İzmir Türk Koleji Öğrencileri NASA Marshall Uzay Üssüne Bağlandı

E-posta Yazdır

İzmir Özel Türk Kolej Mithatpaşa Kampüsü öğrencileri Uzay Kampı Türkiye üssünden NASA Marshall Uzay Merkezi üssüne bağlanarak, program başlangıcından bu yana NASA ile yapılan konferanslardan 100. gerçekleştirdi. Konferansa pasta keserek başlayan öğrencilere, programda yer alan diğer okullar Johnson Ericson School (ABD), School4Child (Polonya), Ataşehir Doğa Okulu (İstanbul), Kemerburgaz Doğa Okulu (İstanbul), SEV İlköğretim Okulu (İzmir) ve Acıbadem Doğa Okulu (İstanbul) temsilcileri de sürpriz misafir olarak katılıp NASA Marshall Uzay Merkez üssünde görev yapan Anderson isimli yetkiliye verdiği desteklerden dolayı teşekkür ettiler. Sürprizi şaşkınlıkla karşılayan Anderson, memnuniyetini Tüm okullara çok teşekkür ederim, böyle bir programda yer almaktan dolayı çok mutluyum, sözleriyle aktardı.
 



Sunumunda Mars yüzey ve atmosfer koşullarının yaşam formu oluşabilmesi için diğer gezegenlere göre daha uygun olduğunu, geçmişte de kompleks karbon molekülleri bulma ümidiyle birçok robot gönderildiğini aktaran Anderson, daha detaylı araştırmalar yapmak için gönderilmesi planlanan astronotların 2,5 yıl sürecek yolculuk boyunca tüketecekleri gıdalar ve oraya vardıklarında uygun yaşam koşullarının nasıl oluşturulacağıyla ilgili bilgiler verdi.
 
Anderson, fotoğraflarla aktardığı sunumda iniş yapıp çalışmak için en uygun alanların kutuplar ve ekvator bölgesi olduğunu, Marsa gidecek mürettebatın orada kuracakları sistemle kendi yiyeceklerini yetiştireceğini. Yüksek radyasyon tehdidine karşı da lav tüpleri projesi üzerinde çalışıldığını söyledi. Sunumu dikkatle dinleyen İzmir Özel Türk Koleji öğrencileri Mars gezegeninde yaşayacak insanların karşılaşabilecekleri problemlere çözüm olarak hazırladıkları su filtrelenmesi, ulaşım, Dünya ile iletişimin kurulması projelerini anlattılar.
 
Uzay Bilimleri Eğitimiyle Küresel Dostluk Vakfı (GFTSE) Müdürü R. Tolga Yıldırım, PSSP ile toplamda altı bin öğrenciye ulaşıldığını ve bu programın öğrencilerin gelişimine çok olumlu katkılarda bulunduğunu ifade ederek, yapılan proje hakkında şu bilgileri verdi: İlkini 18 Temmuz 2003 yılında Johnson Uzay Merkezi ile yaptığımız videokonferans bağlantılarının bugün 100. gerçekleştirdik. Toplamda yaptığımız videokonferans sayısı da 189 gibi bir rakama ulaştı.  Bu hem bizim hem de projede bizimle birlikte yer alan tüm eğitim ve bilim gönüllüleri için gurur verici. Projeye ilk başladığımızdan bu yana, dünyanın çeşitli yerlerinden altı bini aşkın öğrenci birlikte çalışarak sunumlar yaptı ve yine NASA uzmanlarınca verilen eğitimlere katılarak uzay, mühendislik ve diğer bilimsel konularda bilgiler aldı. Projede bu yıl Gaziantep, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illerden 13, ABD 5, Kanada, İtalya ve Polonya 1, olmak üzere toplam 21 okul yer alıyor. Dünyanın farklı yerlerindeki geleceğin liderlerini  uzay çatısı altında bir araya getirmek ve birlikte çalışmalarını sağlamak muhteşem bir duygu.
 
Kardeş Okullarla Bilim Programı Öğrencilerin Ufkunu Açıyor
 
Türk ve dünya gençlerine uzay bilimlerini sevdirirken aynı zamanda öğrencilerin birbirleriyle uzun süreli küresel dostluklar kurmalarını amaçlayan Kardeş Okullarla Bilim Programı, Uzay Kampı Türkiye ve Uzay Bilimleri Eğitimiyle Küresel Dostluk Vakfı (GFTSE) birlikteliğinde yürütülüyor.  Bu programa katılan öğrenciler, önce farklı ülkeden okullarla eşleştiriliyorlar daha sonra da NASAnın uzaktan öğrenim websitesinden uzayla ilgili seçtikleri konuları birlikte çalışıyorlar. Yaptıkları çalışmaları NASA tarafından konunun uzmanına videokonferans bağlantısıyla sunup, onun aktardığı ilginç bilgileri dinleme ayrıcalığına sahip oluyorlar. Program sonunda da Uzay Kampı Türkiye’de düzenlenen özel 6 Günlük Yaz Kampına katılarak hem birbirleriyle yüzyüze tanışmış oluyorlar hem de bir NASA astronotundan bilgi alma ayrıcalığına sahip oluyorlar. Bu yıl 29 Haziran-5 Temmuz döneminde düzenlenecek programa NASA Astronotu Richard Linnehan katılarak öğrencilere uzayla ilgili tecrübelerini aktaracak. Ayrıca öğrenciler videokonferanslar aracılıyla eğitimler aldıkları NASA uzmanı Scott Anderson’la da bir araya gelerek kendisinden eğitim alma imkanına kavuşacaklar.

20 Milyon Kişi Türk Kadın Girişimcinin Şirketi Sayesinde Yasağı Deliyor

E-posta Yazdır

CBaglan Nurhan Smallemil Özyurt - Internet üzerinde sosyal paylaşım sitelerinin yasaklanması ile gündeme gelen Virtual Private Network, VPN (Sanal Özel Ağ) teknolojisi bugün dünyada milyonlarca insan tarafından kullanılıyor. Facebook, Twitter, Youtube gibi yasaklı sitelere tünel teknolojisi üreten şirketler sayesinde IP adresi belirlenme imkanı olmaksızın internete girme imkanı veriliyor. Özellikle Arap Baharı sırasında Tunus ve Mısır gibi ülkelerde milyonlarca insan, yasaklı siteler Twitter ve Facebook sosyal ağına bu tünel teknolojisini bağlanarak girdi. Arap Baharına bir anlamda bu yasağı delinmesine imkan tanıyan şirketler vesile oldu. Son dönemde Türkiye içinde de girişi yasaklanan Youtube, bu teknoloji sayesinde ziyaret ediliyor. Twitter yasağı da yine bu teknoloji sayesinde delinmişti. Halen dünya genelinde 600 milyon insan internet yasağı ile karşı karşıya. Mountain View, CA merkezli VPN şirketlerinden biri de AnchorFree. HotSpotShield ürününün sahibi olan şirketin kurucusu David Gorodyansky, Eugene Malobrodsky ve büyük hissedar konumunda ise bir Türk kadın girişimci, Bağlan Nurhan Rhymes bulunuyor.


2006 yılında 6, 2008 yılında 4.8 ve son olarak Goldman Sachs yatırım bankasından 52 milyon dolar C serisi yatırım alan AnchorFree, Kasım 2005 tarihinde kuruldu. Halen 70 kişinin çalıştığı şirketin teknolojisini kullanan dünya genelinde 20 milyon kullanıcı var bunun 2 milyonu da Türkiye merkezli.

Dokuz Eylül Üniversitesi Ekonomi Bölümü ve Carnegie Mellon University mezunu olan Rhymes, şirketin piyasa değeri olarak 1 milyar dolar biçtiklerini ve ücretsiz yükleme imkanı tanıdıkları için diğer şirketlerden daha avantajlı olduklarını söylüyor. Halen internet ortamında tünel teknolojisi imkanı sunan desktop bazlı 12, mobil tabanlı 15 kadar firma bulunuyor.

Kullanıcıların bilgilerine ulaşmak istedikleri için zaman zaman hükümetler ve FBI ile de karşı karşıya geldiklerini de vurgulayan Rhymes, kendi sunucularında hiçbir bilgiyi saklamadıkları için kimseye de bilgi vermek zorunda kalmadıklarını söylüyor: Biz sunucularımızda kullanıcıların bilgilerinin saklanmaması için daha fazla para harcıyoruz. Normalde bu bilgileri saklamak daha ucuza sağlanırken, müşterilerin güvenliğine önem verdiğimizi göstermek için fazla para harcayıp sunucularda bilgi depolamıyoruz.

Şirketin Amerika dışında İsviçre merkezli bir diğer ofisi de bulunuyor. Rhymes, hedeflerinden birinin şirket satın alma veya birleşme ile halka açılmak olduğunu söylüyor.

AnchorFree deneyiminden önce reklam ajansı LSF Interactive başkan yardımcısı ve YouSendIt.com sitesinin reklam departmanını yapılandıran, sadece yasaklı sitelere ulaşmak isteyenlerin değil politik sorunlar nedeniyle diğer ülkenin yayınlarını seyredemeyen ülkelerde de tercih edildiklerini söylüyor. Mesela İrlanda topraklarında İngiliz televziyonu BBC kanalını seyredemeyenler AnchorFree hizmetini kullanıyor.

Hizmet sadece sosyal medyanın yasaklandığı ülkelerde kullanılmıyor. Kullancılar hangi ülkeden giriş yapıldığının bilinmesini istemedikleri zamanlarda da bu hizmetten yararlanmayı tercih ediyor.

Rhymes, Mısır veya Tunus deneyiminden yola çıkarak, devrimin nedeni değil insanların sesini duyurmak adına aracı olduklarına vurgu yapıyor. AnchorFree kullanıcılarının büyük bir bölümünü ise ABD ve müslüman ülkeler oluşturuyor. Oman, Bahreyn, Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan, İran, Pakistan gibi.

70 kişilik şirkette Rhymes dışında pazarlama bölümünün başında da bir diğer Türk Levent Sapçı bulunuyor.

Bitcoin Firmasının CEO'su Ölü Bulundu

E-posta Yazdır
Bir Bitcoin şirketinin üst düzey yöneticilerinden Autumn Radtke, Singapur'daki evinde ölü bulundu. Yetkililer, Radtke'nin intihar ettiği görüşünde. Radtke'nin daha önce Apple dahil olmak üzere birçok şirketle mobil ödeme sistemleri üzerinde çalıştığı belirtildi. Sanal para birimi Bitcoin şirketlerinden First Meta'nın CEO'su Autumn Radtke Singapur'daki apartman dairesinde ölü bulundu. Yerel medya Radtke'nin intihar ettiği ihtimali üzerinden dururken, yetkililer otopsi sonucunu bekliyor.

İşte Dinlenmesi Mümkün Olmayan 3 Telefon

E-posta Yazdır
Turk Avenue - Tüm dünyada güvenli hatlar üzerinden telefon görüşmesinin önemi giderek artarken, 3 firma dinlenmesi mümkün olmayan telefonları piyasaya tanıttı. Blackphone marka telefonların üreticisi SGP Technologies, start-up telefon şirketi FreedomPop Privacy tarafından üretilen FreedomPop marka telefonlar ve Boeing'in ürettiği Boeing Black piyasaya sunuldu. Boeing Black ABD'de devlet ve savunma sanayinde çalışanlar tarafından kullanılacak. 

Turkcell Superonline’a Boston'da “Mükemmeliyet” Ödülü

E-posta Yazdır
Turkcell Superonline, Palladium Executing Strategy tarafından stratejileri hayata geçirme konusunda en başarılı şirketlere verilen “Hall of Fame” ödülünü kazanan ilk Türk telekomünikasyon şirketi oldu. Turkcell Superonline’ın bu başarı hikayesi, stratejik yönetim alanında referans kaynaklar arasında yer alan Harvard Business Review’de de yer alacak.

Tersine Beyin Göçü Başladı

E-posta Yazdır
Türkiye ekonomisine duyulan güven, yurtdışına kaçan beyin göçünü tersine çevirdi. Bu yıl 117 araştırmacı Türkiye'ye dönmek için başvuruda bulundu. En çok başvuru ise ABD'den gerçekleştirildi. Türkiye ekonomisine duyulan güven, yurtdışına kaçan beyin göçünü tersine çevirdi. Dünyanın dört bir yanındaki Türk araştırmacıların ülkeye dönüşü için yürütülen projeler sonuç verdi. Bir zamanlar yeterli destek ve çalışma ortamı bulamadıkları için yurtdışına giden araştırmacılar yurda dönmeye başladı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK tarafından başlatılan burs programının büyük ilgi gördüğünü belirterek, bu yıl 117 araştırmacının Türkiye'ye geri dönmek için başvuruda bulunduğunu açıkladı. Amerikan Stanford, John Hopkins ve Virginia gibi ünlü üniversitelere giden süper beyinlerin göçü 5 kat arttı.

Yeni iPad Mini2 ve iPad Air 1 Kasım'da Piyasada

E-posta Yazdır
Apple'in Steve Jobs döneminde bir efsaneye dönen yeni ürün lansmanları Tim Cook döneminde de devam ediyor. iPhone 4S ve 5S ile beklentilerin altında kalan Apple, tablet alanında iki yeni ürünü iPad Mini2, iPad Air ile dizüstü bilgisayarları MacBook Pro ve MacBook Air'in yeni modellerini tanıttı. Apple CEO'su Tim Cook, bugüne dek 170 milyon iPad sattıklarını belirterek, ''Bugünlerde herkes tablet üretiyor. Ancak ne rakam verirlerse versinler, iPad hepsinden daha fazla kullanılan bir ürün,'' diye rakiplere göndermede bulundu. Tablet kullanıcılarının yüzde 81'inin iPad kullandığının altını çizdi. 

Edison Keşfetti, Comodo Hack'ledi

E-posta Yazdır
Bireysel ve kurumsal kullanıcıların tüm güvenlik ihtiyaçlarını karşılayan online güvenlik sistemleri üreticisi Comodo, internete bağlanan sistemlerin sayısının artışını ve bu sistemlerin siber saldırılara karşı savunmasız olduğunu göstermek adına internete bağlanabilen bir lambayı hackledi.  14 Ekim 1878 ‘de ‘Elektrikli Aydınlatma Sistemlerinin İyileştirilmesi’ konusunda ilk patent başvurusunu yapan Edison bile bugünleri öngöremezdi. İcadı artık akıllı telefonlarımızdaki bir uygulama ile yönetilebilen ve birbirine bağlı dev bir sistemler ağının parçası. Bilgisayarlarımız, telefonlarımız, güvenlik sistemlerimiz, arabalarımız, televizyonlarımız, saatlerimiz gibi hayatımızın en önemli bileşenleri artık İnternet’e bağlı. Bu gelişmeler siber saldırıların hayatımıza etkilerinin de artmasına neden olmaktadır.

Blackberry'nin Çöküşü Hızla Devam Ediyor

E-posta Yazdır
Blackberry eriyor.  Cuma günü bir açıklama yapan ve 4 bin 500 işçisini çıkaracağını duyuran Blackberry, yalnızca 2013'ün ikinci çeyreğinde 960 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı. Şirketin son çıkardığı Z10'un beklenen ilgiyi görmemesi, zararın asıl nedeni olarak gösteriliyor.  Blackberyy'nin işten çıkarmayı planladığı 4 bin 500 kişi, toplam işgücünün yüzde 35'ini oluşturuyor. Şirket, ikinci çeyrekte yaklaşık 1 milyar dolar zarar ederken beklentiler bunun üçte biri kadar olacağı yönündeydi. Ancak işler ters gitti. Son çeyrekte 5.9 milyon adet telefon satma hedefi bulunan Blackberry, bu konuda da umduğunu bulamadı.

iPhone 5S’in Altın-Gümüş Rengi Çıktığı An Tükendi

E-posta Yazdır
Apple ve iPhone meraklılarının heyecanla beklediği iPhone’nun 5S modeli piyasaya çıkar çıkmaz yoğun ilgi gördü. Piyasaya ilk defa sürülen Altın-gümüş renkli iPhone'ların anında tüketilmesi ise hayal büyük hayal kırıklığına yol açtı. Amerika ve Avrupa’da dün altın-gümüş rengi iPhone 5S’lerin bu kadar hızlı tüketilmesinden şikayetçi olan birçok iPhone hayranı, merakla bekledikleri telefonları alamamanın üzüntüsünü yaşadı.

Sayfa 1 / 21

 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  5 
 •  6 
 •  7 
 •  8 
 •  9 
 •  10 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »