Mısır’da Mursi Taraftarları Polisle Çatıştı: 7 Ölü

E-posta Yazdır
Mısırlı yetkililer devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi destekçileriyle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada yedi kişinin öldüğünü, en az 261 kişinin de yaralandığını açıkladı. Kahire’nin ana caddelerinde Pazartesi gecesi başlayan çatışmalar Salı günü sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü. Polisle karşı karşıya gelen  protestocular, devrik Cumhurbaşkanı’nın görevine dönmesini istiyor.

Dünyada Yolsuzluk Hızla Artıyor

E-posta Yazdır
BERLİN — Merkezi Berlin’de bulunan Uluslararası Saydamlık Örgütü Transparency International'ın yıllık yolsuzluk raporu açıklandı. Rapora göre, Arap Baharı olarak tanımlanan sürece dahil olan ülkelerde yolsuzluk tahminlerin tersine daha da arttı. Mısır, Libya ve Tunus’da yolsuzluk geçen iki yılda ortalama yüzde 20 civarında yükselirken, verilere göre Tunus'ta halkın yüzde 80'i, Mısır'da halkın yüzde 64'ü, Libya'da da yüzde 46’ı yolsuzluğun Arap baharı öncesine kıyasla arttığını söylerken, Fas, Yemen ve Ürdün'de de yolsuzlukların arttığı görüşü hakim. Arap Baharı'nın başlıca nedenlerinden biri olarak tanımlanan yolsuzlukların önüne geçilememesini ‘hayal kırıklığı’ olarak tanımlayan ve hükümetlerin gerekli reformları yapmamasını eleştiren Transparency International bu sorunun sözkonusu ülkelerin ekonomisini olumsuz etkilediğini, yabancı yatırımları engellediğini açıkladı.

Mısır'da Anayasa Askıya Alındı

E-posta Yazdır
Mısır ordusu, anayasanın askıya alındığını ilan etti. Kısa süreli bir geçiş hükümeti kurulmasının ardından cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri yapılacak. Alınan kararları Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdulfettah El Sisi açıkladı. Mısır'daki ordunun aldığı kararları Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdulfettah El Sisi açıkladı. İşte El Sisi'nin açıklamasından satır başları:

Brezilya’da Son 20 yılın En Büyük Protestoları

E-posta Yazdır
Brezilya’da Sao Paulo’daki otobüs ücretlerine yapılan zamla başlayan protestolar ülke geneline yayıldı. Ülkenin en büyük 10 şehrinde on binlerce kişi sokaklara inerek yetersiz kamu hizmetleri, polis şiddeti ve yolsuzlukları protesto etti. Polis ise bazı şehirlerde göstericilere gaz bombasıyla müdahale etti. 10 yıldır yakaladığı ekonomik büyüme ile uluslararası arenada yıldızı parlayan Brezilya’da yaklaşık iki hafta önce toplu taşıma ücretlerine yapılan zam sebebiyle başlayan protestolar giderek yayılıyor. Pazartesi akşamı aralarında başkent Brasilia, Sao Paulo, Rio de Janeiro ve Belo Horizont’un da bulunduğu ülkenin en büyük 10 şehrinde on binlerce Brezilyalı yetersiz kamu hizmetleri, polis şiddeti ve hükümetteki yolsuzlukları protesto için sokaklara döküldü.

Time Dergisi En Etkili 100 İsme Abdullah Öcalan ve Fethullah Gülen'i Seçti

E-posta Yazdır
TIME dergisinin "En Etkili 100 İsim" listesinde Türkiye'den terör örgütü PKK'nın elebaşısı Abdullah Öcalan ve Fethullah Gülen yer aldı. TIME dergisinin her yıl açıkladığı "En Etkili 100 İsim" listesinde bu yıl Türkiye'den PKK lideri Abdullah Öcalan ve Fethullah Gülen yer aldı. Liste "Sanatçılar, liderler, ikonlar, devler ve öncüler" olmak üzere 5 ayrı kategoride hazırlandı.

Almanya’da Sünnet Tartışması Federal Mecliste

E-posta Yazdır

Köln’de eyalet mahkemesinin sünneti ‘adam yaralama suçu’ olarak değerlendirdiği ve Almanya’da büyük tepkilere neden olan karar Federal Meclis’in bugünkü özel oturumunda ele alındı. Sol Parti ve Yeşiller dışında mecliste grubu bulunan tüm partiler ortak bir bildiri metni kararlaştırarak, sünneti ‘ceza gerektiren bir eylem’ olarak değerlendiren mahkeme kararını eleştirdi. Ortak metinde tıbbi şartlara uygun ve çocuğa gereksiz acı çektirmeyecek şekilde yapılacak dini nedenlerden kaynaklanan sünnetin ceza kapsamı dışında kalması talep edildi.

Dünyanın En Pahalı Benzinini Türkler Tüketiyor

E-posta Yazdır

Benzin fiyatları dünya genelinde artış gösteriyor ama en pahalı akaryakıt Türkiye'de satılıyor. Son artışların ardından Amerika'da benzinin litre fiyatı 1 dolara yaklaşırken, rakam Türkiye'de 2,91 dolara ulaştı. Ortadoğu' da devam eden karışıklıklar ve Batı'nın İran'a karşı amborgo tehtidinde bulunmasının etkisiyle artan ham petrol fiyatlarının 2012 yılında rekor düzeye ulaşması bekleniliyor.Geçen hafta 103 dolar olan ham petrolün varil fiyatı bu hafta 107 dolara yükseldi. Dolayısıyla Amerika'da önceki dönemlere göre bu mevsimlerde çok daha ucuz olan benzin fiyatlarının daha da artması bekleniyor. Havaların ısınması, okulların kapanması ve tatil döneminin başlaması ile birlikte bu rakamın rekor seviyeye çıkacağı tahmin ediliyor

Suriye Yanıyor, Esma Esad Keyifte

E-posta Yazdır

İngiliz The Guardian gazetesi Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve karısı Esma’nın emaillerini ele geçirdi. Aralık 2011’deki bir yazışmada Esma Esad, Katar Emiri’nin kızı Miyase’ye, “Emine Erdoğan arkadaşım değil ki mail adresimi vereyim” demiş. Miyase el Sani, Esad’a “Emine Erdoğan’ın yazışmak istediğini ve mail adresini kendisinden istediğini” söyleyerek “Verebilir miyim” diye soruyor. Esma Esad ise “mail adresini sadece aile üyeleri ve arkadaşlarıyla paylaştığını, başkana yöneltilen onca hakaretin ardından Emine Erdoğan’ın bu iki kategoriye girmediğini” söylüyor.

İstihbarat Raporları Nükleer Silah Yok Diyor, İsrail İran Vurulsun İstiyor

E-posta Yazdır

ABD'li ve İsrailli yetkililer kamuoyu önünde İran\'ın nükleer programını durdurmak için askeri müdahalede bulunulabileceğinden söz ediyorlar ancak bir noktayı atlıyorlar: ABD istihbarat örgütleri İran'ın atom bombası yapmaya çalıştığına inanmıyor.Geçtiğimiz yıl ABD'li üst düzey yetkililere dağıtılan "çok gizli" ibareli bir rapor 2003 yılında İran'ın nükleer silah üretmekten vazgeçtiği görüşünü taşıyor. Aynı görüşe 2007 yılındaki bir diğer istihbarat raporunda da yer verilmişti. Son rapor ABD'nin 16 istihbarat örgütünün onayını taşıyor.

Yunanistan Yanıyor

E-posta Yazdır

Yunanistan'da 130 milyar avroluk ikinci kredi anlaşması ile ilgili kanun tasarısı parlamentoda tartışılırken, binlerce kişi anlaşma karşılığında hükümetin onayladığı yeni kemer sıkma önlemlerini protesto etmek için parlamentonun bulunduğu Sintagma meydanına geldi. Sendikalar tarafından yapılan protesto çağrısı ile biraraya gelen binlerce kişi parlamento önünde polisle karşı karşıya geldi. Polis göstericileri gözyaşartıcı gazla dağıtırken gazdan etkilenenler arasında müzisyen Mikis Theodorakis ile eski siyasetçi Manolis Glezos da yer aldı.

Sayfa 2 / 18