Irak Enerjisi Fatih Birol'a Emanet

E-posta Yazdır

Irak'ın enerji stratejisini Uluslararası Enerji Ajansı Başekonomisti Fatih Birol belirleyecek. 27 ve 29 Şubat tarihleri arasında ekibiyle Bağdat'ta, Irak'ın üst düzey enerji yetkilileriyle görüşe Birol, dünyada ilk kez yayımlanacak olan ''Irak Enerji Stratejisi'' adlı raporunu 2012 Ekim ayında yayınlayacak. İlk defa, Irak'ın enerji sektörünü detaylı şekilde anlatacak olan çalışma Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani tarafından önemle destekleniyor. Fatih Birol ve ekibi Bağdat'ta Hüseyin Şehristani'nin dışında ilgili bakanlıklar ve özel sektör temsilcileriyle görüşüyor.

Izak Şenbahar: Manhattan Suilitine 14 Gökdelen Kattı

E-posta Yazdır

Türk işadamı İzak Şenbahar (53), 35 yıl önce okumaya geldiği ABD’de gerçek Amerikan rüyasını buldu. İzak bey Manhattan’da 12 gökdelen dikti. 2 tane daha sırada. Sahibi olduğu “The Mark Otel” New York’un en iyisi. Penthouse katını 60 milyon dolara satışa çıkarıyor. Bu yaz öyle bir gökdelen dikecek ki, herkesin dudağı uçuklayacak, Manhattan’ın görüntüsü değişecek.

Coca Cola, Makus Talihini Muhtar Kent'le Yendi

E-posta Yazdır

Cemil Özyurt - Turk Avenue - Uzun yıllar doğduğu topraklar olan Kuzey Amerika pazarındaki satışların büyümesinde sıkıntı yaşayan Coca Cola, Muhtar Kent'in yönetime geldiği dönemde düzenli bir büyüme trendi yakalamayı başardı.  İçecek devi üst üste yedi çeyrektir büyüme kaydetmeyi başardı. Kent'in göreve başladığı 1 Temmuz 2008 tarihinde Coca Cola hisseleri 36.22 dolardan işlem görürken, dört yılın ardından şirket hisseleri 26.87 dolar değer kazanarak 63.09 dolara çıktı. Aynı dönemde Pepsi hisseleri ise 64.40 dolardan 66.52 dolara çıkarak sadece 2.12 dolarlık bir artış gösterdi.

Türk Mimar Erdem Kardeşler San Francisco'dan Ödül

E-posta Yazdır
İzlanda'da düzenlenen ''Uluslararası Kentsel Tasarım'' ile Kanada'daki ''Uluslararası Kentsel Dönüşüm'' yarışmalarını kazanan Türk mimar kardeşler San Francisco merkezli bir kuruluşun düzenlediği uluslararası yarışmada da başarı sağladı. Ekibin peyzaj mimarı ve kentsel tasarımcı üyesi Sunay Erdem, yaptığı açıklamada, Türkiye ile yurtdışındaki peyzaj tasarımı, kentsel tasarım yarışmaları ve uygulamalarıyla ilgili karşılaştırma yaparken, ödül aldıkları yarışmanın juri üyeleri arasında, yerel yönetimden şehrin geleceğine karar verici mercilerin de olduğunu bildirdi.

İzmir Sanayisine Hayat Veren İşadamı Öldü

E-posta Yazdır

ESBAŞ ve MOPSAN şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanı, Ege Serbest Bölgesi, Uzay Kampı Türkiye ve Yüksek Vadi Evleri Projelerinin Kurucusu, işadamı Kaya Tuncer vefat etti. Tuncer’in cenazesi ABD’de defnedilecek. 1937’de doğan ve üniversite eğitimi için 1957’de ABD’ye giden Kaya Tuncer, evli ve iki çocuk sahibiydi. 1956’da Galatasaray Lisesi’ni birincilikle bitirdikten sonra 1962’de Kaliforniya Üniversitesi Berkeley’de İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olan Tuncer, 1967’de Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde master yaptı. Aynı okulda doktora çalışması da yapan Tuncer’in Kaliforniya Eyaletinde İnşaat ve Yüksek Yapı Mühendisliği ruhsatları bulunuyordu.

Dahi Türkler

E-posta Yazdır
Onlar Türkiye'nin adını tüm dünyaya duyurdular...Elbette sayıları bu haberde olduğu kadar değil. Bir defa sadece bilim dünyasından isimler yazdık. Dünya çapında sanatçılarımız, siyasetçilerimiz ve CEO’larımız da var ve onlara da yer ayıracağız. Eksik kalan isimler de olmuştur; elbette aklımız ermediğinden...

Dünya Bankası'na Türk Yönetici

E-posta Yazdır
Dünya bankası başkan yardımcılğına Türk vatandaşı Hasan Tuluy getirildi. Tuluy görevini 1 Ocak tarihinde devralacak ve Latin Amerika ve Karayipler bölgesinden sorumlu olacak. Tuluy'ın yerine getirildiği Pamela Cox ise doğu asya ve pasifik bölgesinden sorumlu başkan yardımcılığına atandı. Tuluy'un Latin Amerika, Karayipler, Fas ve Burkina Faso üzerine yaptığı araştırmaları bulunuyor.

Bayanlar Bu Haberi Çok Sevecek: New York'un Çanta Kralı, Erol Devli

E-posta Yazdır
Cemil Özyurt - (Turk Avenue Özel) 1977 yılında Kabataş Erkek Lisesi'ni bitirdiğinde İngiltere'de okumaya karar verdi. Ancak İngiltere'deki ortamı beğenmedi. Bir seçeneği daha vardı; akrabaları vasıtasıyla New Jersey'e gelmek. Fairleigh Dickinson University'de işletme okudu. Okulda ikinci sınıftayken Lübnanlı bir arkadaşı çanta imalatına gireceğini, ortak olup olmayacağını sorması üzerine çanta sektörüne adım attı. Erol Devli'nin 1980 yılında New York'ta küçük bir atölyede başladığı çanta serüveni 31 yılda sektörün öncü firmalarından biri olan Sasha HandBags'in doğmasına vesile oldu. Sasha Handbags markasına ait çantaları bugün ABD'nin büyük pek çok mağaza zincirinde görmek mümkün.

Yoğurt Devi Chobani'nin Başarısı Fortune Dergisinde

E-posta Yazdır
Turk Avenue - ABD'de kısa sürede yoğurt pazarında adından söz ettiren ve halen yüzde 13.4 pazar payı Yoplait ve Dannon'un ardından üçüncü sırada yer alıyor. Fortune dergisinin Kasım sayısına üç sayfa konu olan Chobani Yoğurt'un sahibi Hamdi Ulukaya, başarısının sırrını anlattı. ''The Unlikely King of Yoğurt'' (Alışılmadık Yoğurt Kralı) başlığı ile hikayesi anlatılan Ulukaya'nın bir kaç yılda şirketi sıfırdan 257 milyon dolar büyüklüğe ulaştığına dikkat çekildi. Chobani geçtiğimiz yıl yüzde 200 büyüdü.

Muhtar Kent, 2011'in En Başarılı 50 İş Liderinden Biri Seçildi

E-posta Yazdır
Muhtar Kent Fortune dergisi tarafından 2011'in 50 iş liderinden biri seçildi. 50 kişilik listede dokuzuncu sırada yer alan Kent'in liderliğinde Coca Cola'nın gelişmekte olan Çin, Hindistan ve Meksika'da şişeleme ve dağıtım kanalına yaptığı yaptırımlara dikkat çekildi. Kent'in başarısını rakamlarda onaylıyor. Coca Cola, 2011'in üçüncü çeyreğinde Çin'de yüzde 11, Hindistan'da yüzde 19, Kuzey Amerika'da yüzde 1 büyüme kaydetti. Coca Cola'nın yönetim sitili, dağıtım ağı ve marka bilinirliliği Kent'in iyi performansında önemli rol oynadı.

Sayfa 42 / 50