DÜNYA

Çin'den Amerika'ya 'Ticaret Savaşı' Tehdidi

E-posta Yazdır
Çin, kendisini para birimi yuanın değerini yükseltmeye zorlayacak bir yasanın ABD'de kabul edilmesine 'ısrarla karşı olduğunu' belirtti ve yasanın kabulüyle iki büyük ekonomi arasında ticaret savaşlarının baş göstereceği uyarısında bulundu. Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü Ma Zhaoxu hükümetin resmi web sitesinde yer alan açıklamasında, "Sözde bir kur dengesizliği mazeretinin kullanılması, kur sorununu tırmandıracak ve Dünya Ticaret Örgütü (WTO) kurallarını ciddi olarak ihlal ederken Çin-ABD ticari ve ekonomik ilişkilerini de büyük ölçüde bozacaktır. Çin, buna ısrarla karşı olduğunu ifade eder." dedi.

SIPA Press'in Kurucusu Gökşin Sipahioğlu Öldü

E-posta Yazdır
SİPA Press'in kurucusu, gazeteci Gökşin Sipahioğlu, bu sabah yerel saatle 08.00'de Paris'teki Amerikan Hastanesinde vefat etti. Gökşin Sipahioğlu, önceki gün rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmıştı. Dünyanın en önemli fotoğrafçıları arasında da gösterilen, fotoğraf ajansı SIPA’nın kurucusu Gökşin Sipahioğlu 85 yaşındaydı. 28 Aralık 1926'da İzmir'de doğan Sipahioğlu, İstanbul'da Saint Joseph Fransız Lisesi'nde okudu. Sonradan Efes Pilsen basketbol takımına dönüşecek olan Kadıköy Spor Kulübü'nün kurucusu ve oyuncusu oldu. İstanbul Üniversitesi'nde gazetecilik eğitimi aldı.

Başbakan Erdoğan: ''İsrail Bölge İçin Bir Tehdit''

E-posta Yazdır
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye lideri Esad'a bir mesaj da Güney Afrika Cumhuriyeti'nden gönderdi. "Biz şu anda bir yaptırım paketini ister istemez devreye sokacağız" diyen Erdoğan İsrail için ise ''Ben şu anda İsrail'i de bölgesi, çevresi için bir tehdit olarak görüyorum. Çünkü atom bombası var'' dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan, BM'de Suriye'deki rejime karşı çeşitli tedbirler getirilmesini öneren karar tasarısının kabul edilmemesine yönelik kararla ilgili, ''İşte dün BM Güvenlik Konseyi'nde bir oylama yapıldı. Bu oylama neticesinde, daimi üyelerin 2'sinin veto etmesi neticesinde, uyarı niteliğindeki hazırlanan tasarı, ne yazık ki veto edildi. Tabii bunun veto edilmesi özellikle Türkiye gibi veyahut da AB ülkelerinin bir kısmı gibi veya tamamı gibi, bilemem kimler bu konuda adımlar atacaktır, yaptırımlarımızı engellemez. Biz şu anda bir yaptırım paketini ister istemez devreye sokacağız'' dedi.

Moody's İtalya'nın Kredi Notunu 3 Basamak Düşürdü

E-posta Yazdır
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, İtalya'nın kredi notunu üç basamak birden düşürerek Aa2'den A2'ye indirdi. Ülkenin görünümünün negatif izlemede olduğunu belirtti. Kuruluş, Euro Bölgesi'ndeki yüksek borçlanmanın fonlanmasında risklerin arttığını belirtti. Yunanistan'ın kurtarılması için Euro Bölgesi ülkelerinin oluşturacağı fonun nereden karşılanacağı merak edilirken, bunun ülke bütçelerine olumsuz etki yapabileceği ihtimal dahilinde bulunuyor. İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Moody's'in not indirimini beklendiğini söyledi. 20 Eylül'de Standard and Poor's da, İtalya'nın kredi notunu bir basamak düşürmüştü.

Sahneye iPhone 5 Yerine, iPhone 4S Çıktı

E-posta Yazdır

Turkavenue.com-Kaliforniya-

Apple Kamuoyunu Ters Köşeye Yatırdı...Merakla beklenen yeni iPhone 5 tanıtımı bugün Cupertino, Kaliforniya’da bulunan Apple’ın ana merkezinde gerçekleşti. Peki tanıtımda iPhone 5 var mıydı? Ayrıntılar haberin devamında...

Sayfa 18 / 35