Rekabet Sıralamasında 5 Sıra Yükseldik

E-posta Yazdır

Economist Intelligence Unit raporuna göre bilgi teknolojilerinde rekabet gücünü artıran Türkiye, küresel sıralamada 41. sıraya yerleşti. Business Software Alliance'ın (BSA) açıkladığı Economist Intelligence Unit'in 2011 BT Sektörü Rekabet Endeksi raporuna göre, Türkiye bilgi teknolojileri alanında giderek daha rekabetçi bir konuma ulaşıyor.

Bayraktar'ın Miami'deki 500 Milyon Dolarlık Projesi Nihayet Başlıyor

E-posta Yazdır
Türk işadamı Mehmet Bayraktar'ın Florida'da 2001 yılından beri çaba harcadığı 500 milyon dolarlık lüks otel ve mega yattan oluşan 500 milyon dolarlık yatırımı, beklediği onayı uzun uğraşlar sonunda aldı. Miami yakındalarındaki Island Gardes projesine bir kumarhane eklenmesi de gündemde. Miami'deki il meclis komisyon toplantısında 4'e karşı 1 oy ile onay olan projenin bulunduğu ada üzerinde ticari yatırım yapılması önündeki engeller de kalkmış oldu. Bayraktar'ın ortak olduğu Flagstone şirketi adına lobi yapan Brian May, yaptığı açıklamada 2012'de temel atacaklarını duyurdu. Projede ilk etapta mega bir yat limanı yapılması planlanıyor.

Selim Bingöl GM'nin Global İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Oldu

E-posta Yazdır
Otomotiv devi General Motors'un (GM) Global İletişiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı olan Selim Bingöl, yeniden yapılanan şirkette önemli bir görev üstlendi. 2008'de küresel krizle birlikte iflasın eşiğine gelen GM'nin içine girdiği kriz imajından Bingöl kurtaracak. Geçen yıl CEO'luk görevine getirilen Ed Whitacre'ın sağ kolu olarak 2010 yılının mart ayında bu göreve getirilen Bingöl, Whitacre'ın ayrılması sonrasında da yeni CEO Dan Akerson ile çalışmaya devam etti.

Güler Sabancı'ya Clinton Global Citizen Ödülü Verilecek

E-posta Yazdır
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'ya, eski Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Bill Clinton tarafından kurulan Clinton Global Initiative tarafından Clinton Küresel Vatandaşlık Ödülü (Clinton Global Citizen Award) verilecek. Sabancı, kadınlara ve kız çocuklarına yaptığı katkılar ile Türkiye;nin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimi için yaptığı çalışmalar nedeniyle ''Leadership in Corporate Sector'' (Kurumsal Liderlik) kategorisinde ödüllendirilecek.

Kanseri Zakkumla Tedavi Eden Doktora ABD'den İlk Onay

E-posta Yazdır
Zakkum ekstresinin kansere çare olabileceği iddiasını 23 yıldır sürdüren ve bu nedenle çeşitli çevreler tarafından “dolandırıcı” olduğu yönünde suçlamalara maruz kalan Dr. Ziya Özel’in çalışması Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylandı. Radikal’de dün yayımlanan habere göre, ABD Onkoloji Birliği patenti Dr. Ziya Özel’e (84) ait olan zakkum ekstreli kanser ilacının FDA tarafından yapılan Faz 1 deneme çalışmasının başarıyla sonuçlandığını açıkladı.

Tarihte İlk Kez Harvard Business School'da MBA Yapan Bayanlar Erkeklerden Fazla

E-posta Yazdır
Dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olan Harvard'ın işletme bölümünde master yapmak için başvuran bayan öğrenci sayısı tarihinde en yüksek orana ulaştı. Harvard Business School'a 2013 öğretim yılı için başvuran 918 MBA öğrencisinin 330'unun (yüzde 36'sının) bayan öğrencilerden oluştuğu açıklandı.

İDTM Genel Müdürü Haluk Kanca, DTM Birliği İcra Kurulu'na Seçildi

E-posta Yazdır
İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) en büyük ortağı olduğu İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) Genel Müdürü Haluk Kanca, New York merkezli Dünya Ticaret Merkezleri Birliği’nin İcra Kurulu Üyeliği’ne seçilen ilk Türk oldu. İTO’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, 2010 yılı Ekim ayından bu yana Dünya Ticaret Merkezleri (World Trade Centers Association-WTCA) Yönetim Kurulu Üyeliği görevini de sürdüren Kanca’nın, ticaretle dünya refahını artırma vizyonunu benimseyen birliğin en üst karar organına katılmış olduğu belirtildi.

Uluslararası Faktoring Dernek Başkanlığına Baydar Seçildi

E-posta Yazdır
Bünyesinde 68 ülkeden 254 faktoring şirketini barındıran Factors Chain International (FCI) Başkanlığına, TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar seçildi.
Büyüklüğü 2.2 trilyon doları aşan dünya faktoring sektörünün başkanlığını iki yıl üstlenecek olan Çağatay Baydar, “Bir Türk yönetici olarak dünyanın en büyük faktoring şirketlerini çatısı altında toplayan ve sektörün en üst kuruluşunun başına geçmekten gurur duyuyorum. Çok prestijli bir görev. Türkiye bu sektörde önemli bir basamak atlamış oldu. Bu başarıda Türk faktoring şirketlerinin de büyük payı oldu. FCI Eğitim Direktörü de bir Türk arkadaşımız oldu” dedi.

Kadın Pilotlar Hava Derbisinde İlk Türk Pilot

E-posta Yazdır
Filosunu hızla büyüten Türk Hava Yolları’nın (THY) gelecekteki pilot ihtiyacını karşılamak üzere ABD’ye gönderdiği pilot adayı öğrencilerden Safiye Ademoğlu, ünlü Amerikalı kadın pilot Amelia Earhart ile tanınan ve ‘Kadın Pilotlar Hava Derbisi’ olarak adlandırılan ‘Air Race Classic’ isimli yarışa katılan ilk Türk kadın pilot oldu. ODTÜ mezunu olan 26 yaşındaki Safiye Ademoğlu, İstanbul’da Yapı Kredi Bankası Genel Müdürlüğü’nde çalışırken ofis hayatından sıkılıp, THY’nin açtığı pilotluk sınavına girmişti.

Türk Makinecisinin Amerika'daki Büyük Başarısı

E-posta Yazdır
Türk makinelerinin Amerika'da distribütörlüğünü yapan MIBUSA, ABD’nin saygın bayi örgütlerinden DMA tarafından yapılan değerlendirmede 2010 yılında "En Etkin Örgütlenen Distribütör" ve "Bayilerince en çok güvenilen distribütör" dallarında birinciliğe layık görüldü.
MIBUSA yetkilisi Eren Güzeloğlu, bunun kendilerinin başarısı değil, hep yanlarında hissettikleri New York Ticari Ataşeliğinin ve sabırla pazarda yer edinmeye çalışan IMAS ve Butek'in başarısı olduğunu belirterek, önümüzdeki sene daha büyük başarılara imza atmayı hedeflediklerini belirtti.

Sayfa 43 / 49