Kadın Pilotlar Hava Derbisinde İlk Türk Pilot

E-posta Yazdır
Filosunu hızla büyüten Türk Hava Yolları’nın (THY) gelecekteki pilot ihtiyacını karşılamak üzere ABD’ye gönderdiği pilot adayı öğrencilerden Safiye Ademoğlu, ünlü Amerikalı kadın pilot Amelia Earhart ile tanınan ve ‘Kadın Pilotlar Hava Derbisi’ olarak adlandırılan ‘Air Race Classic’ isimli yarışa katılan ilk Türk kadın pilot oldu. ODTÜ mezunu olan 26 yaşındaki Safiye Ademoğlu, İstanbul’da Yapı Kredi Bankası Genel Müdürlüğü’nde çalışırken ofis hayatından sıkılıp, THY’nin açtığı pilotluk sınavına girmişti.

Türk Makinecisinin Amerika'daki Büyük Başarısı

E-posta Yazdır
Türk makinelerinin Amerika'da distribütörlüğünü yapan MIBUSA, ABD’nin saygın bayi örgütlerinden DMA tarafından yapılan değerlendirmede 2010 yılında "En Etkin Örgütlenen Distribütör" ve "Bayilerince en çok güvenilen distribütör" dallarında birinciliğe layık görüldü.
MIBUSA yetkilisi Eren Güzeloğlu, bunun kendilerinin başarısı değil, hep yanlarında hissettikleri New York Ticari Ataşeliğinin ve sabırla pazarda yer edinmeye çalışan IMAS ve Butek'in başarısı olduğunu belirterek, önümüzdeki sene daha büyük başarılara imza atmayı hedeflediklerini belirtti.

ABD'nin En Hızlı Büyüyen Şirketi Türk Çifte Ait: Sierra Nevada Corporation

E-posta Yazdır
Fatih ve Eren Özmen çiftinin sahip olduğu Sparks, Nevada merkezli, elektronik, uzay, havacılık, mikro uydu, uçak, iletişim sistemleri ve güneş enerjisi alanlarında faaliyet gösteren Sierra Nevada Corporation (SNC), Amerikan hükümetinden iş alan bir işkadınının sahip olduğu en büyük şirketi olduğu açıklandı. Inc. Magazine tarafından 2010 yılında ABD'nin en hızlı büyüyen 10 şirketinden biri seçilen SNC, ABD dışında gelişmekte olan ülkelerde yenilenebilir enerji, telemedicine, nano teknoloji, uzay ve siber operasyon alanlarında şirket satın almalara gidiyor. Özmen çiftinin öncülüğünde 1994 yılında 20 kişinin çalıştığı SNC, şu an yedi farklı iş kolunda 15 farklı eyalette, 29 farklı lokasyonda 2100 çalışanı ile faaliyet gösteriyor.

Kent'e Corporate Eco Forum'dan Liderlik Ödülü

E-posta Yazdır
Corporate Eco Forum Coca Cola CEO'su Muhtar Kent'i ''Global Sürdürülebilirlik Liderlik C.K. Prahalad Ödülü''ne layık gördü.  Yıllık cirosu 3 trilyon doları bulan ve 18 farklı endüstriden 80 şirketin birlikteliğiyle kurulan Eco Forum, doğal yaşamda sürdürülebilirliğe, yeniden kullanılabilen plastik şişelerin yaygınlaşmasına, soğutuculara bağımlılığın azaltılmasına ve bu sayede iklim değişiklikleri ile ilgili faaliyetlere ve Dünya Vahşi Yaşam Fonu'nu destek veriyor.   Kent, Global Sürdürülebilirlik Liderliği ödülünü Washington, DC'de gerçekleştirilen törenle aldı.

Dr. Mehmet Öz, Time'a Kapak Olan 8. Türk Oldu

E-posta Yazdır
ABD’de “sağlık gurusu” olarak ün kazanan, Amerikan Fox kanalında gündüz kuşağında yayınlanan “Dr. Oz” isimli programıyla izlenme rekorları kıran doktor Mehmet Öz(50), dünyanın en saygın dergilerinden TIME’a kapak olan 8’inci Türk oldu. Öz, 1988 yılında kapak olan Naim Süleymanoğlu'ndan sonra Time dergisine kapak olan ilk Türk oldu. Time’ın bu haftaki kapağında, doktor Mehmet Öz, hasta Mehmet Öz’ü muayene ederken görülüyor. Daha önce Forbes’ın en etkili ünlüler listesinde yer alan Mehmet Öz, haftalık 4 milyon tirajlı Time Dergisi’nde “Kanser korkumdan neler öğrendim” başlıklı makale kaleme aldı.

CAO'nun Eski CEO'su Nashville'de Eski Vali Adına Bar Açtı

E-posta Yazdır
ABD'nin önde gelen puro şirketlerinden CAO'yu 2007 yılında Scandinavian Tobacco Group'a satan ve anlaşma gereği şirketin CEO ve Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı 3.5 yıl sürdüren Murat Özgener, Kasım 2010'da CAO'nun Nashville'deki merkezinin Richmond, Virginia'ya taşınma kararı üzerine görevinden ayrıldı. Babası Cano Özgener'in kurduğu firmada yaklaşık 16 yıl puro üretimi alanında uzmanlaşan ve CAO'yu dünyaca tanınan bir marka haline getiren Özgener, Nashville'de The Paterson House adıyla bar açtı. Beş yatırımcının ortak olduğu işletme, 80 kişilik ve yüksek gelir grubuna yönelik hizmet veriyor. Barda müşterilerin tamamı oturarak servis alıyor. Ayakta müşteri almadığı için de zaman zaman barın önünde kuyruklar oluşuyor.

University of South California'nın En İyi Öğretim Görevlisi Bir Türk Seçildi

E-posta Yazdır
ABD’nin gözde üniversitelerinden Los Angeles’daki USC’de, kimya alanındaki yeni gelişmeleri duyurmak ve önemli çalışmaları ödüllendirmek için geleneksel olarak her yıl düzenlenen John Stauffer Sempozyumu’nda bu sene organik ve genel kimya alanlarında yaptığı çalışmalarından ötürü yılın en iyi öğretim görevlisi ödülünü Hayriye Merve Yurdacan isimli bir Türk akademisyen kazandı.

Avrupa'nın Teknoloji Zirvesinde Turkcell Müdürü İlk 25'te

E-posta Yazdır
 
Avrupa’nın teknoloji zirvesinde Türk Genel Müdür Süreyya Ciliv’de bulunuyor. Wall Street Journal gazetesi’nin teknoloji konusunda belirlediği Avrupa’nın zirvesindeki 25 kişi arasıda Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv’de yer aldı. Wall Street Journal gazetesi, Avrupa’nın 25 teknoloji liderleri grubunun Avrupa’daki işletmelerin karşı karşıya kaldıkları reel teknolojik konularda ortak bir bilgelik sunduğuna dikkat çekerek Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv’i belirlediği 25 lider arasında gösterdi. 

Uluslararası Şirketlerden Memlekete Kendi İşleriyle Dönenler

E-posta Yazdır
Amerika'da dünyanın en gözde şirketlerinde çalışan Türk yöneticiler, bir gün Türkiye'ye geri dönme fikrini akıllarından çıkarmıyorlar. Coca Cola'da Muhtar Kent'in prenslerinden olan ve Coca Cola'nın vitaminli içecek markası Glaceau'nun Global Ticari Direktörü Sinan Altun ve dünyaca ünlü ayakkabı markası Steve Madden'in Uluslararası İş Geliştirmeden Sorumlu Vice President'ı olarak görev yapan Funda Cerit, kariyerlerini ABD'de bırakıp Türkiye'de devam ettirenlerden iki örnek isim. Altun, İstanbul'un gözde alışveriş merkezlerinden Kanyon'da restoran işletmeciliğine soyunurken, Cerit Nişantaşı'dan kardeşiyle açtığı ayakkabı şirketi ile büyüyor. 

Amerikan Emlak Piyasasına Girmek İsteyen Yatırımcılardan 1 Yılda 50 Milyon Dolar Topladı

E-posta Yazdır
Los Angeles'ta yaşayan başarılı işadamı Nevin Şanlı tarafından geçen yıl kurulan Astrum Fonu, bir yılda yatırımcılardan 50 milyon dolar para topladı. ABD'de ticari emlak yatırımlarına ağırlık veren Astrum, önümüzdeki süreçte fon için 70 milyon dolar daha para toplamayı planlıyor. ABD'de 10 farklı  ticari binanın her birine 10'ar milyon dolar yatırım yapmayı planlayan Astrum, satın alacağı binalardan elde edeceği gelirleri de yatırımcılarla paylaşacak.

Sayfa 44 / 49