2011 Nobel Tıp Ödülünü Üç Doktor Paylaştı

E-posta Yazdır
2011'in ilk Nobel'i tıp alanında bağışıklık sistemiyle ilgili çalışmalarından dolayı ABD, Lüksemburg ve Kanada'dan üç doktora gitti. Amerikalı doktor Bruce Beutler ve Lüksemburglu meslektaşı Jules Hoffman, organizmalarda bağışıklık sisteminin nasıl faal hale geçtiğini inceleyen araştırmalarıyla tanınıyorlar. Kanadalı Ralph Steinman ise, yeni tehditlerle karşılaşınca bağışıklık sisteminin başvurduğu bir mekanizmayı keşfetmesiyle biliyor. İnsan vücudunda bağışıklık sistemini genel hatlarıyla doğuştan varolan ya da sonradan kazanılan bağışıklık olarak iki kategoriye ayırmak mümkün.

Güney Kore Askeri Sitelerine Siber Saldırı

E-posta Yazdır
Güney Kore Ordusu'nun resmi internet sayfası geçen yıl toplam 2 bin siber saldırıya maruz kaldı. 2010 yılında aylık saldırıların ortalaması 170 iken, 2011'de 200'e ulaştı.

Avrupa'daki Açığa Satış Yasağı Uzatıldı

E-posta Yazdır
Avrupa Sermaye Piyasası Otoritesi, Fransa, İtalya ve İspanya'da çıplak açığa satışı yasaklama kararının uzatıldığını bildirdi. Avrupa Sermaye Piyasası Otoritesi'nden (ESMA) yapılan açıklamada, çıplak açığa satışın yasaklanması kararının Fransa ve İtalya'da 11 Kasım tarihine kadar, İspanya'da ise piyasa koşulları değişinceye kadar geçerli olacağı vurgulandı.

Federal Meclis Beklenen Yasayı Onayladı

E-posta Yazdır
Alman Federal Meclisi (Bundestag), Avrupa Finansal İstikrar Fonunun (EFSF) genişletilmesi ile ilgili yasayı onayladı. Federal Meclis'te yapılan oylamada, borç krizinin Avro bölgesinde yayılmasını önlemek için EFSF'de yapılması planlanan değişiklikleri içeren kararlar 85 "hayır" oyuna karşı 523 "evet" oyu ile kabul edildi. 611 milletvekilinin katıldığı oylamada 3 milletvekili çekimser kaldı. EFSF'ın genişletilmesinde, Almanya'nın EFSF'e olan katkı payının 211 milyar avroya çıkarılması öngörülüyor.

Kaddafi Ölmek İstiyor

E-posta Yazdır
Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi, hala Libya'da olduğunu ve şehit olmayı arzu ettiğini bildirdi. Eski rejim yanlısı televizyon kanalı ElLibya'nın internet sitesinde yer alan habere göre, Albay Kaddafi, son kalelerinden Beni Velid'de yerel bir radyo tarafından yayınlanan açıklamasında, "Kahramanlar direniyor ve şehit düşüyor, biz de şehit olmayı bekliyoruz" dedi.

Afrikalı Nobel Barış Ödülü Sahibi İlk Kadın, Kenyalı Çevreci Öldü

E-posta Yazdır
Kenya'da çevre koruma alanında faaliyet gösteren Green Belt Movement (Yeşil Kemer Hareketi) örgütünden yapılan açıklamada, Maathai'nin Kenya'nın başkenti Nairobi'de kanser tedavisi gördüğü hastanede 71 yaşında öldüğü bildirildi. Green Belt Movement İcra Direktör Yardımcısı Edward Wageni, Maathai'nin 2011 yılı başından beri kanser tedavisi gördüğü hastanede dün gece öldüğünü duyurdu.

'Yunanistan'ın İflası Bambaşka Dönemi Başlatır'

E-posta Yazdır

Başbakan Yardımcısı Babacan, Yunanistan'ın iflasının dünyada bambaşka bir dönemi başlatacağını söyledi. Babacan, "Bunun başka ülkelere sıçraması, Avrupa'nın finans sisteminin tümüne doğru yayılması olasılığı büyük. Domino etkisi ihtimali var" dedi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

UBS CEO’su İstifa Etti

E-posta Yazdır
İsviçre’nin en önemli bankalarından biri olan UBS, bir işlemcinin yetkisiz bir işlem gerçekleştirmesinin ardından 2 milyar doların üzerinde zarar etmesi, bankanın CEO’sunu istifaya sürükledi. Gerçekleştirilen yetkisiz işlemin bankaya vereceği zarar ve işlemin engellenememesi yönündeki eleştirilere daha fazla boyun eğemeyen Oswald Gruebel, bugün itibariyle görevinden istifa etti.

Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody's Yunan Bankaları Biçti

E-posta Yazdır
Avrupa'yı radarına alan Sıfırcı Hoca, hiç nefes almıyor. Son günlerde özellikle bankalar üzerine yoğunlaşan ve sermaye konusuna dikkat çeken kredi derecelendirme kuruluşlarından Moody's, Fransız bankalarının ardından 8 Yunan bankasının kredi notunu iki kadem birden düşürdü. Kredi dereclelendirme kuruluşu Moody’s, 8 Yunan bankasının 25 Temmuz'da negatif izlemeye almıştı. Moody’s Yunan bankalarını uzun vadeli mevduat ve kıdemli borç notlarını aşağı çekti ve görünümün 'negatif' olduğunu duyurdu.

Erdoğan Balkan Ülkeleri Devlet Başkanlarına Seslendi

E-posta Yazdır
NEW YORK – Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Değişimi gören liderler toplumlarına öncülük eder, değişime direnenler ise toplumlarını çatışma ve huzursuzluk içine çekerler. Ancak değişim rüzgârı esmeye başlamışsa bunun karşısında duramaz, eninde sonunda değişime teslim olurlar” dedi. Erdoğan, Javits Center’da düzenlenen, Amerika Balkan Dernekleri Federasyonu’nun (FEBA) “Ortak Gelecek İçin Bir Vizyon” konulu toplantısına katıldı. Erdoğan, konuşmasına Türkçe, Arnavutça ve Boşnakça “İyi akşamlar” dileyerek başladı.

Sayfa 10 / 18