Online Dünyanın Gözde Talk Show Programcısı: Cenk Uygur

Pazartesi, 17 Mayıs 2010 23:12 Facebook'ta Paylaş
Yaptığı yorumlar ile The Young Turks şov programının geniş kitleler tarafından seyredilmesini sağlayan genç yorumcu Cenk Uygur, internet üzerindeki popülaritesini her geçen gün artırıyor. Internette yayımladığı şovu ile ayda yaklaşık 13 milyon kişiye ulaşan Uygur, ABD’deki asıl şöhretine 2005 yılında yaptığı 99 saatlik “Live, On Air Filibuster” şovu ile ulaştı. 
Her akşam kendi web sitesi www.theyoungturks.com sitesinden akşam 7pm ile 10pm arası izleyicilerine ulaşan Uygur, geçen yıl Masgable Awards tarafından “Best Political Podcast & Best Political News Site” ödülüne layık görüldü.

1970 doğumlu Uygur, internetten yayımlanan programlarında ülkenin tanınmış yazar, siyasetçi, işadamları ile söyleşiler yapıyor. Yaptığı yorumlarla zaman zaman ülkenin tanınmış şovmenleri, program yapımcıları ve gazetecileri tarafından programlarına konu ediliyor.

Aynı zamanda avukat olan ve sekiz yaşında ailesi ile birlikte İstanbul’dan New Jersey’nin East Brunswick Township kasabasına yerleşen Uygur, Wharton School of the University of Pennsylvania ve Columbia Law School mezunu. Uygur, bir dönem Washington, DC merkezli Drinker Biddle & Reath ve New York merkezli Parcher, Hayes & Liebman avukatlık firmalarında da çalıştı.

İlk radyo talk show programlarına da Washington, DC’de avukat olarak çalıştığı yıllarda başladı. MSNBC, CNN Headline News, E! Entertainment Channel, Al Jazeera, ABC News, Voice of America, NPR ve Fox News Channel gibi ulusal yayın organlarında pek çok kez yorumcu olarak çıkan Uygur, Wendy Lang ile evli.
Televizyonculukta yeni bir akımın da öncülerinden olan Uygur, online ortamda bağımsız bir televizyon gazeteciliğinin de en iyi örneklerinden biri.

Liberal talkshow programcısı olarak 2002 yılında Amerika’nın iki büyük uydudan yayın yapan radyosundan biri olan Sirius Satellite Radyo’da program yaparak büyük sıçrama yapan  Uygur, 2006 yılında radyonun önerdiği 250 bin dolarlık teklifi red ederek, kendi yarattığı The Young Turks programına online ortamda başladı.

İlk ayda 30 bin seyirciye ulaşan Uygur’un videoları bugünlerde youtube üzerinde 200 milyondan fazla izlenme oranına sahip. Photo by Dave Lauridsen