General Motors, Koltuğu Toyota\'dan Geri Aldı

E-posta Yazdır
Global krizle birlikte 2008 yılında 73 yıllık liderliği Toyota\'ya kaptıran General Motors (GM), \'en büyük\' unvanını geri aldı. Krizle iflasın eşiğine kadar gelen ve 2009 yılında devletten 52 milyar dolar destek alan Amerikan devinin toplam satışları geçen yıl önceki yıla göre yüzde 7,6 artarak 9,03 milyon oldu. Böylece GM, geçen yıl Toyota\'ya göre 1 milyon daha fazla araç sattı. 2010 yılında başta ABD olmak üzere birçok ülkede geri çağırma operasyonlarıyla başı derde giren Japon üretici Toyota, geçen yıl yaşanan tsunami ve Tayland\'daki seller nedeniyle üretimde önemli sorunlar yaşadı. Böylece 3 yıl boyunca oturduğu liderlik koltuğunu bir milyon gibi açık ara farkla Amerikan şirketine geri verdi.


Detroit merkezli General Motors\'un Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa ve Asya\'da satışları artarken, küresel çapta en fazla satan markası 4,76 milyon adetle Chevrolet markası oldu. GM, 2010 yılında ise 8,39 milyon adet araç satmıştı. ABD yönetiminden 52 milyar dolarlık destek alarak iflastan kurtulan GM\'in halen yüzde 32 hissesi ABD Hazinesi\'nin elinde bulunuyor. GM\'in ardından Alman otomotiv şirketi Volkswagen Grubu\'nun geçen yıl dünya geneli toplam satışı önceki yıla göre yüzde 14 artarak 8,16 milyona çıktı. Fransız-Japon ortaklığı Renault ve Nissan ise 8,03 milyon araç satışıyla üçüncü sırada yer aldı. Toyota ise 2011 yılında 7,9 milyon araç satışıyla dördüncülüğe geriledi. Japon şirket, bu yıl 8,48 milyon araç satmayı hedefliyor. Sektör uzmanları arasında \"GM\'in rakamlarının bu şirketin Çinli ortağı Wuling şirketinin ürettiği araçları da kapsadığı ve bu yüzden aslında Volkswagen\'in dünyanın en büyük otomotiv şirketi olduğu\" yönünde görüşleri de bulunuyor.

General Motors\'un en büyük markası Chevrolet, geçen yıl dünya çapında 4,76 milyon aracın satışını gerçekleştirdi. Böylece bir global satış rekoruna ulaşan şirket, General Motors\'un yeniden zirveye çıkmasında büyük katkı sahibi oldu. Satışlar, 2010 ile karşılaştırıldığında yüzde 7,6 artış kaydetti. ABD, toplam 1.775.812 adet araç satışı ile Chevrolet araçlarının en fazla satıldığı ülke olurken, 2010 yılına kıyasla satışlarını yüzde 13\'ten fazla artırdı. Çin, bir önceki yıla oranla satış miktarını yüzde 9,5 artırarak 595.068 adet ile rekor seviyede bir satış miktarına ulaştı. Chevrolet\'nin satış miktarlarını bir önceki yıla kıyasla önemli miktarda artırdığı diğer pazarlar ise yüzde 49 ile Rusya, yüzde 31 ile Türkiye ve yüzde 21 ile Almanya oldu. Chevrolet Türkiye binek otomobil pazarında 8. sıraya yerleşti. Zaman

Koç, Swissair'le Birlikte THY'yi Almak İstemiş

E-posta Yazdır
Türk Hava Yolları'nın özelleştirildiği dönemde Koç Holding'in bugün ismi tarihe karışan Swissair ile birlikte şirkete talip olduğu ortaya çıktı. Açıklamayı Koç Holding Yönetim Kurulu Şeref Başkanı Rahmi Koç yaptı. 2000'li yıllarda THY'ye talip olduklarını ancak ilginç gelişmeler yaşadıklarını belirten Koç, o dönemde İsviçre'nin milli havayolu şirketi olan Swissair'in kendilerine geldiğini ve THY'ye birlikte talip olma teklifinde bulunduklarını kaydetti. Süreci anlatan Rahmi Koç, "Biz de 'talip olalım' dedik. Araştırma yaparken, Swissair birdenbire iflas etti. Biz de bunda bir iş var dedik ve havayolu almaya yönelik defteri kapattık. Ancak THY, başarılı yönetimi sayesinde o zamandan bu zamana çok ileriye gitti. Avrupa'da gıpta edilir bir havayolu şirketi oldu." dedi.

Alman Dev “E.ON” Yakında Türkiye’de

E-posta Yazdır
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Alman enerji devi E.ON şirketinin Türkiye’de enerjide özellikle üretim kaynaklarına yatırım yapmak istediğini ve Türk ortaklarını da kendilerinin seçtiğini söyledi. Yıldız düzenlediği basın toplantısında kendisine yöneltilen “E.ON şirketinin Türkiye’de ciddi bir yatırıma hazırlandığı belirtiliyor. EON’u yatırım tutarı nedir ve bu yatırımlar hangi alanda olacak?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Türkiye’de yatırım yapmak istiyor, Türk ortaklarını kendileri seçiyorlar, yatırımları daha çok üretim kaynaklarına olacak” dedi. Enerji şirketi E.ON’un Türkiye’de 4-5 milyar dolarlık bir yatırım yapmayı planladığı Türk ortağının da Doğuş grubu olacağı ifade ediliyor.

'Türkiye, 62 Milyar Dolar Tarım Hasılası ile Dünyada 7. Sıraya Yükseldi'

E-posta Yazdır
Siirt Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Ergün Demirhan, dünya kaynaklarının 12 milyar insanı besleyecek kapasitede olmasına rağmen, adaletsizlik yüzünden her gece 1 milyon insanın aç yattığını söyledi. Demirhan, Türkiye'nin 62 milyar dolar tarım hasılası ile dünyada 190 ülke arasında 7. sıraya yükseldiğini ifade etti. Türkiye'de tarımsal öğretimin başlamasının 166. yıldönümü kutlandı.

Türkiye'den Avrupa'ya 1,6 Milyar Dolarlık Yatırım

E-posta Yazdır
Yurtdışına doğrudan yatırım için giden yerli sermaye 2011 yılının 11 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 58 artışla 2 milyar 234 milyon dolara ulaştı. Bunun 1 milyar 648 milyon dolarla en büyük bölümü Avrupa'ya gitti. Avrupa ülkeleri içinde 530 milyon dolarla Fransa, doğrudan yatırım için en çok Türk sermayesini çeken ülke oldu. Merkez Bankası'nın ödemeler dengesi verilerine göre geçen yılın 11 aylık döneminde yurtdışında yerleşik kişilerin yurtiçinde yaptıkları net yatırımlar bir önceki yılın aynı dönemine göre 4 milyar 990 milyon dolar artarak 12 milyar 84 milyon dolara yükseldi.

Hereke Halısını da Çinliler Kaptı

E-posta Yazdır
Baklava, yoğurt, sucuk, leblebi, rakı gibi birçok ürünü komşu ülkelere kaptırmak üzere olan Türkiye’nin bir değeri daha elden gitti. Ama bu sefer ki kayıp sadece Türkiye’ye mal olmuş değerin adının tescili ya da kopyalanmasıyla da sınırlı değil. Radikal'in haberine göre Çin, geçmişi Sultan Abdülmecid’e dayanan el dokuması kaliteli yün ve ipek halıların vatanı Hereke’yi klonladı. Dünyanın en ünlü saraylarının baş köşesinde serili olan Hereke halısını koplayan Çin’de dev bir Hereke Sanayi Bölgesi kuruldu.

Türk Sanayicisine Niyet, Ford'a Kısmet mi Oluyor?

E-posta Yazdır
Yerli oto projesi Ford'u Türkiye'ye yatırım yapmaktan vazgeçiremedi. Ford Başkanı Bill Ford, Türkiye'de binek otomobil üretimi için sinyal verdi. Türkiye yerli otomobil projesi için adım atarken ABD'li otomotiv devi Ford Motor Company Başkanı Bill Ford binek otomobil üretimi için yeşil ışık yaktı. Otomotiv dünyasının kalbi Detroit'te düzenlenen Kuzey Amerika Otomobil Fuarı NAIAS'ta sorularımızı yanıtlayan Ford'un kurucusu Henry Ford'un torunu olan Bill Ford, "Ticari araç üssümüz olan ve sürekli büyüdüğümüz Türkiye'de binek otomobil üretimi söz konusu olabilir. Bu konu kesinlikle ihtimal dahilinde" dedi.

Türkiye'de 2011'de 910 Bin Araç Satışı İle Rekor Kırıldı

E-posta Yazdır
Türkiye'de 2011 yılında tüm zamanların araç satış rekoru kırıldı. 2010 yılında 792 bin araç satılırken bu rakam 2011 yılında yüzde 13,61 artarak 910 bin adet olarak gerçekleşti. Geçen yıl 593 bin 519 otomobil, 290 bin 920 ticari araç ve 45 bin adet kamyon satıldı. Böylece yerli otomobil için kritik eşik kabul edilen 1 milyon adetlik pazara yaklaşıldı.

İstanbul'a Yapılacak 3. Köprü İçin 18 Firma Yarışacak

E-posta Yazdır
İstanbul Boğazı'na 3. köprü yapımını da içeren 414 kilometre uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolu ihalesi bugün yapılıyor. 5 milyar dolarlık ihale için yarısı yabancı olmak üzere 18 firma şartname aldı. Bunlar arasında Japon devi Mitsubishi, İtalyan Astaldi, Rusya'dan Moskovskiy firmaları da bulunuyor. Kuzey Marmara Otoyolu ihalesinde nihayet sona gelindi. İçinde 3. Boğaz Köprüsü'nün de bulunduğu proje için bugün tam 18 büyük şirket yarışacak. Japon devi Mitsubishi, İtalyan Astaldi, Rusya'dan Moskovskiy Metrostroy'in yanı sıra Türkiye'den da Varyap, Yüksel, Kolin ve STFA gibi büyük firmalar şartname aldı.

HSBC Denizbank'ı Almaktan Vazgeçti

E-posta Yazdır
SkyNew, İngiliz HSBC bankasının, Denizbank’ı satın almaktan vazgeçtiğini duyurdu. SkyNews sitesinde yayımlanan özel haberde, HSBC’nin Denizbank için önerdiği milyarlarca sterlinlik teklifini geri çıktığı belirtildi. Konuya yakın kaynaklara göre, Denizbank, HSBC’ye bankanın finansal durumu hakkında detaylı bilgi vermek istemedi. HSBC ise konu hakkında yorum yapmadı.

Sayfa 10 / 29

 

Profile Information

Application afterLoad: 0.001 seconds, 0.41 MB
Application afterInitialise: 0.038 seconds, 3.04 MB
Application afterRoute: 0.064 seconds, 4.96 MB
Application afterDispatch: 0.252 seconds, 7.73 MB
Application afterRender: 0.322 seconds, 9.01 MB

Memory Usage

9512912

Queries logged

 1. DELETE
    FROM jos_session
    WHERE ( time < '1579798614' )
 2. SELECT *
    FROM jos_session
    WHERE session_id = 'fj6ubc04m6bc6of96et6l6b3q0'
 3. INSERT INTO `jos_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'fj6ubc04m6bc6of96et6l6b3q0','1579858614','','0','1','0' )
 4. SELECT *
    FROM jos_components
    WHERE parent = 0
 5. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM jos_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 6. SELECT count(*)
    FROM jos_menu_types
    WHERE `menutype`='magazine'
 7. SELECT `id`,`title`,`published`
    FROM  jos_sections
    WHERE `published`<>-2
 8. SELECT name,id,published,parent,link,home
    FROM `jos_menu`
    WHERE `menutype`='magazine'
    AND `published`<>-2
 9. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='17'
    AND `published`<>-2
 10. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='18'
    AND `published`<>-2
 11. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='19'
    AND `published`<>-2
 12. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='20'
    AND `published`<>-2
 13. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='21'
    AND `published`<>-2
 14. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='22'
    AND `published`<>-2
 15. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='15'
    AND `published`<>-2
 16. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='16'
    AND `published`<>-2
 17. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='30'
    AND `published`<>-2
 18. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='24'
    AND `published`<>-2
 19. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='25'
    AND `published`<>-2
 20. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='26'
    AND `published`<>-2
 21. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='27'
    AND `published`<>-2
 22. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='28'
    AND `published`<>-2
 23. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='29'
    AND `published`<>-2
 24. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='32'
    AND `published`<>-2
 25. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='35'
    AND `published`<>-2
 26. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='34'
    AND `published`<>-2
 27. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM jos_menu AS m
    LEFT JOIN jos_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 28. SELECT template
    FROM jos_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 649)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 29. SELECT c.*, s.id AS sectionid, s.title AS sectiontitle, CASE WHEN CHAR_LENGTH(c.alias) THEN CONCAT_WS(":", c.id, c.alias) ELSE c.id END AS slug
    FROM jos_categories AS c
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = c.section
    WHERE c.id = 107
    LIMIT 0, 1
 30. SELECT cc.title AS category, a.id, a.title, a.alias, a.title_alias, a.introtext, a.fulltext, a.sectionid, a.state, a.catid, a.created, a.created_by, a.created_by_alias, a.modified, a.modified_by, a.checked_out, a.checked_out_time, a.publish_up, a.publish_down, a.attribs, a.hits, a.images, a.urls, a.ordering, a.metakey, a.metadesc, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, CHAR_LENGTH( a.`fulltext` ) AS readmore, u.name AS author, u.usertype, g.name AS groups, u.email AS author_email
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_categories AS cc
    ON a.catid = cc.id
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE 1
    AND a.access <= 0
    AND a.catid = 107
    AND a.state = 1
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2020-01-24 09:36:54' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2020-01-24 09:36:54' )
    ORDER BY  a.created DESC,  a.created DESC
    LIMIT 90, 10
 31. SELECT cc.title AS category, a.id, a.title, a.alias, a.title_alias, a.introtext, a.fulltext, a.sectionid, a.state, a.catid, a.created, a.created_by, a.created_by_alias, a.modified, a.modified_by, a.checked_out, a.checked_out_time, a.publish_up, a.publish_down, a.attribs, a.hits, a.images, a.urls, a.ordering, a.metakey, a.metadesc, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, CHAR_LENGTH( a.`fulltext` ) AS readmore, u.name AS author, u.usertype, g.name AS groups, u.email AS author_email
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_categories AS cc
    ON a.catid = cc.id
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE 1
    AND a.access <= 0
    AND a.catid = 107
    AND a.state = 1
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2020-01-24 09:36:54' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2020-01-24 09:36:54' )
    ORDER BY  a.created DESC,  a.created DESC
 32. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM jos_modules AS m
    LEFT JOIN jos_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 649 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 33. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM jos_menu
    WHERE id = 649
    LIMIT 1
 34. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM jos_menu
    WHERE id = 646
    LIMIT 1
 35. SELECT count(*)
    FROM jos_menu AS m

    WHERE menutype='magazine'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 15
 36. SELECT params
    FROM jos_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 37. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 38. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 39. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 40. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 41. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 43. SELECT a.*,  CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-01-24 09:36:54' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-01-24 09:36:54' )
    AND s.id > 0
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND cc.id IN ("107")
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.created DESC
    LIMIT 0, 5
 44. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-01-24 09:36:54' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-01-24 09:36:54' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND cc.id IN ("107")
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 5

Language Files Loaded

Untranslated Strings Diagnostic

Hiç

Untranslated Strings Designer

Hiç