Yatırımı Yap Green Card'ı Al

Pazartesi, 19 Nisan 2010 10:07 Facebook'ta Paylaş

Barst Mukammal & Kleiner LLP hukuk firmasının ortaklarından avukat Emre Özgü, TurkAvenue’ya Amerika’da yaşayan veya Greencard sahibi olan Türkler’i ilgilendirecek önemli hukuksal hatırlatmalarda bulundu.


Barst Mukammal & Kleiner LLP hukuk firması olarak genellikle göçmen olmayan çalışma vizeleri, Green card süreci, sınır dışı edilme durumları gibi konularda müşterilerine yardımcı olduklarını belirten Özgü, bunun yanısıra bireysel yatırımcılardan kurumsal şirketlere kadar farklı profillerde müşterilere danışmanlık hizmeti verdiklerini söyledi. Özgü, spesifik olarak Amerika’da yeni yatırımlar ve girişimler için hukuksal yardım arayan kişi ve kurumlarla çalışıyor. Müşterileri arasında birçok Türk yatırımcının ve kurumun olduğunu belirten Özgü, Türkiye-Amerika arasında ticaret yapan, yiyecek, tekstil, altın ve mücevher gibi çeşitli sektörlerden şirketlerle de çalışıyor.

Özgü, Türklerin kaşılaştıkları hukuksal problemlerden bir grubunun çalışma durumundan kaynaklanan problemler olduğunu belirtti. Bunların içinde vize ve Greencard süreçlerinde yaşanan problemler ve sınır dışı edilme durumları yer alıyor. Son dönemlerdeki sıkınıtların çoğunun ekonomik krizden dolayı yaşanan işten çıkarmalar sonucu ortaya çıktığını belirten Özgü, özellikle finans sektöründe çok fazla işten çıkarma yaşandığını ve bundan oldukça fazla sayıda Türkün etkilendiğini sözlerine ekledi. “Son 5 yılda burada MBA yapmış ve ardından finans sektöründe çalışmaya başlamış genç Türk nüfusunda oldukça büyük bir artış vardı. Bu kimseler işten çıkarılmalar sonucunda maddi anlamda zor durumda kaldıkları gibi, vize ve Greencard süreci konusunda da büyük problemlerle karşı karşıya kaldılar” diyen Özgü, bu anlamda yasal statüsü tehlikeye giren müşterilerine statülerini koruma, okula geri dönme veya yasal olmayan konuma düşmeden Türkiye’ye dönebilmenin yolları konusunda danışmanlık verdiklerini belirtti.

Hukuksal problemlerle karşı karşıya kalan bir diğer grubun ise Türk öğrenciler olduğunu vurgulayan Özgü, 11 Eylül’den sonra bu alandaki kanunlarda büyük değişiklikler olduğunu ve bu konuya yeterince hakim olmayan okul danışmanlarının, Student and Exchange Visitor Information System (SEVIS) birimi ile yaşadıkları iletişim kopukluğundan dolayı yabancı öğrencilerin zor durumlarda kalabildiğini hatırlattı.

Özgü, Türklerin yaşadığı bir diğer hukuksal problemin de kura sonucu kazanılan Greencard’lar konusunda yaşandığını söyledi. Kura ile Greencard kazanan bazı kişilerin Amerika’da yaşamak istemediğini, ama her ihtimale karşı ilerisi için Greencard’ı ellerinde tutmak istediklerini söyleyen Özgü, bu konuda bugün daha sıkı kuralların uygulandığını belirtti. Özgü, Greencard’ı devam ettirebilmek için eskiden olduğu gibi sadece altı ayda bir turist vizesi ile ülkeye giriş çıkış yapan ve bir hafta kalan kişilerin, sınırda problem yaşayabileceklerini hatırlattı. Bu konuda hakim önüne kadar gidebilen durumlar olduğunu ve kişilerin bu durumda Amerika’nın öncelikli yerleşim yerleri olduğunu, burada çalıştıklarını ve vergilerini ödediklerini kanıtlamak mecburiyetinde olduklarını söyleyen Özgü, müşterilerine Greencard statülerini nasıl koruyabilecekleri ve ülkeye nasıl tekrar sorunsuz giriş yapabilecekleri konusunda danışmanlık verdiklerini belirtti.

YATIRIMCILARA GREEN CARD

EB5 Immigrant Investor Program’ı hakkında da bilgi veren Özgü, daha çok sayıda Türkün bu programdan faydalanabileceğini vurguladı. Amerikan hükümeti EB5 Immigrant Programı dahilinde 10000 adet Greencard dağıtırken, bunu almaya hak kazananların sayısının yaklaşık olarak 1000 olduğunu hatırlatan Özgü, bu açığın yatırımcılar tarafından yeterince değerlendirilmediği söyledi. Amerika’da yatırım yapan kişilere Greencard verilmesini amaçlayan program yatırımcılara iki ayrı yol sunuyor.

Türklerin daha çok haberdar olduğu ve popüler olan  birinci yol Amerika’da bir milyon dolarlık yatırım yapmak. İkinci yol ise Özgü’nün Türk toplumunun daha çok faydalanması için teşvik edilmesi ve tanıtımının yapılması gerektiğine inandığı yabancı sermaye arayan bölgesel merkezlere (regional centers) yatırım yapılması. Devletten sertifikalı olan bölgesel merkezler her biri kar amacı güden birer özel kurum. Tüm Amerika’da 40 tane olan merkezlerin bir yıl içinde sayılarının iki katına çıkması bekleniyor. Ülke çapında çeşitli projelere imza atan bu bölgesel merkezlerin çalışmalarından birine yapılacak yarım milyon dolarlık yatırım sayesinde Green card sahibi olmak mümkün.  Bir milyon dolarlık yatırım yapmak yerine bu yoldan ilerlemenin çok daha karlı, hızlı ve kolay olduğunu belirten Özgü, 9 ila 12 ay gibi kısa bir zaman içerisinde Green card sahibi olabilmenin mümkün olduğunu söyledi. Ekonomik kriz nedeni ile bankalardan kredi almanın ve finansör bulmanın gittikçe zorlaştığı böyle bir dönemde bu tarz yatırımcılara çok ihtiyaç duyulduğunu, bu yüzden bu sürecin Amerikan hükümeti tarafından oldukça desteklendiğinin altını çizen Özgü, “Asyalılar bu kategoriden çok faydalanıyor. Türkler için de bu programdan faydalanmak adına önemli fırsatlar mevcut ve bunların iyi değerlendirilmesini tavsiye ediyorum” diye konuştu. 

EMRE ÖZGÜ KİMDİR?
Avukat Emre Özgü, 1972 yılında Pennsylvania’da doğdu. 1994 yılında Lehigh Üniversitesi’nde ekonomi eğitimini tamamladı. Amerika’da yaşayan birinci nesil göçmen bir ailelenin çocuğu olduğu için göçmenlik sorunlarını birebir yaşayan ve bu konulardaki hukuksal meselelerin bireyler ve aileleri için ne kadar önemli olduğunu farkeden Özgü, yüksek lisans eğitimine hukuk alanında devam etmeye karar verdi. Bu kararında birçok konuda rol model aldığı abisinin de avukatlığı seçmiş olmasının büyük etkisi oldu. New York Law School’dan J.D. derecesi ile 1997 yılında mezun olan Özgü, New York ve New Jersey barosunun sınavlarını geçerek bu eyaletlerde çalışma hakkı kazandı. Avukatlığa başladığı Barst Mukammal & Kleiner LLP hukuk firmasının bugün ortaklarından biri olan Özgü, evli ve iki çocuk babası.