ABD'ye Gelen Uluslararası Ziyaretçi Sayısında %11 Artış Gerçekleşti

E-posta Yazdır

Overseas visitorAmerika Ticaret Bakanlığı'ndan bu hafta açıklanan verilere göre 2010'un ilk altı ayında Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) gelen uluslararası ziyaretçi sayısı %11 artarak 27.5 milyon olarak gerçekleşti. 

New York'ta Gelir Seviyesi 70 Yıldan Sonra İlk Defa Düşüşte

E-posta Yazdır

Wall StreetEkonomideki durgunluk New York State'te yaşayanların kişisel gelirlerinde %3.1 düşüş gerçekleşmesine sebep oldu. 

Dünyanın En Uzun Şiş Kebabı Guinnes Rekorlar Kitabına Girmeye Hazırlanıyor

E-posta Yazdır

Turkish festival DCATA-DC'nin  (Türk-Amerikan Derneği – Washington DC) bu yıl sekizincisini düzenlediği Türk Festivali 3 Ekim Pazar günü gerçekleştirilecek. Her yıl Washington bölgesindeki Türklere ve Amerikalılara Türk kültürü ve yemekleriyle dolu bir gün geçirmeyi vaat eden festival, aynı zamanda ATA-DC bünyesinde çalışan Türklerin ve Amerikalıların yoğun bir şekilde zaman ayırdıkları gönüllü bir aktivite. 

Dünyanın En Büyük Altın Rezervi Amerika'da

E-posta Yazdır

gold reserveGeçtiğimiz hafta uluslararası piyasalarda 1,300 dolar seviyelerine çıkarak tarihi bir rekora imza atan altına dünyada en çok yatırım yapan ülkenin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) olduğu açıklandı. Dünya Altın Konseyi'nin en son açıkladığı verilere göre 8 bin 133 ton altın rezervine sahip olan ABD, açık ara farkla bu alanda dünya lideri oldu.

2. Balkan Zirvesi New York'ta Gerçekleşti

E-posta Yazdır

Balkan Amerikan Dernekleri Federasyonu (FEBA) ve TUSKON tarafından, Birleşmiş Milletler yıllık Genel Kurul toplantısına katılmak üzere New York'ta bulunan Balkan ülkeleri liderlerini, Türk ve Amerikalı liderlerle biraraya getirdi. Ana sponsorluklarını Ziraat Bankası ve Halkbank'ın yaptığı programın gündüz bölümünde Devlet Bakanı Ali Babacan ve İşadamı Ahmet Çalık'ın da katıldığı bir panel New York Palace Otel'de gerçekleştirilirken, Waldorf Astoria'da gerçekleştirilen akşam ki programda "Balkan Liderleri Zirvesi" nde Makedonya, Karadağ, Arnavutluk, Slovenya, Bulgaristan, Bosna-Hersek, Hırvatistan ve Kosova Cumhurbaşkanları biraraya geldi.

ABD'de Politikacılar Seçim İçin Kesenin Ağzını Açtı

E-posta Yazdır
Nur Özkan Erbay / Referans - Ekonomide ikinci dip tartışmalarının sürdüğü bu dönemde ABD'de bir de ara seçim telaşı gündemde. Politikacıların seçim kampanyaları için yaptıkları reklam harcamaları rekora koşuyor. ABD'de kasım ayında gerçekleşecek ara seçimler öncesinde politikacılar reklam harcamalarında gaza bastı. Reklam kampanyaları için yapılan harcamaların bu yıl rekor seviyeye ulaşması bekleniyor. Halen ABD'nin çeşitli eyaletlerinde kongre, senato, valilik ve yerel yönetimlere seçilebilmek için yarışan yüzlerce adayın bu hafta başlayan reklam kampanyaları için yaptıkları harcamaların 4.2 milyar doları bulacağı tahmin ediliyor.

Türklerin Amerika’da Katıldığı İlk Fuar: 1876 Philadelphia 100. Yıl Fuarı

E-posta Yazdır

1876 yılı Amerika’nın bağımsızlığını kazanmasının 100. yıldönümüydü. Ülkenin kuruluşunun bu önemli kilometretaşı, tüm dünya ülkelerinin katılımı ile organize edilecek bir fuar ve sergi ile kutlanması planlandı. TURKAVENUE, Türklerin Amerika’da katıldığı ile fuarın tüm detaylarını ortaya çıkardı. Daha önce Osmanlı Devleti’nin ABD’de katıldığı ilk fuarın 1893 yılında Chicago’da Christopher Columbus’un Amerika kıtasını keşfinin 400. yılında gerçekleştirilen ‘World's Columbian Exposition’ olduğunu Araştırmacı Sedat İşçi ortaya çıkarmıştı. Ancak TURKAVENUE bu fuardan 17 yıl önce Osmanlı Devleti’nin, Amerika’da düzenlenen bu fuara katılmak için nasıl hazırlandığını, ne düzeyde katıldığını ve hangi ürünleri sergilediği bilgilerine ulaştı.

New York Eyaleti İstanbul Ticaret Ofisi Açılıyor

E-posta Yazdır

Yaklaşık 1.5 yıldır sürdürülen görüşmeler neticesinde New York Eyaleti ekonomik gelişiminden sorumlu departmanı Empire State Development, İstanbul ofisini 4 Ekim'de açıyor. Türkiye'de bir ofis açılması yönündeki girişimler ilk kez Manhattan Ticaret Odası'nda görevli Türk rock müzik sanatçısı Asım Can Gündüz'ün kardeşi olan Ally (Ayşe) Gündüz'ün yönlendirmesi ile New York Valisi David Paterson'un uluslararası ticaretten sorumlu danışmanı Sam Natapoff'un Adana'ya 12-13 Ocak 2009'da yaptığı ticari geziye katılması ile başladı. Geziye katılan Natapoff'a Turkish American Chamber of Commerce & Industry heyeti ile Ayşe Gündüz ev sahipliği yaptı.

Labor Day ile Tatil Sezonu Kapanıyor

E-posta Yazdır
ABD’de yaz ve tatil sezonu bu hafta sonu kapanıyor. Ülkede her yıl Eylül ayının ilk Pazartesi günü ‘’Emek Günü (Labor Day)’’ nedeniyle resmi tatil. Plajların ve birçok yaz etkinliğinin de son haftasonu aynı zamanda.

Mehmet Öz'de Kanser Şüphesi

E-posta Yazdır
Yalnızca Türkiye'de değil ABD'de de büyük bir üne sahip olan Türk asıllı Dr. Mehmet Öz'de kolon kanseri riski bulunduğu bildirildi.People dergisi, sağlıklı yaşam gurusu olarak tanınan Öz'ün 50'nci yaşgününde check-up yaptırdığını ve bunun neticesinde bağırsağında bir kitleye rastlandığını duyurdu.

Sayfa 41 / 47