İnsan Kaynaklarına Kadın Eli Değince

Pazartesi, 17 Mayıs 2010 13:08 Facebook'ta Paylaş
ABD’de sayıları her geçen gün artan Türk işletmelerin ihtiyaç duydukları alanlardan biri de profesyonel olarak insan kaynakları servisi alabilmek. Bu alanda ismini duyuran ve Türk toplumuna hizmet veren şirket sayısı da artıyor. Bu sektörde faaliyet göstermek üzere ön plana çıkan Türk girişimcilerin üçünün de bayan olması ise dikkat çekici bir başka nokta. Chicago’da kurulu Emel Singer’in sahibi olduğu Banner Personnel Service, New York’ta Esra Öziskender tarafından kurulan HR Link Consulting ve son olarak Türklerin ABD’deki en yoğun nüfuslu bölgesi Clifton – Paterson’da Derya Taşkın tarafından kurulan Derya Staffing & Consulting. 7 Mart 2009’da Clifton’da hizmet vermeye başlayan Derya Staffing & Consulting, ABD’ye ailesi ile birlikte 15 yıl önce gelen Derya Taşkın tarafından kuruldu. Bölgede daha önce Türklere yasal konularda paralegal olarak yardımcı olan ve sürekli bu hizmetleri veren profesyonel bir şirket kurması için teşvik edildiğini söyleyen Taşkın, “Bölgede insanların eleman arayışlarına, CV ihtiyaçlarına yardım amaçlı destek veriyordum. Sonra bu işi profesyonel bir şirkete dönüştürme fikri doğdu,” diye konuşuyor.

Seton Hall Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler okuyan Taşkın, büyümekte olan şirketlerin eleman ihtiyaçlarının profestonelce karşılanmasının yanı sıra şirket kuruluşundan pazar araştırmaları yapılmasına kadar bir dizi hizmet sunuyor.

Şirketlerin eleman ihtiyaçlarının hala klasik yöntemlerle karşılanmaya çalıştığının altını çizen Taşkın, zaman kaybını önlemek, aranan elemanı daha hızlı ve ihtiyaca yönelik olarak bulmak için profesyonel hizmetin önemine dikkat çekiyor.

Derya Staffing & Consulting, faaliyet gösterdiği bölgedeki üniversiteler ile de ortak çalışmalar yaparak eleman ihtiyaçlarını karşılamak için data oluşturmayı planlıyor. Seton Hall ve Rutgers Üniversitesi ile görüşmeler yaptıklarını kaydeden Taşkın, Montclair State Üniversitesi’ni de bu programa katmak istediklerini vurguluyor. “Üniversitelerin ellerinde öğrencilerin mezun olmadan oluşturdukları ciddi bir CV database’i mevcut. Bu öğrencilerin profesyonel hayata geçişlerinde iş dünyası ile üniversite arasında bir köprü kurmak istiyoruz,” diye konuşuyor.

Derya Taşkın, New Jersey’nin ilk Türk fırınlarından birini açan ve bugün New York, New Jersey, Pennsylvania gibi eyaletlere ekmek ve unlu mamül ürünleri dağıtımı yapan Taşkın Bakery’nin kurucusu Kadir Taşkın’ın beş kızından biri. “İş toplantılarına sürekli babamla katıldığım için bir bayan girişimci olarak çok zorluk yaşamadım,” diye Taşkın, Birleşmiş Milletler ve TBMM AB Komisyonu’da staj yaptığını, asıl idealinin uluslararası ilişkiler alanında kariyer yapmak olduğunu vurguluyor.
Son olarak Paterson’da belediye başkanlığına aday olan Joey Torres’in kampanyasında aktif olarak rol alan Taşkın, seçimleri 600 oyla kaybetselerde Türk toplumunun seçime verdiği destekten memnun olduklarını söylüyor. Paterson kütüphane ve müze yönetim kuruluunda yer alan Taşkın, aynı zamanda Türk Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyesi