Türk Hava Yolları’nın Amerika, Houston Seferleri Başlıyor

E-posta Yazdır

 

Türk Hava Yolları Şikago, Los Angeles, New York ve Washington DC’den sonra şimdi de Houston seferlerine başlıyor. İstanbul – Houston seferleri 1 Nisan 2013`den itibaren Pazartesi, Salı, Cuma ve Cumartesi günleri olmak üzere haftada 4 gün karşılıklı olarak icra edilecek.

 

İstanbul- Houston
Kalkış / Varış
Pazartesi, Salı, Cuma, Cumartesi
13:05 18:05 (TK33)

 

Houston-İstanbul
Kalkış / Varış
Pazartesi, Salı, Cuma, Cumartesi
19:50 15:55 +1 (TK34)

*Tüm saatler yereldir.

*+1: Ertesi gün varış.

 

İstanbul'dan Houston’a tüm vergiler dahil 399 Avro'dan (1 Nisan-15 Mayıs 2013 tarihleri arasında başlayacak seyahatlerde) başlayan ücretlerle seyahat edilebilir.

 

Türk Hava Yolları ayrıca yoğun talep üzerine Mayıs 2012 itibariyle İstanbul-New York arası gerçekleştirdiği sefer sayılarını arttırdı. 2012 Yaz tarifesi ile birlikte, 28 Mayıs-16 Eylül tarihleri arasında New York uçuşları günde üç sefer icra edilecek. Airbus 330-300 ve Boeing 777 uçakları ile gerçekleşen ilave seferler ile Türk Hava Yolları, yolcularına İstanbul New York arası daha fazla uçuş seçeneği sunuyor.

 

Türk Hava Yolları yolcuları biletlerini www.thy.com web sitesinden, 444 0 849 (TR) ve 1-800-874-8875 (ABD) numaralı Çağrı Merkezlerimizden, veya satış ofislerinden ayırtabilir.

ATCOM ve KOSGEB ile 25 Türk Firması Amerika’da Buluştu

E-posta Yazdır

 

ATCOM Başkanı Prof. Dr. İhsan Işık’ın ev sahipliğinde gerçekleşen akşam yemeğine, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, New York Başkonsolosu M.Levent Bilgen, Türk-Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (TACCİ) Celal Seçilmiş, Sağlık Ateşesi Adnan Cinal, Ekonomi Ateşesi Salim Uslu, Ticaret Ateşesi Ahmet Canlı ve Kültür ve Turizm Ateşesi Tolunay Yılmaz ve Türkiye’den gelen 25 firmanın yöneticileri katıldı.

ATCOM Başkanı Prof. Dr. İhsan Işık konuşmasında, Türk adamlarının Amerika pazarında yer alabilmelerinin nasıl kolaylaştırılabileceği üzerinde çalıştıklarını belirtti ve Türk firmaların Amerika’da ticaret yapmak için yöntem geliştirilebileceğini ifade etti. Işık, ‘Ev ödevlerine çalışarak gelen firmalar, başarılı oluyorlar. 25 tane firma geldi ve 4 tanesinin özel görüşmeleri oldu. Bu firmalar ne istediklerini biliyorlar. İnşallah başarılı olurlar.’ dedi
 
KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan'da konuşmasında , 8 ay önce ATCOM’la beraber çalışmaya karar verdiklerini belirterek, ‘KOSGEB olarak Kobilerimize Amerika yolunu açmak ve birlikte tecrübe paylaşımı yapmak istiyoruz dedik ve bunun meyvelerini toplamaya başladık.’ dedi.  KOSGEB olarak Kobileri uluslar arası arenada yapılanmaya götürmek için ciddi bir emek sarfedeceklerinin altını çizdi.
 
New York Başkonsolosu M. Levent Bilgen, yaptığı konuşmada ‘Türk-Amerikan toplumu genişliyor ve güçleniyor. Daha büyük ve derin bir ayak izi bırakmaya yönelik taşları yerine koyuyor. ‘ diyerek Türk-Amerikan toplumunun gün geçtikçe büyüdüğünü vurguladı. Başkonsolosluk olarak Amerika’da yaşayan Türklere hizmet vermek için her geçen gün bir yenilik yapmaya çalıştıklarını vurgulayan Bilgen, Amerika’da okuyan Türk öğrencilerin Amerika’da çalışma imkanları hakkında bilgilendirilmesi için de çalışmalar yapacaklarını belirtti..
 
Gecede Başkonsolos Bilgen, KOSGEB Başkanı Kaplan ve Türkiye’den gelen 25 firmanın yöneticilerine birer plaket takdim edildi.
 
Türkiye’den gelen firmaların isimleriyse şöyle: Başar Bilgisayar Sistemleri ve İletişim Teknolojileri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., Terralabs İletişim Hizmetleri Ltd. Şti. , Birlik Ecza Deposu A.Ş., Kartal Bombe Üniteleri Sanayi Ticaret Ltd. Şti. , Teknodrom Robotik ve Otomasyon Sanayi ve Ticaret A.Ş., Arkadaş Yazılım ve Teknoloji Makine Eğitim Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., SİSOFT Sağlık Bilgi Sistemleri Ltd. Şti., Tesmak Makine Taahhüt Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., Ericom Telekomünikasyon ve Enerji Teknolojileri A.Ş., Viavis Medikal Optik Biometrik Yazılım Araştırma Geliştirme Ltd. Şti., Konelsis Elektrik Otomasyon Enerji Ltd. Şti., Hayat Global Bilgi ve İletişim Servisleri A.Ş., Tende Elektronik Yazılım Müh. İletişim Makina San. ve Tic. Ltd. Şti., Klinik Bakım Ar-Ge Tıbbı Cihaz Sağlık Tek. Sanayi Ticaret Ltd. Şti., İlerimed Sağlık Ürünleri Ticaret Ltd. Şti., Medisel Medikal Ürünler ve Hizmetler Ltd. Şti., Artesis Teknoloji Sistemleri A.Ş., Makim Makina Teknolojileri A.Ş., Telmek Telekomünikasyon Mekanik Sanayi ve Ticaret A.Ş.,Ermaksan Makina Dişli Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti, Besler Pazarlama ve Ticaret A.Ş., Orkide Pastaneleri Sanayi Ticaret Ltd. Şti., Pamyağ Gıda ve Kimya San Tic Ltd Şti, Baklavacı Güllüoğlu Gıda Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş., SHEMS Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.
 
Turkish Life News Özel Haber

Türk Dönerine Lisans Alındı

E-posta Yazdır

 

Altı yıllık bir çalışmanın ardından D-DAS şirket tarafından Türk dönerinin lisansı tescillendi. 4 Nisan tarihinde Romanya'da da tescil edilerek resmileşti. Türk dönerinin daha temiz şartlarda ve doğru içeriğiyle üretilerek ve dağıtılarak korunmasını amaçladıklarını söyleyen D-DAS Türk Döner yetkilisi Kemal Uzunoğlu, ''İlk adım olarak Romanya'da bir üniversitesi ile anlaştık. Buna göre, Romanya'da önümüzdeki eğitim yılından itibaren USAB Üniversitesi'nde Türk dönerinin eğitimi yapılacak,'' diye konuştu

 

Uzunoğlu, şu an itibariyle TOBB, Tarım Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı ile yakın temasları olduğunu, bu kurumları yakın zamanda Romanya'ya tekrar davet edileceği söyledi. Uzunoğlu, bu yıl içerisinde Avrupa çapında bayilik açılacağını ifade etti.  

U.S. Polo ile Nikah Tazeledik, Beş Kıtaya Yayılacağız

E-posta Yazdır

Dünyaca ünlü Amerikan moda markası U.S. Polo Assn.'nin ABD'den sonra ikinci büyük lisansörü olan Aydınlı Grup, Ermenistan, Sırbistan, Libya, Tunus, Cezayir ve Fas'ın da lisansörlüğünü alarak faaliyet alanını 42 ülkeye çıkardı. Yeni eklenen 6 ülkeyle 780 milyonluk nüfusa hitap etmeye hazırlanan Aydınlı, bu yıl her hafta bir adet olmak üzere 55 yeni mağaza açacak.


 

U.S. Polo Assn.'nin 15 yıldır ana lisansörlüğünü yürüten Aydınlı Grup'un Yürütme Kurulu Başkanı Ahmet Said Kavurmacı, "U.S. Polo Assn. ile nikâh tazeledik. Hedefimiz, 3 kıtada 42 ülkede var olan organizasyonumuzu daha da genişleterek 5 kıtaya yayılmak, dünya perakende liginde en önemli ilk 10 oyuncudan biri olmak." dedi. Yeni lisans anlaşması için düzenlenen imza töreninde konuşan Kavurmacı, Aydınlı Grup'un hazır giyimde geçen yılı 490 milyon TL ciroyla kapattığını, 2012'de ise 660 milyon TL ciro hedeflediklerini söyledi. Yeni bir kıtaya girdiklerini belirten Kavurmacı, "Kuzey Afrika açılımıyla bu bölgede yaşanan ve Arap Baharı olarak adlandırılan demokratikleşme hareketinin ardından bölgedeki varlığımızı güçlendiriyoruz." dedi.

Aydınlı Grup'un 15 yıldır sergilediği üstün performanstan son derece memnun olduklarını vurgulayan U.S. Polo Assn. Dünya Başkanı ve CEO'su David Cummings ise, "Aydınlı, yeni ülkeleri almayı hak etti. Yeni anlaşmanın hem Aydınlı'yı hem de U.S. Polo Assn.'yi daha da büyüteceğine inanıyorum. Güçlü bir işbirliğimiz var. Pazar payımızı artırmak için birlikte stratejik planlar yapıyor, ürün ve mağaza tasarımları geliştiriyoruz. Aydınlı'nın geliştirdiği yeni mağazacılık konsepti mükemmel. Türk mimarlar ve mühendisler sayesinde markamız yepyeni bir yüze kavuştu." diye konuştu. Aydınlı'ya ve büyüyen Türkiye ekonomisine inandıklarını dile getiren Cummings, "Global resesyona rağmen U.S. Polo Assn.'nin Türkiye'de kaydettiği büyüme muazzam. Ayrıca Türkiye ekonomisi de çok iyi bir performans sergiliyor. Yakın gelecekte Türkiye'nin AB'nin bir parçası olacağına inanıyoruz." şeklinde konuştu. Aydınlı Grup Yurtdışı Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdürü Levent Özkan da şu bilgileri verdi: "2012'de Tunus, Libya ve Fas'ta mağazalarımızı açmayı hedefliyoruz. 5 yıl içinde Kuzey Afrika'da 15 mağazaya ulaşmak arzusundayız. Sırbistan'a ise Aydınlı olarak doğrudan kendi yatırımımız ile gireceğiz. Şu anda Mısır'da bulunan 5 mağazamıza ilaveten yeni Kuzey Afrika ülkelerinde açacağımız bu yeni mağazalarla 5 yıl içinde 20 mağazaya ulaşacağız."

Geçen yıl yurtdışında 54, yurtiçinde 112 olmak üzere toplam 166 U.S. Polo Assn. mağazasına ulaşan Aydınlı'nın 2012 hedefleri yurtiçinde 132, yurtdışında ise 89 mağazaya ulaşmak.
(Rahime Sezgin, Zaman)

Deli Danaya Rağmen ABD Et İhracat Rekoru Kırdı

E-posta Yazdır

California'da ortaya çıkan deli dana hastalığına rağmen ABD'nin et ihracatı rekor kırıyor. ABD'de üretilen etlerin tarihte ilk defa yüzde 82'si ihraç edilmeye başlandı. Deli dana hastalığı dolayısıyla henüz sevkiyatı etkilenen bir teslimat da bulunmuyor.


 


Denver merkezli araştırma şirketi Global AgriTrends'in verdiği rakamlara göre 2012 yılında ABD'nin et ihracatı yüzde 6 artarak 1.43 milyon tona yükselecek. Şirket geçen yılın ihracatını yeni bir zirveye taşıyan bu rakamların 4.7 milyar dolarlık iş hacmi anlamına geldiğini belirtiyor.

Et ihracatının yapıldığı başlıca ülkeler ise Meksika, Çin ve Japonya.

Güney Kore'de iki şirket ithalatı durdurdu

Öte yandan Güney Kore'nin iki büyük perakende zinciri deli dana hastalığının keşfinin ardından ABD'den et alımını durdurdu.

Lotte Mart ve Home Plus adlı şirketlerin kendi mağazalarındaki ABD'ye ait et satışlarını da geçici olarak durdurdukları öğrenildi.

Güney Kore yetkilileri de ABD'den gelen etlere ek kontroller uygulanacağını açıkladı. Bu ülkeye ABD'den ithal edilen et miktarı 107 ton civarında.
(USASABAH)

Türk İlaç Şirketini Amerikalı Amgen Alıyor

E-posta Yazdır

ABD'li biyoteknoloji şirketi Amgen, Mustafa Nevzat İlaç Sanayii AŞ ile yüzde 95,6 hissesini satın almak üzere anlaşma sağladığını duyurdu.

Yapılan açıklamada, dünyanın en büyük biyoteknoloji şirketi Amgen'in 700 milyon dolar değerindeki Türk ilaç şirketi Mustafa Nevzat İlaç Sanayii AŞ ile yüzde 95,6 hissesini satın almak üzere anlaşma sağladığı belirtildi.

Açıklamaya göre, tamamı peşin olarak gerçekleştirilecek bu işlem; Amgen'in büyük, hızlı büyüyen ve gelişmekte olan Türkiye ile çevresindeki öncelikli pazarlarda varlığını önemli ölçüde artıracak.

Yaklaşık 90 yıllık köklü bir geçmişi olan Mustafa Nevzat, Türkiye'de hastane pazarı ile enjektabl ilaçlarda lider konumunda bulunuyor. İhracatı hızla artan, 2011 yılında yaklaşık 200 milyon dolar gelir sağlayan Mustafa Nevzat; son 5 yılda çift haneli oranlarda büyüme kaydetti. Amgen Şirket ve Operasyonlar Başkanı Robert A. Bradway açıklamada yer verilen değerlendirmesinde, kendilerini, faaliyet gösterdikleri tüm pazarlarda hastalara inovatif ilaçlar sunmaya adadıklarını ifade etti.


 

Bradway, ''Mustafa Nevzat'ın çalışanları ve yönetim ekibi ile birlikte; Türkiye ve çevresindeki pazarlarda yüksek kaliteli ve inovatif ilaçlarla faaliyetlerimizi artırmayı planlıyoruz'' dedi.

Mustafa Nevzat Genel Müdürü Levent Selamoğlu da anlaşma hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:
''Bu işlem; Mustafa Nevzat, çalışanları ve müşterileri için çok çekici bir fırsat sunuyor. Mustafa Nevzat ve Amgen birlikteliği; Türkiye'de benzersiz kabiliyetleri, bölgede ve diğer gelişmekte olan pazarlarda ise büyüme potansiyeli olan bir lider yaratacak. Amgen'in hedef ve kaynakları ülkemizde yatırımın sürekliliğini de sağlayacak.''

İki şirketin yönetim kurulları tarafından onaylanan satın alma işlemi, Rekabet Kurulu onayı dahil olmak üzere alışılagelmiş kapanış şartlarının yerine gelmesine bağlı olarak tamamlanacak.

Açıklamada Amgen'in Türkiye ve çevresindeki bölgeye odaklanmasının, uluslararası ana büyüme stratejisinin bir parçasını oluşturduğu belirtilerek, ''Türkiye'de 2010 yılında ofis açan Amgen, bugüne kadar iki ürünü pazara sunmuş bulunuyor. Amgen, güçlü ürün portföyünü Türkiye ve diğer pazarlardaki hastalara yararlı olmak üzere geliştirmeyi hedefliyor'' denildi. AA

Türk Makarna İhracatçısına ABD’den Engel

E-posta Yazdır

Türkiye'den ABD'ye 1990'lı yıllarda 50 bin ton makarna ihracatı yapılırken, anti-damping uygulaması nedeniyle geçen yıl ihracat bin 500 ton düzeyinde kaldı. Uygulamalar nedeniyle ABD'ye istedikleri miktarda ürün satamayan Türk makarnacılar, her yıl yaklaşık 50 milyon dolarlık gelirden oldu.


 


Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Başkanı Murat Bozkurt, yaptığı açıklamada, dünyada makarna ürünlerine olan genel talebin istikrarlı artış içinde olmasına rağmen Türkiye'de makarna tüketiminin beklenen düzeye ulaşmadığını belirterek, bunda makarna kültürünün henüz gerçek anlamda gelişmemiş olmasının etkili olduğunu söyledi.

Yurt içinde tüketimin istenen düzeyde olmamasına rağmen, Türkiye'nin 2011'de 851 bin tonluk üretimle dünya dördüncüsü olduğunu bildiren Bozkurt, Türkiye'nin makarna ihracatının 2009'da 215 bin ton, 2010'da 295 bin ton ve geçen yıl ise 405 bin ton olarak gerçekleştiğini kaydetti.

İhracatın daha yüksek rakamlara ulaşabileceğini ama bunun önündeki en büyük engelin ABD'deki anti-damping uygulaması olduğunu dile getiren Bozkurt, şu bilgileri verdi:

''ABD, İtalya ve Türk makarnaları için başlattığı anti-damping soruşturması sonucu 1996 yılından itibaren yüzde 48-63 oranlarında anti-damping ve yüzde 9-16 oranlarında telafi edici vergileri Türk makarnaları için uygulamaya başladı. Bu yüksek vergiler karşısında ABD'ye yapılan makarna ihracatımız 1996'dan sonra durma noktasına geldi. Sonraki süreçte bazı üretici firmalar ABD Ticaret Bakanlığı'na bu vergilerin kaldırılması talebinde bulundu. İnceleme sonucunda 4 firmanın talebi haklı görülerek anti-damping ve telafi edici vergiler bir miktar indirildi. Kararı yeterli görmeyerek ABD mahkemelerine sektör olarak başvurduk. Bunun kararını bekliyoruz.''

ABD'ye ihracatta büyük düşüş

Bozkurt, ABD'nin anti-damping uygulamasının hala Türk makarna üreticileri üzerinde devam ettiğini ve uygulamadan önce 50 bin ton civarında makarna ihracatının yapıldığı ABD pazarında bu rakamlara tekrar ulaşılamadığını belirterek, ABD'ye ihracatın 2009'da bin 329 ton, 2010'da 2 bin 235 ton ve geçen yıl ise bin 532 tonla sınırlı kaldığını bildirdi.

Anti-damping uygulamasının olmaması durumunda ABD'ye her yıl 50 ile 80 bin ton arasında makarna ihracatının söz konusu olabileceğini vurgulayan Bozkurt, bunun gerçekleşmemiş olmasının sektörün her yıl 50 milyon dolarlık gelirden mahrum kalması anlamına geldiğini söyledi.

Tek pazara yönelmenin sıkıntısı ve zararını yaşayan makarna sektörünün, ihracatta yeni pazar arayışlarına yöneldiğini ifade eden Bozkurt, şunları kaydetti:

''Sektör yeni pazarlar aramaya başlamış ve bunun yoğun sonucu olarak 2001'de ihracatımız 36 bin ton oldu. Yine aynı yıl Gürcistan, Lübnan ve Japonya gibi yeni pazarlara ihracat yapılabilme başarısını elde ettik. Yakaladığı yükselme eğilimi ile ihracatına devam eden sektörümüz, Dubai, Azerbaycan, BEA gibi Asya ülkeleri yanısıra birçok Afrika ülkesine de ihracat yapmaya başladı. Özellikle Afrika pazarı her geçen gün artan potansiyeliyle yoğunlaştığımız bölgelerin başında geliyor. Bu pazara daha çok satış yapmanın çabası içindeyiz.'' (USA Sabah, Ajanslar)

Dolar Milyarderi İkinci Osmanlı da Yolda

E-posta Yazdır

Dünyanın en zengin işadamı Carlos Slim'in ardından bir başka Osmanlı torunu daha Türkiye'ye gelmeyi planlıyor. Ataları İstanbul'da ticaret yapan Brezilyalı milyarder Joseph Safra'nın Türkiye'yi takibe aldığı belirtildi. Avrupa ve Asyalı yatırımcıların gözdesi haline gelen Türkiye şimdi de Latinlerin ilgi odağı oldu. Ataları Osmanlı topraklarında doğan dolar milyarderleri, Türkiye'ye yatırım için kolları sıvıyor.


 

69 milyar dolar servetiyle dünyanın en zengin işadamı unvanına sahip Lübnan asıllı işadamı Carlos Slim'in ardından bir başka Lübnan kökenli Osmanlı torunu daha Türkiye'de fırsat arıyor. 13.8 milyar dolarlık servetiyle dünyanın 52'nci zengini, Safra Group'un Yönetim Kurulu Başkanı Joseph Safra, Türkiye'yi yakın markaja aldı. Brezilya'nın da en zengin ikinci ismi olan Joseph Safra'nın şirketi Safra Group yetkililerinin Türkiye'ye geldiği ve bazı şirketlerle görüşmeler gerçekleştirdiği belirtildi.

İSTANBUL'DA BAŞLADI

1939 yılında Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta doğan Joseph Safra'nın ailesi kervan ticaretiyle başladığı iş hayatına bankacılıkla devam etti. Babası Jacob Safra, İskenderiye, Halep ve İstanbul arasında gerçekleştirdiği ticaretin ardından Brezilya'ya yerleşti. 1950'li yıllarda finans sektörüne Latin Amerika'da devam eden Safra ailesi, Brezilya'daki Banco Safra'nın yanı sıra yurtdışında büyümesini sürdürdü.

KARDEŞİ ÖLDÜRÜLDÜ

ABD'de Safra National Bank of New York ve Safra Asset Management Corporation, İsviçre'de Bank Jacob Safra, Fransa'da Banque Safra, Lüksemburg'da Banque Safra-Luxembourg S.A, Cayman Adaları'nda Banco Safra, Bahamalar'da Safra International Bank and Trust Ltd'nin sahibi olan Joseph Safra, son olarak geçen yılın sonunda Hollanda merkezli Rabobank'ın kolu olan Sarasin Bank'ı aldı. Sarasin Bank, 2007'de Türkiye'de banka almak isteğini açıklamıştı. Safra Ailesi, 1999 yılında trajik bir olayla sarsıldı. Joseph Safra'nın ağabeyi Edmond Safra, Fransa'daki lüks malikesinde öldürülmüştü. Fransız polisi, Edmond Safra'nın banyoda bıçaklanarak öldürüldüğünü, karısının ve kızının saklanarak kurdulduğunu belirtti.

SLİM, TELEKOM VE EĞİTİME BAKIYOR

Geçen hafta Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Meksika gezisi kapsamında Meksikalı zengin Carlos Slim ile görüşmüştü. Slim'in yatırım ekibi, özellikle telekomünikasyon ve uzaktan iletişim konusunda fizibilite çalışması yapma kararı alırken, Çağlayan, "Carlos Slim, Doğu Avrupa'da yatırım planları olduğunu anlattı. Ben de, 'oraya gitmeyin, Türkiye'ye gelin' dedim. Gerek tablet PC, gerek uzaktan eğitim konusunda yatırımlar düşünüyorlar. 'Gelin birlikte ortak heyet kuralım' teklifini sundum. 'Türkiye'de neler yapabileceğinizi değerlendirelim' dedim. Bizde 66 milyon cep telefonu kullanıcısı olduğunu söylediğimde şaşırdı, söylediklerimi tek tek not aldı. Bazı sürprizler yapacağını ümit ediyorum" dedi.

MEKSİKALI, SAMSUNLU ŞİRKETİ ALDI

Türkiye'ye ilgi gösteren Latinler arasında en dikkat çeken isimlerden biri de Meksika'nın en büyük bankalarından olan ve 47 milyar dolarlık aktife sahip Banorte'nin sahibi Roberto Gonzales Berrero. Berrero'nun gıda Carlos Slim Joseph Safra şirketi Gruma, Samsunlu Semolina'yı alacağını İlk kez SABAH duyurdu. (Kerim Ülker, Sabah)

THY, Polonya Hava Yollarını Almaya Yakın

E-posta Yazdır

Polonya'nın Rzeczpospolita gazetesi, Türk Hava Yolları'nın (THY) potansiyel bir teklif öncesinde Polonya'nın ulusal havayolu şirketi LOT'un finansal durumunu incelediğini duyurdu.


 


Gazetede kaynak belirtilmeden yer verilen haberde, THY'nin mart ayında due-diligence sürecinde yer aldığı belirtilirken, LOT'un değerinin ise yaklaşık 630,4 milyon dolar (2 milyar ziloti) civarında olduğu ifade edildi. Haberde, THY sözcüsü Ali Genç'in olası satın almayla ilgili görüşmelerin yürütüldüğünü teyit ettiği belirtildi.
 

Energy Allied International Türkiye’ye 2 Milyar Dolarlık Yatırım

E-posta Yazdır

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, CEO'sunun kökeni Osmanlı'ya dayanan Energy Allied International firmasının Türkiye'ye 2 milyar dolarlık yatırım yapacağını söyledi. Yeni teşvik sistemini dünyaya tanıtmak için ABD ve Meksika'da çeşitli temaslarda bulunan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, birçok yatırımın müjdesini verdi. Çağlayan CEO'sunun kökeni Osmanlı'dan gelen Energy Allied International firmasının Türkiye'ye 2 milyar dolarlık yatırım yapacağını söyledi.


 

Çağlayan, "Energy Allied International firmasının İskenderiye'den Kahire'ye kadar yatırımları bulunuyor. Başkan ve CEO'su Mike Nassar'ın, bir tarafı Türk. Büyük dedesi Kavalalı Mehmet Ali Paşa ile Mısır'a gelmiş. Nasır döneminde sürgün edilip Amerika'ya göçmüşler. Houston'daki büyük enerji firmalarından biri. Birçok kıtada büyük projelere imza atmışlar. Petrokimya LNG konusunda çalışıyorlar. Manisa tarafına yerli kömürden kendi teknolojisiyle sentetik gaz üretmek için yatırım yapmak istiyorlar" dedi.

İKİ MİLYAR $'LIK YATIRIM

Dışarıdan ödemek zorunda kalınan petrokimyayı kömürden her türlü üretimini yapabilecekleri bir proje olduğunu da söyleyen Çağlayan, "Toplam 2 milyar dolarlık bir yatırım düşünüyorlar. Kömür madeni sahasına Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) tarafından izin verilecek. Kimya sektörünün ana madde ihtiyacı karşılanacak. Mayıs ayında Ankara'ya gelecekler. Petrokimya sektöründeki cari açığın ilacı gübre olacak. Süratle gelip yatırım yapmak istiyorlar."

G-20 EKONOMİ ZİRVESİ

Meksika'da bugün başlayacak olan G-20 Ekonomi Bakanları Zirvesi'ne katılan Çağlayan'a Teksas Senatosu kararıyla fahri hemşerilik beratı verildi. Çağlayan, G-20 Zirvesi öncesinde Houston'da görüştüğü işadamlarına, "Yeni teşvik sistemini elemanımız gibi sizin de olduğunuz ülkede anlatmanız lazım. Amerika'dan Türkiye'ye yatırımcı göndermelisiniz" diye seslendi. Alaska'dan Rusya'ya kadar birçok ülkede boru hattı yapan KBR şirketi de Bakan Çağlayan ile görüştü. KBR yöneticileri Türkiye ile rafineri konusunda işbirliği yapmak istediğini bildirdi. Bakan Çağlayan, "Kömürü gazlaştırma projeleri var" dedi. Amerikalı yatırımcıların Türkiye'ye ilgisinin arttığına dikkat çeken Bakan Çağlayan, "Teşvikler ateşleme organı oldu. Ekonomide duygusallıkla kaideler birbirinden farklıdır. Ticari itibar zarar görürse şirket de zarar görür. Yatırımcı için en cazip teşvik Türkiye güven endeksinin yüksek olmasıdır" yorumunu yaptı.

Meksika'nın en güçlü kadın

Meksika 'nın en güçlü 100 kadını arasına giren Ayşe Koçak da, özellikle son 3-4 yıldır yatırımcıların Türkiye'ye yönelik ilgilerinin arttığını söyledi. Koçak, "Buradaki yatırımcılar Türkiye'ye inanıyorlar. Siyasi istikrar olması ilgilerini çekiyor. Üç büyük yatırımcı Türkiye ile yakından ilgileniyor. Fabrika kurmak istiyorlar" dedi. (Hazal Ateş, Sabah)

Sayfa 6 / 29

 

Profile Information

Application afterLoad: 0.001 seconds, 0.41 MB
Application afterInitialise: 0.038 seconds, 3.04 MB
Application afterRoute: 0.064 seconds, 4.96 MB
Application afterDispatch: 0.167 seconds, 7.97 MB
Application afterRender: 0.243 seconds, 9.31 MB

Memory Usage

9827296

Queries logged

 1. DELETE
    FROM jos_session
    WHERE ( time < '1579798663' )
 2. SELECT *
    FROM jos_session
    WHERE session_id = 'usjjisll3a3s50ab4vo80913j2'
 3. INSERT INTO `jos_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'usjjisll3a3s50ab4vo80913j2','1579858663','','0','1','0' )
 4. SELECT *
    FROM jos_components
    WHERE parent = 0
 5. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM jos_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 6. SELECT count(*)
    FROM jos_menu_types
    WHERE `menutype`='magazine'
 7. SELECT `id`,`title`,`published`
    FROM  jos_sections
    WHERE `published`<>-2
 8. SELECT name,id,published,parent,link,home
    FROM `jos_menu`
    WHERE `menutype`='magazine'
    AND `published`<>-2
 9. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='17'
    AND `published`<>-2
 10. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='18'
    AND `published`<>-2
 11. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='19'
    AND `published`<>-2
 12. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='20'
    AND `published`<>-2
 13. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='21'
    AND `published`<>-2
 14. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='22'
    AND `published`<>-2
 15. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='15'
    AND `published`<>-2
 16. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='16'
    AND `published`<>-2
 17. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='30'
    AND `published`<>-2
 18. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='24'
    AND `published`<>-2
 19. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='25'
    AND `published`<>-2
 20. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='26'
    AND `published`<>-2
 21. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='27'
    AND `published`<>-2
 22. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='28'
    AND `published`<>-2
 23. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='29'
    AND `published`<>-2
 24. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='32'
    AND `published`<>-2
 25. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='35'
    AND `published`<>-2
 26. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='34'
    AND `published`<>-2
 27. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM jos_menu AS m
    LEFT JOIN jos_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 28. SELECT template
    FROM jos_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 649)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 29. SELECT c.*, s.id AS sectionid, s.title AS sectiontitle, CASE WHEN CHAR_LENGTH(c.alias) THEN CONCAT_WS(":", c.id, c.alias) ELSE c.id END AS slug
    FROM jos_categories AS c
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = c.section
    WHERE c.id = 107
    LIMIT 0, 1
 30. SELECT cc.title AS category, a.id, a.title, a.alias, a.title_alias, a.introtext, a.fulltext, a.sectionid, a.state, a.catid, a.created, a.created_by, a.created_by_alias, a.modified, a.modified_by, a.checked_out, a.checked_out_time, a.publish_up, a.publish_down, a.attribs, a.hits, a.images, a.urls, a.ordering, a.metakey, a.metadesc, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, CHAR_LENGTH( a.`fulltext` ) AS readmore, u.name AS author, u.usertype, g.name AS groups, u.email AS author_email
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_categories AS cc
    ON a.catid = cc.id
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE 1
    AND a.access <= 0
    AND a.catid = 107
    AND a.state = 1
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2020-01-24 09:37:43' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2020-01-24 09:37:43' )
    ORDER BY  a.created DESC,  a.created DESC
    LIMIT 50, 10
 31. SELECT cc.title AS category, a.id, a.title, a.alias, a.title_alias, a.introtext, a.fulltext, a.sectionid, a.state, a.catid, a.created, a.created_by, a.created_by_alias, a.modified, a.modified_by, a.checked_out, a.checked_out_time, a.publish_up, a.publish_down, a.attribs, a.hits, a.images, a.urls, a.ordering, a.metakey, a.metadesc, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, CHAR_LENGTH( a.`fulltext` ) AS readmore, u.name AS author, u.usertype, g.name AS groups, u.email AS author_email
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_categories AS cc
    ON a.catid = cc.id
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE 1
    AND a.access <= 0
    AND a.catid = 107
    AND a.state = 1
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2020-01-24 09:37:43' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2020-01-24 09:37:43' )
    ORDER BY  a.created DESC,  a.created DESC
 32. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM jos_modules AS m
    LEFT JOIN jos_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 649 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 33. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM jos_menu
    WHERE id = 649
    LIMIT 1
 34. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM jos_menu
    WHERE id = 646
    LIMIT 1
 35. SELECT count(*)
    FROM jos_menu AS m

    WHERE menutype='magazine'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 15
 36. SELECT params
    FROM jos_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 37. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 38. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 39. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 40. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 41. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 43. SELECT a.*,  CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-01-24 09:37:43' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-01-24 09:37:43' )
    AND s.id > 0
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND cc.id IN ("107")
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.created DESC
    LIMIT 0, 5
 44. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-01-24 09:37:43' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-01-24 09:37:43' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND cc.id IN ("107")
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 5

Language Files Loaded

Untranslated Strings Diagnostic

Hiç

Untranslated Strings Designer

Hiç