DÜNYA

Afrikalı Nobel Barış Ödülü Sahibi İlk Kadın, Kenyalı Çevreci Öldü

E-posta Yazdır
Kenya'da çevre koruma alanında faaliyet gösteren Green Belt Movement (Yeşil Kemer Hareketi) örgütünden yapılan açıklamada, Maathai'nin Kenya'nın başkenti Nairobi'de kanser tedavisi gördüğü hastanede 71 yaşında öldüğü bildirildi. Green Belt Movement İcra Direktör Yardımcısı Edward Wageni, Maathai'nin 2011 yılı başından beri kanser tedavisi gördüğü hastanede dün gece öldüğünü duyurdu.

'Yunanistan'ın İflası Bambaşka Dönemi Başlatır'

E-posta Yazdır

Başbakan Yardımcısı Babacan, Yunanistan'ın iflasının dünyada bambaşka bir dönemi başlatacağını söyledi. Babacan, "Bunun başka ülkelere sıçraması, Avrupa'nın finans sisteminin tümüne doğru yayılması olasılığı büyük. Domino etkisi ihtimali var" dedi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

UBS CEO’su İstifa Etti

E-posta Yazdır
İsviçre’nin en önemli bankalarından biri olan UBS, bir işlemcinin yetkisiz bir işlem gerçekleştirmesinin ardından 2 milyar doların üzerinde zarar etmesi, bankanın CEO’sunu istifaya sürükledi. Gerçekleştirilen yetkisiz işlemin bankaya vereceği zarar ve işlemin engellenememesi yönündeki eleştirilere daha fazla boyun eğemeyen Oswald Gruebel, bugün itibariyle görevinden istifa etti.

Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody's Yunan Bankaları Biçti

E-posta Yazdır
Avrupa'yı radarına alan Sıfırcı Hoca, hiç nefes almıyor. Son günlerde özellikle bankalar üzerine yoğunlaşan ve sermaye konusuna dikkat çeken kredi derecelendirme kuruluşlarından Moody's, Fransız bankalarının ardından 8 Yunan bankasının kredi notunu iki kadem birden düşürdü. Kredi dereclelendirme kuruluşu Moody’s, 8 Yunan bankasının 25 Temmuz'da negatif izlemeye almıştı. Moody’s Yunan bankalarını uzun vadeli mevduat ve kıdemli borç notlarını aşağı çekti ve görünümün 'negatif' olduğunu duyurdu.

Erdoğan Balkan Ülkeleri Devlet Başkanlarına Seslendi

E-posta Yazdır
NEW YORK – Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Değişimi gören liderler toplumlarına öncülük eder, değişime direnenler ise toplumlarını çatışma ve huzursuzluk içine çekerler. Ancak değişim rüzgârı esmeye başlamışsa bunun karşısında duramaz, eninde sonunda değişime teslim olurlar” dedi. Erdoğan, Javits Center’da düzenlenen, Amerika Balkan Dernekleri Federasyonu’nun (FEBA) “Ortak Gelecek İçin Bir Vizyon” konulu toplantısına katıldı. Erdoğan, konuşmasına Türkçe, Arnavutça ve Boşnakça “İyi akşamlar” dileyerek başladı.

Sayfa 20 / 35