Coca Cola Muhtar Kent'le Birlikte Uçuşa Geçti

E-posta Yazdır
Uluslararası bir firmada en üst noktaya çıkan ilk Türk yöneticisi olan Muhtar Kent, Coca Cola'nın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su olduktan sonraki dönemde dünya devi şirkete ciro, kar, hisse değeri ve Amerika'nın en büyük şirketleri sıralamasında ilerleme kaydettirdi.   1 Temmuz 2008’den itibaren Coca-Cola Company’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’luğunu görevini üstlenen Muhtar Kent, CEO olduğu günden bugüne geçen 2.5 yıllık süreçteki performansını Turk Avenue araştırdı. Göreve CEO olarak başladığı 1 Temmuz 2008'de Coca Cola'nın hisse senedi borsada 51 dolardan işlem görürken, 25 Haziran 2010 tarihinden itibaren sürekli yükselme trendinde olan hisseler 31 Aralık 2010 tarihinde 65.77 dolara ulaştı. Coca Cola'nın en büyük rakibi Pepsi'nin Temmuz 2008'de 65.41 dolar olan hisse senedi, 31 Aralık 2010 tarihinde 65.33 dolarda kaldı.

ABD'de Yılın En Başarılı Türk İşadamı Olmak İçin 7 İsim Yarışıyor

E-posta Yazdır


Golden Turk Awards adı altında bu yıl ilki organize edilen ödül töreninde, 18 kategoride finale kalan adaylar arasında En Başarılı  İşadamı kategorisi dikkat çekiyor. Milyon dolarlara yöne veren ABD'de kendi alanlarında ön plana çıkan işadamları, aynı zamanda  Amerikan Rüyası'nı gerçekleştiren ve yeni nesle örnek isimler olarak öne çıkıyor. 

Dünyanın En Büyük 225 Müteahhit Firmasından 33'ü Türk

E-posta Yazdır
Dünyanın en büyük 225 uluslararası müteahhidi listesine giren Türk müteahhitlik firma sayısı 2010’da 31’den 33’e yükseldi. Türkiye bu sayı ile dünyada Çin’den sonra ikinciliğini korudu. Uluslararası İnşaat Sektörü Dergisi “Engineering News Record” (ENR) tarafından açıklanan “Dünyanın En Büyük 225 Uluslararası Müteahhitlik Firması” listesinde yer alan 33 Türk inşaat firmasına başarı ödülleri Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından Devlet Bakanı Zafer Çağlayan himayelerinde düzenlenen ”Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Ödül Töreni” Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleşti.

Amerika'da En Fazla Restoran Açma Rekoru Hangi Türk'te?

E-posta Yazdır
Amerika'da ilk Türk restoranların açılış yılı 1960'lar olarak biliniyor. En eski bilinen Türk restoranı Manhattan'da Topkapı adıyla faaliyet gösteren ve Uğur Eğilmez tarafından açılan mekandı. Bosporus, Butterfly, Genghis Khan's Bicycle ve Deniz Restaurant ilk Türk restoranları olarak tarihteki yerlerini aldılar.

Las Vegas'taki Şirketini Bilet Devine Sattı, New York'ta Benzerine Bakıyor

E-posta Yazdır

Las Vegas'taki tüm şovlara indirimli bilet satan All Access Entertainment'in sahibi Metin Durmuş, şirketini geçtiğimiz Mart ayında Nasdaq'a kota eğlence dünyasında şovlardan konserlere, yemeklerden spor etkinliklerine kadar değişik alanlarda indirimli bilet satışında 80 milyon dolarlık cirosu ile en büyüklerden biri olan Tix Corporation'a sattı.

Op. Dr. Bozdoğan Anne Adaylarını Doğum İçin New Jersey’e Çağırıyor

E-posta Yazdır

Amerika’da her yıl ortalama 4.1 milyon bebek dünyaya geliyor. Amerika doğum oranında Avrupa ülkeleleri ve Kanada ile kıyaslandığında 2.10 ile daha yüksek bir orana sahip. 2000 yılında yapılan son Nüfus Anketi’ne göre Amerika’da 28.4 milyon kişi göçmenlerin dünyaya getirdikleri çocuklardan oluşuyor. Nüfusun nerdeyse yüzde 10’una karşılık gelen göçmenler, yurt dışından doğum için Amerika’ya ilginin artmasında da önemli etkenlerden biri. Yakınları ve akrabaları vasıtasıyla Amerika’da çocuk dünyaya getirerek çocuklarına Amerikan vatandaşlığı almak isteyen anne-babalar her yıl milyonlarca dolar harcıyor. 

Modern Annenin Başarı Hikayesi: Hülya Aksu ve I AM Modern

E-posta Yazdır

Hulya AksuBurcu Baykurt - Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız - Dünyada içeriği okuyucular tarafından oluşturulan ilk ve tek anne dergisinin bir Türk tarafından kurulduğunu biliyor muydunuz? Hülya Aksu'nun başında olduğu I AM Modern hem hızla gelişen sosyal medyanın tüm imkanlarından faydalanacak kadar yenilikçi hem de yayınlandığı bölgedeki anneleri bir araya getirecek kadar yerel bir yaklaşım izleyen başarılı bir dergi. Turk Avenue olarak Hülya Aksu'yla I AM Modern'ın başarı hikayesini ve bundan sonraki planlarını konuştuk. 

Radyo Türküm'ün Sahibi Erdem Şahin: 'O Ses Hiç Susmayacak'

E-posta Yazdır

Radyo TurkumBurcu Baykurt - Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız Radyo Türküm üç yıldır Türklerin New York'dan yükselen sesi olmak üzere internet üzerinden yayın yapıyor. Radyonun tüm zorluklara rağmen yayınına devam etmesinin arkasında üç yıldır desteğini aralıksız sürdüren iş adamı Erdem Şahin var. Erdem Şahin'le Radyo Türküm'ün hikayesini ve uzun dönemli planlarını konuştuk. 

Dünyanın En Zengin Pipo Koleksiyona Ona Ait

E-posta Yazdır
1968 yılında Cano Özgener tarafından Nashville, Tennessee’de pipo satmak amacıyla kurulan CAO’nun hikayesine Cigar Magazine 2010 kış sayısında altı sayfa yer verildi. Steve Nathan tarafından ‘Her Şey Pipo İle Başladı’ (All Started with Pipes) başlığı ile yayınlanan haberde 19 Ocak 1937 İstanbul doğumlu Özgener’in Robert Koleji’nin ardından 1961 yılında Columbia Üniversitesi makine mühendisliği okumak üzere New York’a geldiği, mezuniyet sonrası DuPont’un Kinston, North Carolina’da bulunan fabrikasında çalışmaya başladığı kaydediliyor.

Fortune 500'ta İkinci Türk Resmen CEO Olarak Görevde

E-posta Yazdır

Amerika'nın en büyük 500 şirketi içinde yer alan Coca Cola'dan sonra Western Union'un CEO ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine bir Türk getirildi. Western Union'un CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevlendirilen Hikmet Ersek, 1 Eylül 2010 tarihi itibariyle koltuğuna oturdu. Fortune 500 listesine CEO olarak oturan ilk Türk yönetici Coca Cola'nın başındaki Muhtar Kent olmuştu.

Sayfa 46 / 49