

Bunun dışında ÇAYKUR'un özelleştirilmesiyle ilgili ne ÖYK tarafından alınmış bir karar var ne de bizim idaremiz tarafından yürütülen bir çalışma var. ÇAYKUR'un özelleştirilmesi gündemimizde değil. BOTAŞ, PTT gibi diğer kuruluşlarla da ilgili de alınmış herhangi bir karar yok. Bizim öncelikli hedefimiz elektrik üretim tesislerinin özelleştirilmesi, otoyolların özelleştirilmesi, belirlenen limanların özelleştirilmesi, dağıtım şirketlerinden ihaleleri iptal edilen şirketlerin özelleştirilmesi”
Aksu, yıl sonuna doğru daha büyük çaplı elektrik üretim santrallerinin özelleştirilmelerine de başlamış olacaklarını kaydetti.

Ofer 4.3 milyar $’la kazanmıştı

Galataport ihalesini 2005’te İsrailli Sami Ofer ile Global Menkul’ün bağlı olduğu konsorsiyum 4 milyar 33 milyon dolarla kazanmıştı.

Ancak TMMOB İstanbul Şehir Plancıları Odası’nın itirazı üzerine Danıştay 6. Dairesi, Galataport projesiyle ilgili imar planı değişikliğini onaylayan Kültür ve Turizm Bakanlığı işleminin yürütmesini, bakanlığın imar yetkisi bulunmadığı gerekçesiyle durdurmuştu.
 

Sayfa 3 / 9