Türkiye'yi Eleştiren Uyahya'ya Ülkesinden Tepki

E-posta Yazdır
Fransa ile Türkiye arasında yaşanan "soykırım" krizinde ülkesindeki kanlı Fransız geçmişini hatırlatan Türkiye'yi eleştiren Cezayir Başbakanı Ahmed Uyahya'ya koalisyon ortaklarından ve muhalefetten tepki yağdı. Parti liderleri, ayrı ayrı basın toplantısı düzenleyerek, "Türkiye, Cezayir'in kolonileştirilmesinin ticaretini yapmaktan vazgeçmeli. Hiç kimsenin Cezayirlilerin kanından faydalanmaya hakkı yoktur." diyen Uyahya'yı eleştirdi.

Kuzey Kore'nin Yeni Yüce Lideri Jong Un

E-posta Yazdır
Kuzey Kore'nin 17 Aralık'ta kalp krizinden hayatını kaybeden lideri Kim Jong İl'in oğlu Kim Jong Un, iktidar partisinin, ordunun ve halkın "Yüce Lideri" ilan edildi. Kuzey Kore halkı, "Sevgili Liderleri" Kim Jong İl'in yasını tutmaya devam ediyor. Başkent Pyongyang, dün yapılan cenaze törenin ardından bugün de anma törenine ev sahipliği yapıyor. Anma töreni sırasında son derece üzgün görülen "Yüce Lidere", parti ve ordu yetkililerinin yanı sıra 20'li yaşlardaki yeğeninin akıl hocası olması beklenen halası Kim Kyong Hui ve eniştesi Jang Song Thaek eşlik ediyor.

Foreign Policy: 2011'in Kazananı Türkiye

E-posta Yazdır
ABD'deki dış politika dergilerinden Foreign Policy'de yayımlanan makalede, ''Türkiye'nin 2011 yılının kazananı olduğu'' belirtildi. Afganistan'ın eski maliye bakanı ve şu anda da Atlantic Council adlı düşünce kuruluşunun üyesi ve Institute for State Effectiveness adlı kuruluşun başkanı olan Eşref Gani imzalı yazı, ''Türk Kavşağı'' başlığını taşıyor. Yazısına, Türkiye'nin Avro Bölgesi krizinin dışında olduğu ve ekonomisini Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakan olmasından itibaren üçe katladığı ifadesiyle başlayan Gani, Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın 10. büyük ekonomisi olmayı amaçladığını da hatırlattı.

Yılın Adamı Harara, Diğer Gözünü de Kaybetti

E-posta Yazdır
Mısır'daki gösterilerde iki gözünü de kaybeden ve Time dergisi tarafından yılın adamı seçilen 31 yaşındaki Ahmed Harara dün ülkesine dönerken, sol gözünün kurtarılması için Fransa'da gördüğü tedavide verdiği mücadeleyi kaybetti. Harara, Mübarek karşıtı gösteriler sırasında sağ gözüne isabet eden plastik mermi sonucu bu gözünü kaybetmişti.

Filistinli Nüfusu Yahudileri Geçti

E-posta Yazdır
Filistin İstatistik Bürosu, tarihte Filistin olarak adlandırılan topraklarda yaşayan Filistinlilerin nüfusunun Yahudileri geçmek üzere olduğunu duyurdu. Dün yapılan açıklamaya göre dünya genelindeki Filistinlilerin nüfusu da 11 milyonu geçti. Bürodan yapılan açıklamaya göre 11,2 milyon nüfusun 4,23 milyonu Batı Şeria ve Gazze'de, 1,37 milyonu İsrail sınırları içinde, 5 milyon Filistinli Arap ülkelerinde, 636 bin de yabancı ülkelerde yaşıyor. Batı Şeria'daki nüfus 2,6 milyon, Gazze nüfusu ise 1,6 milyona ulaşırken, bu nüfusun yüzde 44,1'i ise hâlâ mülteci durumunda.

IMF: Dünya Ekonomisi Tehlikede

E-posta Yazdır
Paris-IMF Başkanı Lagarde, dünya ekonomisinin tehlikede olduğu uyarısında bulundu. Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Fransız gazetesi Journal Du Dimanche'a yaptığı açıklamada, Avrupalı liderlere Aralık'ta Brüksel'de düzenlenen zirvede alınan kararları hızla uygulama çağrısında bulunarak, 9 Aralık zirvesinin finansal koşullar konusunda yeterince detaylandırılmadığını ve temel prensipler hususunda çok karmaşık olduğunu vurguladı.

Fransa 'Soykırım' Teklifini Kabul Etti

E-posta Yazdır
Fransa meclisi genel kurulu, 1915 olaylarının 'soykırım' olmadığı yönündeki ifadelerin suç sayılmasını öngören yasa teklifini kabul etti. Türkiye ile Fransa arasında günlerdir gerilime neden olan yasada sona gelindi.

2011'in En Önemli Haberleri

E-posta Yazdır
NEW YORK - Amerikan haber ajansı Associated Press'in Amerikalı editörler ve haber müdürleri arasında yaptığı ankete göre, bu yılın en önemli haberi terör ağı El Kaide'nin lideri Usame Bin Ladin'in öldürülmesi. 247 kişinin görüşüne başvurulan ankette, Bin Ladin'in Amerikan komandoları tarafından Mayıs ayında Pakistan'da öldürülmesi 128 kişinin oyuyla yılın en önemli haberi olarak birinci sırada yer aldı.

Bu Yıl 39 Ülkede 106 Gazeteci Öldü

E-posta Yazdır
Sivil toplum kuruluşu Press Emblem Campaign (PEC), bu yıl 39 ülkede 106 gazetecinin görevi sırasında öldüğünü bildirdi. Kuruluş, yıllık raporunda, bu sayının neredeyse haftada 2 gazetecinin öldüğü anlamına geldiğini belirtti. En az 20 gazetecinin bazı Arap ülkelerindeki halk ayaklanmalarında öldüğü kaydedildi.

'Kemerleri bağlayın; 2012 çok zor geçecek'

E-posta Yazdır
AB’nin bitmeyen borç sorunlarının damgasını vurduğu 2011 yılı geride kalmak üzere. 2012 ise daha iyi olmayacak. Ünlü kâhin Roubini, yeni yılda Türk ekonomisinin de zorlanacağını öngördü.

Sayfa 4 / 18