ODTÜ Ayaslı Araştırma Merkezi Hizmete Açıldı

E-posta Yazdır
En zengin Türkler listesinde olan ve ABD'de yaşayan Dr. Yalçın Ayaslı Ankara'da büyük bir bilim merkezi kurdu. ''En Zengin 100 Türk'' listesine 90. sıradan giren ve uzun yıllar ABD'de yaşayan Dr. Yalçın Ayaslı, mezunu olduğu ODTÜ'ye savunma sanayinden, tıbba, radar teknolojilerinden, enerji sistemlerine kadar kritik alanlarda bilimsel araştırmaların yapılacağı ''Ayaslı Araştırma Merkezi''ni kurdu. Yapımı iki yıl süren ve milyonlarca dolar harcanan merkez, Türkiye'de ilk kez uygulanan membran sistemi ile elektriğini kendi üretiyor, suyu arıtıp yeniden kullanıyor, enerjiyi verimli kullanıyor. Merkez, bugünden itibaren ODTÜ'lü araştırmacıların hizmetine sunuldu.

Türk Girişimci Ayşe Koçak, Meksikalı En Başarılı 100 Kadın Arasında

E-posta Yazdır

Türkiye'den binlerce kilometre uzaklıktaki Meksika'da yaşayan bir Türk girişimcinin başarı hikayesi göz kamaştırıyor. Ayşe Koçak, 3 yılda "En güçlü 100 senyora" listesine girmeyi başardı. Yıllarca yurt dışında uluslararası şirketlerde çalıştıktan sonra Meksika'da bir ilaç şirketi kuran Ayşe Koçak, sadece 3 yıl içinde 100 milyon dolarlık satış rakamına ulaşınca, Meksika medyasının dikkatini çekti. Meksika'da yayınlanan CNN Expansion adlı dergi, Ayşe Koçak'ı ülkenin "en güçlü 100 kadını" arasında gösterdi.

Washington DC Türk Gurme Kralı 22. Mekanını Açıyor

E-posta Yazdır

Washington, DC bölgesinde 21 ayrı restoran ve gurme market sahibi olan Hakan İlhan, yeni La Forchetta'yı hizmete açıyor. İlhan, Washington, DC'nin gözde eğlence ve yeme-içme mekanlarına ev sahipliği yapan Georgetown'deki Gelato Dolce Vita'nın yanı sıra, üç ayrı mekanda Cafe Cantinas, yine üç mekanda Einstein Bros. Bagel dükkanı, dokuz mekanda Pizza Autenticas, Dulles Havalimanı'ndaki City Wok ve The National Airport Grill gibi işletmelerin sahibi. 1990 yılında ABD'ye yerleşmeden önce Londra'da eğitim gören İlhan, şık bir mekanın açmak için kolları sıvarken, İtalyan yemekleri sunulacak La Forchetta'yı DC'nin kuzeybatısında 3201 New Mexico Avenue üzerinde açıyor.

Irak Enerjisi Fatih Birol'a Emanet

E-posta Yazdır

Irak'ın enerji stratejisini Uluslararası Enerji Ajansı Başekonomisti Fatih Birol belirleyecek. 27 ve 29 Şubat tarihleri arasında ekibiyle Bağdat'ta, Irak'ın üst düzey enerji yetkilileriyle görüşe Birol, dünyada ilk kez yayımlanacak olan ''Irak Enerji Stratejisi'' adlı raporunu 2012 Ekim ayında yayınlayacak. İlk defa, Irak'ın enerji sektörünü detaylı şekilde anlatacak olan çalışma Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani tarafından önemle destekleniyor. Fatih Birol ve ekibi Bağdat'ta Hüseyin Şehristani'nin dışında ilgili bakanlıklar ve özel sektör temsilcileriyle görüşüyor.

Izak Şenbahar: Manhattan Suilitine 14 Gökdelen Kattı

E-posta Yazdır

Türk işadamı İzak Şenbahar (53), 35 yıl önce okumaya geldiği ABD’de gerçek Amerikan rüyasını buldu. İzak bey Manhattan’da 12 gökdelen dikti. 2 tane daha sırada. Sahibi olduğu “The Mark Otel” New York’un en iyisi. Penthouse katını 60 milyon dolara satışa çıkarıyor. Bu yaz öyle bir gökdelen dikecek ki, herkesin dudağı uçuklayacak, Manhattan’ın görüntüsü değişecek.

Coca Cola, Makus Talihini Muhtar Kent'le Yendi

E-posta Yazdır

Cemil Özyurt - Turk Avenue - Uzun yıllar doğduğu topraklar olan Kuzey Amerika pazarındaki satışların büyümesinde sıkıntı yaşayan Coca Cola, Muhtar Kent'in yönetime geldiği dönemde düzenli bir büyüme trendi yakalamayı başardı.  İçecek devi üst üste yedi çeyrektir büyüme kaydetmeyi başardı. Kent'in göreve başladığı 1 Temmuz 2008 tarihinde Coca Cola hisseleri 36.22 dolardan işlem görürken, dört yılın ardından şirket hisseleri 26.87 dolar değer kazanarak 63.09 dolara çıktı. Aynı dönemde Pepsi hisseleri ise 64.40 dolardan 66.52 dolara çıkarak sadece 2.12 dolarlık bir artış gösterdi.

Türk Mimar Erdem Kardeşler San Francisco'dan Ödül

E-posta Yazdır
İzlanda'da düzenlenen ''Uluslararası Kentsel Tasarım'' ile Kanada'daki ''Uluslararası Kentsel Dönüşüm'' yarışmalarını kazanan Türk mimar kardeşler San Francisco merkezli bir kuruluşun düzenlediği uluslararası yarışmada da başarı sağladı. Ekibin peyzaj mimarı ve kentsel tasarımcı üyesi Sunay Erdem, yaptığı açıklamada, Türkiye ile yurtdışındaki peyzaj tasarımı, kentsel tasarım yarışmaları ve uygulamalarıyla ilgili karşılaştırma yaparken, ödül aldıkları yarışmanın juri üyeleri arasında, yerel yönetimden şehrin geleceğine karar verici mercilerin de olduğunu bildirdi.

İzmir Sanayisine Hayat Veren İşadamı Öldü

E-posta Yazdır

ESBAŞ ve MOPSAN şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanı, Ege Serbest Bölgesi, Uzay Kampı Türkiye ve Yüksek Vadi Evleri Projelerinin Kurucusu, işadamı Kaya Tuncer vefat etti. Tuncer’in cenazesi ABD’de defnedilecek. 1937’de doğan ve üniversite eğitimi için 1957’de ABD’ye giden Kaya Tuncer, evli ve iki çocuk sahibiydi. 1956’da Galatasaray Lisesi’ni birincilikle bitirdikten sonra 1962’de Kaliforniya Üniversitesi Berkeley’de İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olan Tuncer, 1967’de Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde master yaptı. Aynı okulda doktora çalışması da yapan Tuncer’in Kaliforniya Eyaletinde İnşaat ve Yüksek Yapı Mühendisliği ruhsatları bulunuyordu.

Dahi Türkler

E-posta Yazdır
Onlar Türkiye'nin adını tüm dünyaya duyurdular...Elbette sayıları bu haberde olduğu kadar değil. Bir defa sadece bilim dünyasından isimler yazdık. Dünya çapında sanatçılarımız, siyasetçilerimiz ve CEO’larımız da var ve onlara da yer ayıracağız. Eksik kalan isimler de olmuştur; elbette aklımız ermediğinden...

Dünya Bankası'na Türk Yönetici

E-posta Yazdır
Dünya bankası başkan yardımcılğına Türk vatandaşı Hasan Tuluy getirildi. Tuluy görevini 1 Ocak tarihinde devralacak ve Latin Amerika ve Karayipler bölgesinden sorumlu olacak. Tuluy'ın yerine getirildiği Pamela Cox ise doğu asya ve pasifik bölgesinden sorumlu başkan yardımcılığına atandı. Tuluy'un Latin Amerika, Karayipler, Fas ve Burkina Faso üzerine yaptığı araştırmaları bulunuyor.

Sayfa 41 / 49