Amerika’nın İlk “Türk Mall”u Açılıyor

Perşembe, 17 Haziran 2010 11:37 Facebook'ta Paylaş
Farklı sektörlerde faaliyet gösteren Türk firmaları ilk kez bir alışveriş merkezinde bir çatı altında biraraya getiriliyor. Üzerinde 1999 yılından beri çalışılan bu projede 35.000 square feet İstikbal mobilya mağazasıyla birlikte gıda, giyim, hediyelik eşya, medikal/hukuk ofisleri olmak üzere 10’a yakın Türk mağazası ve iş yerini birarada bulunduracak.Proje Müdürü Mehmet Bilici, “Turkish Mall” olarak adlandırılabilecek alışveriş merkezinin toplam kullanılabilir alanının 100 bin sq. feet büyüklüğünde olduğunu ve yakında hizmete açılacağını söyledi. Mevcut lokasyonun seçilmiş olmasının bölgenin sadece Türklerin  en yoğun yaşadığı yer olmasının yanında aynı zamanda Avrupa kökenli etnik gruplarında uğrak yeri olmasının etkili olduğunu kaydeden Bilici,"İstikbal mobilya mağazasına yıllardan bu yana Türk hemşehrilerimizin teveccuhlerinin yanı sıra Avrupalı (Polanya, Ukrayna, Arnavutluk), Rus kökenli ve orta doğudan (Arap, Yahudi, Suryani) müşterilerimizin mobilyanın yanında diğer Türk ürünlerine de yatkınlığı bilinen bir gerçek. Dolayısıyla bu müşteri kitlesini hedefleyerek diğer sektörlerdeki müteşebbis arkadaşlara mevcut potansiyeli kullanma firsatı hazırladık" diye konuştu. Türk alış-veriş merkezi ile ilgili olarak Türk işletmecilerinin bir merkezde buluşması sisteminin tüketici için de çok kolaylık sağlayacağına inandığını söyleyen Bilici, müşterilerin tüm ihtiyaçlarını bir merkezden karşılama imkanı bulacaklarını vurguladı. ABD’de bine yakın satış noktasında İstikbal ürünlerinin satıldığını söyleyen Bilici, TurkAvenue’nun sorularını cevaplandırdı.

İstikbal’in ABD’deki hikayesini kısaca özetler misiniz?
ABD tüketicisi, İstikbal ürünleri ile ilk kez 1999 yılında kısmi olarak perakende mağazası ile tanıştı. Tüketiciler 2001 yılında ise ilk kez Sunset şirketi ve İstikbal markası ileTürk mobilyasını ciddi, profesyonel ve modern bir dağıtım ağı ile ABD pazarında görmeye başladı. Buradaki tüketicilere yönelik sunduğunuz ilk ürünleriniz hangileriydi? İstikbal ABD pazarına buradaki tüketiciye en kolay uyarlanabilmesi itibariyle oturma grupları ve kanepeler ile başladı. ABD ilk kez Türk kanepesi “Click Clack” adı ile tanıdı ve uzun yıllardır kullanmakta olduğu Futon’u terkederek Türk kanepesi ile değiştirdi.

Ürünleriniz Amerikan tüketicisine sizin mağazanız aracılığıyla mı, diğer dağıtım kanalları ile ulaştırılıyor? Bu ürünlerimiz ABD’de en meşhur perakende mobilya zincirleri sayılan Walmart, Target, JCPenny gibi önemli şirketlerin web sitelerinde yer almakta ve onlar vasıtasıyla tüm ABD’deki tüketicilere ulaştırılmaktadır.

İstikbal ABD’de kaç değişik satış noktada satılıyor? İstikbal mobilyaları en güneyde Miami’den kuzeyde Boston’a kadar ABD’nin doğu kıyısında, Chicago’dan (İllinois) California’ya kadar 1000’in üzerinde değişik noktada satışa sunuluyor. Ayrıca Türklerin yoğun yaşadığı ve New York’a kısa mesafedeki Clifton, NJ’deki 35,000 sq. feetlik mağazasında New Jersey ve çevre eyaletlerine en geniş İstikbal ürün yelpazesi ile hizmet veriyoruz. Web sitemiz www.istikbalusa.com vasıtasıyla tüm ABD’de yaşayan müşterilerimize ulaşıyoruz.

Yine New Jersey eyaletinin Paterson şehrinde Sunset International şirketimiz toptan faaliyetlerini 20.000 metrekarelik depo ve ofislerinde sürdürmektedir. Bu dağıtım merkezinden New York, New Jersey başta olmak üzere toplam yedi eyalette kendi nakliye imkanlarımızla ürünlerimiz ulaştırılmakta. “Nex day delivery” ve “Müşteri Memnuniyeti En Büyük Değer” anlayışı en önemli sloganlarımız.

Müşteri kitleniz ve tüketim alışkanlıkları ile ilgili bilgi verebilir misiniz? Bu konu bizim karşılaştığımız ve aşmaya çalıştığımız en ciddi sorun. Amerika kıtası çok büyük bir dağılım içermekte. ABD nüfusunun büyük çoğunluğunu oluşturan “White Americans” diye tabir edilen kitlenin tüketim alışkanlıkları kendi içinde ciddi farklılıklar gösterirken Avrupa ve hele Türk toplumunun mobilya ile ilgili alışkanlıkları ile hiç uyuşmamaktadır. Bizim alışkanlıklarımızn aksine Amerikalılar daha büyük, gösterişli, daha rahat, yumuşak oturumlu ürünleri tercih etmektedirler. Dolayısı ile pazarı iyi analiz etmek, talebi doğru belirlemek bu işin sırrı. Bu kadar çok farklılık arzeden bu piyasada farklı tüketicilerin farklı alışkanlıklarına göre farklı renk, desen, görünümlerde sürekli değişim içerisinde tasarımlar ciddi önem arzetmektedir.

Clifton’da yeni bir yatırım içindesiniz. Yatırımızla ilgili verebilir misiniz? Toplam kaç metrekarelik bir alan kaç kişiye istihdam sağlayacak?
Clifton ve Paterson bolgesinin en işlek caddesi Main Avenue ile 46 numarali Federal anayolun kesiştiği noktada kurulan bu alışveriş merkezinde müşterilerimizin Türkiye’de İstikbal mağazalarında bulabilecekleri her türlü ürün müşterilerimize sunulmaktadır. Ayrıca İstikbal mağazasının bulunduğu binada ciddi bir tadilat yaparak mobilya dışında Türk firmalarına kiralamak üzere, süpermarket, yiyecek, restoran, giyim vs olamk üzere çoğunlukla Türk firmalarının oluşturacağı bir nevi “Turkish Mall” hedeflenmektedir. Alışveriş merkezinin toplan alanı 10 civarında mağazayı barındırabilecek 100 bin sq. feet büyüklüğündedir. Proje tamamlandiginda elli ile yüz arasinda kişiye iş istihdami sağlanmış olacaktır. Alışveriş Merkezi projesi ile ilgili olarak daha fazla bilgiye 201-315-0646 veya 973-772-8500 numarali telefonlardan veya Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız adresinden ulaşılabilir.

ABD mobilya sektörünün 2010 yılı beklentileri nasıl, kriz sürecini mobilya sektörü nasıl yaşıyor?


2007 yılı ortalarında başlayan henüz bitmiş olduğu tahmin ve ümit edilen son 30 yılın en büyük ekonomik krizini yaşadık. Gayrımenkul, mortgage sektöründe başlayan bu kriz doğal olarak mobilya sektörünü de doğrudan etkiledi. Kriz döneminde ABD’de tüketici alışkanlıkları değişme gösterdi. Tüketici Güven Endeksi yıllardan beri ilk kez bu denli aşağı seviyelere düştü. Dolayısı ile tüketici azalan gelirini daha bilinçli tüketmeye, parasını daha akıllıca harcamaya başladı. Dolayısıyla lüks ürünlerin tüketimi daha promosyonel ve özellikle fonksiyonel ürünlere doğru kaydı.

ABD pazarına yönelik ileride hedefleriniz nelerdir?
Krize ve her türlü gelişen şartlara rağmen ABD dünyanın en büyük ithalatçı ülkesi. 15 yıl sonra 400 milyon olması beklenen nüfusu ile tüketime aşırı derecede alıştırılmış bir toplum olarak hiç yabana atılmayacak bir pazar. Bu pazarı çok iyi tanımış olmamız nedeniyle, pazarın taleplerine uygun ürünler geliştirerek pazardaki payımızı artırmak en baştaki hedefimiz olacaktır.

Rekabetin çok acımasız olduğu bir pazarda ayakta kalmak için yapılması gerekenler nelerdir? Sizin piyasada kalıcı olmanızı sağlayan en önemli etkenler nelerdir?

ABD dayanıklı tüketim mallarının yüzde 80’ini ithal eden bir ülke. Bunun da yüzde 80'i maliyetlerin düşük olması nedeniyle uzak doğudan özellikle Çin’den ithal etmektedir. Bu nedenle ABD pazarı belki de dünyada rekabetin en yoğun yaşandığı bir ülke. Ürünlerinizin benzer taklitlerini piyasada daha ucuza görmek çok olağan. Ancak kalitemizi taklit edemeyişleri, ve bizim sürekli yenilik içerisinde oluşumuz piyasada kalıcı olmamızı sağlayan önemli nedenlerdendir.

İlave olarak piyasada kriz olsun olmasın, başarının ve sağlıklı büyümenin sırrı herşeyden önce iyi, profesyonel, donanımlı kadro ve bu kadronun bir ekip ruhu ve anlayışı içinde çalışmasıdır. Daha sonra da krizin ortaya çıkardığı şartlara ayak uydurmak çok önemlidir. Bu da şirketin verimliliğini artırmak, ciddi tedbirler alarak masraf minimizasyonunu gerçekleştirmek ayakta kalabilmek için en önemli unsurdur.