Skype'la Anlaşan Facebook'ta Görüntülü Sohbet Başlıyor

E-posta Yazdır
Facebook'un bu hamlesi, Google'ın kısa süre önce tanıttığı ve görüntülü iletişim imkânı tanıyan sosyal paylaşım sitesi Google+'ya bir yanıt olarak yorumlandı. Sosyal paylaşım sitesi Facebook, internet üzerinden sesli ve görüntülü konuşma imkânı veren Skype ile anlaştıklarını ve bundan böyle Facebook'un sohbet kısmında görüntülü iletişimin de sağlanacağını açıkladı. Facebook'un bu hamlesi, Google'ın kısa süre önce sınırlı sayıda kullanıcının hizmetine sunduğu ve görüntülü iletişim imkânı tanıyan sosyal paylaşım sitesi Google+'ya bir cevap olarak düşünülüyor.

Obama'dan Canlı Twit

E-posta Yazdır
ABD Başkanı Barack Obama, başkanlığı döneminde ilk kez, sosyal paylaşım sitesi "Twitter" üzerinden halkın sorularını yanıtladı. Youtube, Facebook, Twitter gibi popüler sosyal paylaşım sitelerini kullanan ilk ABD Başkanı olan Obama, Beyaz Saray'da 140 davetlinin katıldığı etkinlikte, yanında Twitter'ın eş kurucusu Jack Dorsey ile birlikte, 18 Twitter kullanıcısının gönderdiği yazılı sorulara sözlü olarak yanıtlar verdi.

Türkiye Hotmail'de Dördüncü

E-posta Yazdır
e-posta servisi Windows Live Hotmail, 15. yılını kutluyor. Microsoft açıklamasına göre, 1996 yılında 2MB olan kotası kullanıcıların ihtiyacına göre artan Hotmail'in Türkiye'de 20 milyondan fazla kullanıcısı var ve bu sayıyla dünyada 4. sırada yer alıyor. Türkiye'de internete her ay giren 100 kişiden 61'i ve e-posta kullanan 100 kişiden 87'si Hotmail kullanıyor. Dünyada 360 milyon kişinin kullandığı Hotmail'de, ayda yaklaşık 1,5 milyar fotoğraf paylaşılıyor.

Türkiye'de Borsanın En Değerli Şirketi Türk Telekom Oldu

E-posta Yazdır
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda dün tarihe geçecek bir işleme imza atıldı. Borsanın kapanmasına iki saniye kala saatler 17:29:58’i gösterirken, 8.64 TL’den işlem gören Türk Telekom hisseleri bir saniye sonra 9.38 TL’ye fırladı ve günü yüzde 10,09’luk artışla tamamladı. İşte o 1 saniyelik zaman, sadece borsa değil, Türkiye ekonomisinde de tarihe geçti. Çünkü Türkiye’nin en değerli şirketi uzun süredir zirvede yer alan Garanti Bankası’nı geçerek 32.8 milyar TL ile Türk Telekom oldu. Bu aynı zamanda bankalar dışında ilk defa bir şirketin piyasa değeri olarak İMKB’nin de zirvesine yerleşmesi.

Twitter'ın Piyasa Değeri 7 Milyar Dolara Ulaştı

E-posta Yazdır
Twitter, bulduğu yeni finansmanı ile piyasa değeri 7 milyar dolara ulaştı. Wall Street Journal'de yer alan habere göre, yeni değerlendirme piyasanın tahminlerinin de çok ötesinde oldu. Aralık 2010 tarihinde sosyal medya devinin değerinin 3.7 milyar dolar olduğu açıklanmıştı. Perkins Caufield & Byers şirketi tarafından yürütülen fon bulma çalışmaları sonucunda kimin kaynak sağladığı ise henüz bilinmiyor.

Sosyal Medya Oyun Kralı Zynga, $600 Milyon Ciro İle Borsaya Geliyor

E-posta Yazdır
Dünyanın en büyük sosyal medya oyun sitesi Zynga, halka arz için finansal dökümanlarını açıkladı. 2010 yılında 600 milyon dolar ciro yapan şirket, 90 milyon dolar net kar elde etti. 2010 yılında yüzde 392 oranından büyüyen Zynga, 2008 yılında 19 milyon dolardan 2009 yılında 121.5 milyon dolar ciroya ulaştı. 2011 yılının ilk üç ayında 235 milyon dolar ciro elde eden Zynga, faaliyete geçtiği tarihten bugüne 940 milyon dolar para kazandı.

Google’dan yeni sosyal medya projesi: Google+

E-posta Yazdır
Ertan Turhan-Istanbul-Google’dan yeni sosyal medya projesi: Google+ Google Buzz, Google Wave, Orkut gibi sosyal medya projelerinden istediği sonucu alamayan ve bu alanda hep Facebook’un çok gerisinde kalan Google, bu defa Facebook’un karşısına iddialı bir projeyle geliyor: Google+

Bir Sosyal Medya Tradejisi: Myspace'in Satışı

E-posta Yazdır
Sosyal medyanın ilk öncü sitelerinden biri olan MySpace 35 milyon dolara Specific Media şirketine satıldı. Ünlü işadamı Robert Murdoch, Temmuz 2005 tarihinde 580 milyon dolar ödeyerek aldığı siteyi, altı yıl sonra 545 milyon dolar zararla 35 milyon dolara sattı. Specific Media'dan hisse alacak olan News Corp. Myspace'de küçük bir hisse tutmaya da devam edecek. News Corp. siteyi 100 milyon dolara satmayı umuyordu.

Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen 1000 Sitesi Listesi Yenilendi

E-posta Yazdır
Google dünya genelinde en fazla ziyaret edilen ilk 1000 sitesi listesini yeniledi. Tekil ziyaretçi sayısına göre siteleri sıralayan Google, DoubleClick Ad Planner datalarından faydalanılarak oluşturulan listede yetişkinler, reklam siteleri, herkes tarafından görünemeyen veya düzenli şekilde açılmayan websiteleri yer almadı. Listenin ilk sırasında 880 milyon tekil ziyaretçi sayısı ve 910 milyar sayfa görüntüleme ile Facebook yer alırken, Youtube yine 800 milyon ziyaretçi sayısı ve 100 milyar sayfa görüntüleme ile ikinci sırada yer aldı. Yahoo 660 milyon ziyaretçi sayısı ve 77 milyar sayfa görüntüleme ile üçüncü sırada yer aldı. İlk 17 firma içinde 4 adet Çinli websitesi yer aldı.

Facebook Fikrinin Kendilerinden Çalındığını İddia Eden İkiz Kardeşler Yeniden Mahkemede

E-posta Yazdır
Facebook'un kuruluş fikrini Mark Zuckerberg'in kendilerinden çaldığını  iddia eden Cameron ve Tyler Winklevoss kardeşler yeni bir dava açmaya hazırlanıyor. Öğrencilik yıllarında Harvard Üniversitesi kayak takımlarında da görev yapan ve Olimpiyat takımınında da görev alan ikiz kardeşler, daha önce de Facebook'a dava açmış, 65 milyon dolar karşılığında sessiz kalma konusunda anlaşmışlardı. Amerikan Yüksek Mahkemesi 23 Haziran'da verdiği kararda Facebook ve kurucusu Mark Zuckerberg'e karşı açılan 65 milyon dolarlık davayı onaylarken, Winklevoss kardeşler ve ortakları Divya Narendra, Massachusetts Bölge Mahkemesi'nde yeni dava açmak için başvuruda bulundu. Dava dosyasında mahkemenin Facebook fikrinin kasıtlı veya bilmeden çalınıp çalınmadığını araştırılması istendi.

Sayfa 6 / 11