NBA TÜRK

WNBA Tarihinde Bir İlki Olcay Çakır Gerçekleştirdi

E-posta Yazdır
WNBA Draftı tarihinde ilk kez bir Türk kadın oyuncunun ismi anons edildi ve Fenerbahçe'nin 1993 doğumlu 19 yaşındaki genç yıldız adayı Olcay Çakır, 2013 WNBA Draftı'nda 3. tur ve 27. sırada New York Liberty takımı tarafından draft edilerek tarihe geçti. Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımı'nın genç oyuncusu Olcay Çakır, Amerikan Ulusal Kadın Basketbol Ligi (WNBA) draftlarında New York Liberty ekibi tarafından seçildi.

Mehmet Okur Basketbolu Bıraktı

E-posta Yazdır
Milli basketbolcu Mehmet Okur, aktif sporculuk hayatını noktaladığını açıkladı. Son olarak Amerikan Ulusal Basketbol Ligi (NBA) takımlarından New Jersey Nets'te forma giyen 33 yaşındaki Mehmet Okur, son dönemdeki sakatlıkların ardından eski günlerine dönemeyeceğini anladığı için bu kararı aldığını bildirdi. Mehmet Okur, yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kulandı: “1993 yılında, 14 yaşında başladığım aktif profesyonel basketbol kariyerime 33 yaşında veda ediyorum.

Hido, Kazancıyla Michael Jordan’ı Yakaladı!

E-posta Yazdır

Tarihin en çok kazanan NBA oyuncuları listesinde milli basketbolcumuz, Michael Jordan'ı yakaladı. Tüm zamanların NBA kariyeri sırasında en çok kazanan yüz oyuncunun listesi yayımlandı. 328 milyon 562 bin dolar kazancıyla Kevin Garnett listenin başına yerleşirken, milli basketbolcumuz Hidayet Türkoğlu 89 milyon 109 bin dolarlık kazancıyla kendine 91. sırada yer buldu. Buna göre Hido kazandığı toplam maaşla dünyaca ünlü NBA efsanesi Michael Jordan'dan sadece 1.1 milyon dolar az kazanmış oldu.

Mehmet Okur: Şampiyonluğa Oynayan Bir Takımda Oynamak İstiyorum

E-posta Yazdır

Turk Avenue - NBA'de şampiyonluk tadan ve All Star ünvanı kazanan ilk Türk basketbolcusu olan Mehmet Okur, şampiyonluğa oynayan bir takımda forma giymek ve kariyerinde ikinci şampiyonluğu tatmak istediğini söyledi. Utah Jazz'dan New Jersey Nets'e takas edildikten sonra sakatlığı nedeniyle bir süre forma giyemeyen ve ardından da transfer olduğu Portland Trail Blazers tarafından serbest bırakılan Milli Basketbolcu Mehmet Okur, 33 yaşında olduğunu ve yeni sezonda şampiyonluğa oynayan bir takımda oynamak istediğini ifade etti. Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen toplantıda konuşan Okur, Türk toplumu ile NBA'de oynadığı süre içinde iki kez bir araya gelme şansı bulduğunu, ''Türkiye'yi en iyi nasıl temsil ederim,'' düşüncesinin ilk oynadığı günden beri sürekli aklında olduğunu vurguladı.


New York Türkevi'nde gerçekleştirilen ve yaklaşık 120 kişilik bir gruba konuşan Okur, basketbolu bıraktıktan sonra da yine basketbolun içerisinde olmak istediğini ifade etti. Oynadığı süre zarfında takımına destek anlamında en iyi taraftara sahip NBA takımının kim olduğu sorusuna Sacremento Kings ve Utah Jazz olarak cevap veren Okur, Lebron James ve Kobe Bryant kıyaslamasında da Lebron James'in yüzde 51, Kobe Bryant'ın yüzde 49 olarak değerlendirebileceğini söyledi.

Basketbola verilen önem sebebiyle Hidayet Türkoğlu ile başlayan ve kendisi ile devam eden sürecin arkasından Ömer Aşık, Semih Erden, Ersan İlyasova, Enes Kanter ile geliştiğine dikkat çeken Okur, ''Biz bir kapı araladık ve o kapıdan pek çok yetenekli oyuncu NBA'de oynama şansı buldu. Umarım bu artarak devam eder,'' dedi.

Aşil tendonundan sakatlandıktan sonra belinden de bir sakatlık geçirdiğini anlatan Okur, konuşmasından önce gösterilen ve attığı basketlerden bir kesit sunan videonun ardından, ''Özlemişim,'' diye konuştu.

UTAH JAZZ BAŞKANI ARADI

Kariyeri boyunca hiç takas olayı yaşamadığını, Utah Jazz'dan New Jersey Nets'e transfer olurken takas edildiğini hatırlatan Okur, takas edildiğini Utah Jazz'ın Başkanı Randy Rigby'nin bizzat telefonla arayarak haberdar ettiğini söyledi. Okur, ''Genelde NBA'de transferler menejerlerle menerjerler arasında olur. Ancak Utah Jazz'da 7 yıl forma giymiş olmamdan ötürü, Utah Jazz Başkanı bizzat arayarak hizmetlerimden ötürü teşekkür etti. Nets'e takas yapmak zorunda olduklarını söyledi. Buna bir süre sevinsem mi, üzülsem mi karar veremedim,'' diye konuştu.

Toplantıda söz alan BM Büyükelçi Yardımcısı Hüseyin Müftüoğlu, Okur'u 'meslektaşım' olarak nitelendirdi. Diplomatlar olarak görevlerinin Türkiye'nin tanıtmak ve temsil etmek olduğunu kaydeden Müftüoğlu, Okur'un Türkiye'nin temsili ve tanıtımında büyük rol üstlendiğinin altını çizdi. Toplantıyı organize eden TADF Başkanı Ali Çınar da, Okur gibi Amerika'daki Türklerin gururu olmuş bir ismi toplumla buluşturmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Toplantıya eşi Yeliz, kardeşi Seda ve çocukları ile katılan Okur, geceye katılanlarla tek tek resim çektirdi.

Okur, daha sonra TRT sanatçısı Eşref İnceoğlu'nun sahne aldığı geceye konuk olarak katıldı. Foto: Amerikalı Türk

Hido: Burada Oynamak Gurur Verici

E-posta Yazdır

Amerikan basketbol liginde (NBA) oynayan Türk basketbolculardan Hidayet Türkoğlu, bu yıl 12'nci sezonunda... Türk milli basketbol takımının kaptanı olan ve kısaca Hido adıyla tanınan Hidayet Türkoğlu, NBA'de daha fazla Türk oyuncu görmek istediğini söyledi. Hidayet Türkoğlu, geçtiğimiz günlerde Washington maçının ardından Amerika'nın Sesi'nin sorularını yanıtladı.


11 yıldır Amerikan profesyonel basketbol liginde (NBA) forvet olan Hidayet Türkoğlu, Orlando Magic takımının kilit oyuncularından biri… Orlando Magic’teki tek yabancı oyuncu olan Türkoğlu, takım arkadaşlarının kendisini yabancı olarak görmediğini söylüyor: “Ben uzun yıllardan beri burada olduğun için artık beni onlardan biri olarak görüyorlar, yabancı olarak görmüyorlar. Şu an 13’üncü seneme giriyorum, şu ana dek hiçbir problem çekmedim. Hepsiyle gayet iyi ilişkiler içindeyiz, hepsi arkadaşım, herşey gayet iyi gidiyor”

NBA’de bu sezon altı Türk basketbolcu var. Türkoğlu, Amerikan basketbol liginde daha fazla Türk oyuncu olmasının gurur verici olduğunu; bu sayının daha da artmasını istediğini söyledi: “Bizden sonra gelenler, Semih, Ömer Aşık, Ersan, şimdide Enes geldi. Beni, bunu görmek çok mutlu etti. İnşallah bu sayı yıllar geçtikçe artar ve 10’un üzerinde Türk oluruz.” 20 yaşında Sacramento Kings takımıyla Amerikan liginde oynamaya başlayan Türkoğlu, genç sporcuları antrenörlerin yönlendirmesine önem vermeye teşvik etti.

Türk milli takımının kaptanı olan ve basketbol coşkusunu Türk seyircisiyle bulduğunu anlatan Hidayet, Türk basketbolseverlere teşekkür etti: “Ben çok genç geldim. 16-17 yaşından, 19-20 yaşına kadar Türkiye’de oynayabildim, o yüzden o coşkuyu şu an milli takıma döndüğüm zaman hissediyorum. İnsanların bana göstermiş olduğu ilgi alaka destek beni inanılmaz derecede beni mutlu ediyor ve gururlandırıyor. Hepsine sonsuz teşekkür ediyorum, dualarını eksik etmeyen ve hiç bir zaman desteklerini eksik etmeyen herkese sonsuz tesekkürler. ”

Basketbola NBA liginde devam edeceğini kaydeden Hidayet, Türk milli takımının başarılarına odaklanacağını vurguladı.

Washington Wizards karşısında attığı 11 sayı ile takımını galibiyete taşıyan Hidayet Turkoğlu, Türkiye milli basketbol takımı ile kampa gireceği günleride iple çekiyor. VoaNews

Sayfa 2 / 9

 

Profile Information

Application afterLoad: 0.001 seconds, 0.41 MB
Application afterInitialise: 0.067 seconds, 3.04 MB
Application afterRoute: 0.093 seconds, 4.96 MB
Application afterDispatch: 0.164 seconds, 7.69 MB
Application afterRender: 0.246 seconds, 8.85 MB

Memory Usage

9343144

Queries logged

 1. DELETE
    FROM jos_session
    WHERE ( time < '1580129583' )
 2. SELECT *
    FROM jos_session
    WHERE session_id = 'sjrdhub9dta42q85hn3eanf8i2'
 3. INSERT INTO `jos_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'sjrdhub9dta42q85hn3eanf8i2','1580189583','','0','1','0' )
 4. SELECT *
    FROM jos_components
    WHERE parent = 0
 5. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM jos_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 6. SELECT count(*)
    FROM jos_menu_types
    WHERE `menutype`='magazine'
 7. SELECT `id`,`title`,`published`
    FROM  jos_sections
    WHERE `published`<>-2
 8. SELECT name,id,published,parent,link,home
    FROM `jos_menu`
    WHERE `menutype`='magazine'
    AND `published`<>-2
 9. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='17'
    AND `published`<>-2
 10. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='18'
    AND `published`<>-2
 11. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='19'
    AND `published`<>-2
 12. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='20'
    AND `published`<>-2
 13. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='21'
    AND `published`<>-2
 14. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='22'
    AND `published`<>-2
 15. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='15'
    AND `published`<>-2
 16. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='16'
    AND `published`<>-2
 17. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='30'
    AND `published`<>-2
 18. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='24'
    AND `published`<>-2
 19. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='25'
    AND `published`<>-2
 20. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='26'
    AND `published`<>-2
 21. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='27'
    AND `published`<>-2
 22. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='28'
    AND `published`<>-2
 23. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='29'
    AND `published`<>-2
 24. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='32'
    AND `published`<>-2
 25. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='35'
    AND `published`<>-2
 26. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='34'
    AND `published`<>-2
 27. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM jos_menu AS m
    LEFT JOIN jos_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 28. SELECT template
    FROM jos_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 814)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 29. SELECT c.*, s.id AS sectionid, s.title AS sectiontitle, CASE WHEN CHAR_LENGTH(c.alias) THEN CONCAT_WS(":", c.id, c.alias) ELSE c.id END AS slug
    FROM jos_categories AS c
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = c.section
    WHERE c.id = 193
    LIMIT 0, 1
 30. SELECT cc.title AS category, a.id, a.title, a.alias, a.title_alias, a.introtext, a.fulltext, a.sectionid, a.state, a.catid, a.created, a.created_by, a.created_by_alias, a.modified, a.modified_by, a.checked_out, a.checked_out_time, a.publish_up, a.publish_down, a.attribs, a.hits, a.images, a.urls, a.ordering, a.metakey, a.metadesc, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, CHAR_LENGTH( a.`fulltext` ) AS readmore, u.name AS author, u.usertype, g.name AS groups, u.email AS author_email
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_categories AS cc
    ON a.catid = cc.id
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE 1
    AND a.access <= 0
    AND a.catid = 193
    AND a.state = 1
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2020-01-28 05:33:03' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2020-01-28 05:33:03' )
    ORDER BY  a.created DESC,  a.created DESC
    LIMIT 5, 5
 31. SELECT cc.title AS category, a.id, a.title, a.alias, a.title_alias, a.introtext, a.fulltext, a.sectionid, a.state, a.catid, a.created, a.created_by, a.created_by_alias, a.modified, a.modified_by, a.checked_out, a.checked_out_time, a.publish_up, a.publish_down, a.attribs, a.hits, a.images, a.urls, a.ordering, a.metakey, a.metadesc, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, CHAR_LENGTH( a.`fulltext` ) AS readmore, u.name AS author, u.usertype, g.name AS groups, u.email AS author_email
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_categories AS cc
    ON a.catid = cc.id
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE 1
    AND a.access <= 0
    AND a.catid = 193
    AND a.state = 1
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2020-01-28 05:33:03' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2020-01-28 05:33:03' )
    ORDER BY  a.created DESC,  a.created DESC
 32. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM jos_modules AS m
    LEFT JOIN jos_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 814 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 33. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM jos_menu
    WHERE id = 814
    LIMIT 1
 34. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM jos_menu
    WHERE id = 813
    LIMIT 1
 35. SELECT count(*)
    FROM jos_menu AS m

    WHERE menutype='magazine'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 17
 36. SELECT params
    FROM jos_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 37. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 38. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 39. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 40. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 41. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13

Language Files Loaded

Untranslated Strings Diagnostic

Hiç

Untranslated Strings Designer

Hiç