Başbakan Erdoğan'ı Terörist Gibi Gösteren Reklama Türk Amerikalı Derneklerden Ortak Tepki

E-posta Yazdır
Amerikan Özgürlük Girişimi (American Freedom İntiative)  isimli İslam karşıtı grup tarafından hazırlanan ve Chicago'da otobüslere reklam olarak verilen nefret mesajı içeren afişlerden birinde Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ı da göstermesinden dolayı tüm Türk-Amerikan Çatı Kuruluşları birlikte tepki gösterdi.  Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu, Türk Amerikan Dernekleri Kurulu, Türk Amerikan İttifak’ı  ve Türk Amerikan Toplum Merkezi tarafından ortak olarak yazılan mektupta sözde Amerikan Özgürlük Girişimi’nin yanlış ve art niyetli kampanyasını kınadıkları  belirtildi. Afişlerin bazı toplu taşımalarda ve önemli şehirlerde promote edilmeye calışıldığının altı çizilerek, T.C Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’nın Osama Bin Ladin gibi teröristler ile yanyana konulmasının kabul edilemez olduğu belirtildi.

Amerikalılar Alışverişe Doydu, 4 Günde 60 Milyar Dolara Ulaştı

E-posta Yazdır
ABD’de geçtiğimiz cuma günü başlayan ‘Kara Cuma’ (Black Friday) alışveriş çılgınlığı, internet üzerindeki satışları yüzde 26 oranında artırdı. İnternetten yapılan 1 milyar dolar tutarındaki alışverişlerin yüzde 10’u ise iPad’ler üzerinden yapıldı. Akıllı cep telefonları ve tablet bilgisayarlar üzerinden yapılan alımlar, Kara Cuma boyunca yapılan internet alışverişi içinde yüzde 16 paya ulaştı.

Obama 2. Kez Başkan

E-posta Yazdır
WASHINGTON — Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre Barack Obama, Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney’i yenilgiye uğratarak ikinci kez başkanlığa seçilmeyi başardı. Başkan Obama’nın Chicago’daki seçim merkezinde bekleyen Demokrat Partili seçmenler haberi büyük sevinçle karşıladı. Obama, şu ana kadar seçilmesi için gerekli görülen 270 Seçiciler Kurulu oyunu aşmış durumda. İlk zafer açıklaması Obama’nın kampanya merkezinden atılan Twitter mesajıyla geldi ve mesajda “Dört yıl daha” ifadelerine yer verildi. New York’un simgesi Empire State gökdeleninin çatısı Demokrat Parti’nin simgesi mavi renkle aydınlatıldı.

Obama Yeni Dönemde Zorlu Problemlerle Karşı Karşıya

E-posta Yazdır
ABD'de Obama zaferi piyasaları rahatlattı. Obama düşük faiz, zengine vergi, offshore'ların denetimi ve banka yolsuzluklarıyla ilgili başlattığı reformlara devam edecek
ABD'de kıran kırana geçen seçimlerde ipi göğüsleyen Demokrat Partili Barack Obama dünya ekonomisine umut olacak. Başkanlığının ilk döneminde tarihin en büyük ekonomik krizlerinden birinin çözümü için önemli adımlar atan Obama'yı, önümüzdeki 4 yılda küresel ekonomideki durgunluğun aşılması, işsizliğin düşürülmesi ile vergi adaleti ve finans sektörünün denetiminde başlatılan reformların sürdürülmesi gibi önemli görevler bekliyor. Obama'nın seçilmesi aynı zamanda düşük faiz oranlarının devamı, dar gelirli yerine zenginlerden vergi alınması, karapara-vergi cennetlerinin denetimi ve bankacılık yolsuzluklarının hesabının sorulması anlamına geliyor.

Amerika'da İlk Oy Veren Kasabadan Obama Çıktı

E-posta Yazdır

ABD’de 1948 yılından bu yana gelenek olduğu üzere ilk oylar yine New Hampshire eyaletinde bulunan Dixville Notch ve Hart’s Location isimli iki küçük yerleşim biriminde kullanıldı. Dixville Notch’ta 10, Hart’s Location’da ise 33 seçmen oy kullandı.

Türklerin Çoğunluğu Obama Diyor

E-posta Yazdır
Kemal Derviş (63, akademisyen)
Yenilikçi Obama, muhafazakâr Romney
Amerika ve bütün dünya için çok önemli bir seçim. Her zaman iç dengeler ve ABD’nin iç politikasındaki kuvvetler ayrımı yüzünden hissedilmese de, iki aday arasında kesin farklar var. Bir tarafta uluslararası birlikte çalışmanın önemine inanan, içeride çok bozuk bir gelir dağılımını düzeltmeye çalışan yenilikçi Obama, diğer tarafta dış politikada salt gücü önemseyen, ekonomide de piyasaya tam olarak güvenen, kamunun yararlı bir işlevi olabileceğine inanmayan, muhafazakâr Romney. İki çok farklı dünya görüşü.

Amerikan Başkan Adayları Reklama 377 Milyon Dolar Ödedi

E-posta Yazdır
ABD’de gelecek Salı günü yapılacak başkanlık seçimleri için heyecan artarken Barack Obama ve Mitt Romney bugüne kadar reklama en çok bütçe ayıran adaylar oldu. Wesleyan Media’nın yaptığı araştırmaya göre iki liderin seçim kampanyalarında yaptığı toplam 1.1 milyon adet reklam, 2008 seçimlerinden yüzde 40 daha fazla.

Adaylar Son Parkura Girdi

E-posta Yazdır
Salı günü yapılacak seçimler için son kampanyalarını yürüten Başkan Barack Obama ve Cumhuriyetçi Partili rakibi Mitt Romney, ulusal kamuoyu yoklamalarında başa baş gidiyor. Başkan Obama’nın, seçimlerde belirleyici olması beklenen, kararsız ve bağımsız seçmenlerin yoğun olduğu eyaletlerde eski Massachusetts valisi Mitt Romney’nin çok az farkla önünde olduğu belirtiliyor. İki aday da seçim kampanyalarında bu eyaletlere ağırlık veriyor.

ABD'de İki Milyon Kişi Hala Elektriksiz

E-posta Yazdır
Amerika’nın kuzeydoğusunda Süper fırtına Sandy’nin yarattığı yıkımın ardından hala iki milyon kişi elektrikden yoksun  yaşıyor. New York’un aşağı Manhattan kesimine elektrik yeniden getirildi ancak kentin  diğer yerlerinde özellikle Queens ve Staten Island’da halk dondurucu soğuğa rağmen  hala elektriksiz. New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg elektrik ve ısınmadan yoksun kişileri özellikle yaşlıları sıcak yemek veren belediye barınaklarına  sığınmaya çağırdı.

Kasırgadan Zarar Görenlerin Yararlanabilecekleri Yardımlar

E-posta Yazdır

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu, Sandy kasırgasından zarar gören Türk vatandaşların acilen FEMA kuruluşuna başvurmaları konusunda yardımcı olacağını açıkladı. TADF Hukuk İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ayhan Ogmen'in kasırga nedeni ile hukuki sorunlar başta olmak üzere tüm konularda vatandaşlarımızın 1-888-352-9886 numaralı TADF 24 Saat Acil Vatandaş Hattı“ni aramaları durumunda kendilerine gerekli yardımın yapılacağını belirtti.

Sayfa 9 / 47