Yüzyıllık Yanlızlık'ın Tiyatrosunda Bir Türk

Pazartesi, 28 Ekim 2019 23:55 Facebook'ta Paylaş

IMG 5040Tiyatro sanatçısı ve aktris Desen Uygur, Kolombiya'nın dünyaca ünlü yazarı Gabriel García Márquez'in "Yüzyıllık Yalnızlık" adlı romandan sahneye uyarlanan 'The Rise And Fall Of Macondo' tiyatro oyununda başrol karakterlerinden birini canlandırıyor. Halen provaları devam eden ve 1 Kasım'da New York'ta premieri gerçekleştirilecek oyunda, Amaranta adında kendini herkese aşık ettiren ama kimseyi de beğenmeyen bir karakteri oynayacak. 'Şu an prova sürecimiz çok keyifli geçiyo ve sahneyi birçok değerli arkdaşımla paylaşmaktan çok keyif alıyorum,'' diyen Uygur, New York'taki Türkleri oyunu izlemeye davet ediyor. Oyunun biletleri http://russiantheater.org/ sitesinden satışa sunuluyor. Oyun The Russian Arts Theater & Studio'da sahne alacak. (165 West 86th Street Second Floor, Pushkin Hall New York, NY 10024)


Ünlü tiyatrocu Nejat Uygur'un torunu olan Desen Uygur, Müjdat Gezen Sanat Merkezi Konservatuarı'nda 4 yıl tiyatro eğitimimi aldıktan sonra okulu bölüm birinciliğiyle bitirdi. Daha sonra 2 yıl boyunca Stanislavski eğitimimi Şahika Tekand Stüdyo Oyuncuları adlı mekanda tamamladı. Ali Porazoğlu, Okan Bayülgen, Müjdat Gezen, Süheyl & Behzat Uygur, Hadi Çaman, Yalçın Özden, Metin Zakoğlu gibi pek çok tanınmış isimle çalışma fırsatı buldu. Metin Zakoğlu ile başrollerini oynadığı "Yoksa Oyuna Mı Geldik'' oyununda en iyi komedi kadın oyuncu ödülünü Metin Zakoğlu'ndan aldı. 7 yıldır New Yorkta yaşayan Uygur, Stanislavski methodu eğitimini workshoplarla Russian Art Theater &Studio'da ünlü yönetmen Alekaey Burago ile tamamladı. Burago ve yardımcı yönetmen Di Zhu'nun yaptığı ile birçok projede yer aldı. Mikhail Bulgakov'un ünlü romanı "Master and Margarita" da ana karakterlerden biri olan Frieda'yı canlandırdı. Daha sonra Anton Çehov'un Martı adlı oyununda yer aldı. 1 Kasım'da premieri gerçekleştirileceği Gabriel García Márquez'in "Yüzyıllık Yalnızlık" adlı romandan uyarlanan oyunda başrollerden biri olan "Amaranta' adlı kendini herkese aşık ettiren ama kimseyi de beğenmeyen bir karakteri oynuyor. 

 

 

Uyarlayan ve yöneten Aleksey Burago
Oyuncular; Jamie Carrillo, Micheal Donaldson, Roman Freud,Kristina Korop, Alex Malyi,Luisa Menzen, Ariel Polanco, Paulo Quiros, Ricardo Ripanı, Tom Schubert, Lana Stimmler, Desen Uygur , Öleksiy Varfolomiyev, Naira Zakaryan & Di Zhu.

biletler  http://russiantheater.org/ adresinden temin edilebilir. OYUN KONUSU
Albay Aureliano Buendia yıllar sonra idam edilirken babasının onu buzu keşfetmeye götürdüğü günü hatırlar. O zamanlar dünya öylesine çiçeği burnundadır ki, pek çok şeyin adı yoktur. Kurucularının arasında Buendia ailesinin de olduğu 20 hanelik kerpiç bir köydür Macondo. Her yıl mart ayında Çingeneler gelir Macondo'ya. Melquiades isimli bir Çingene Jose Arcadio Buendia'ya çeşitli aletler getirir her sene, simya hakkında bilgiler verir. (Albay Aureliano Buendia'nın babası). Jose Arcadio Buendia bir simya laboratuvar yapar kendine ve zamanının çoğunu orda geçirir. Karısı Ursula bu durumdan çok şikayetçidir ve karşıdır. Sürekli söylenir, çocuklarla ilgilenmesini ister. Köyü ilk kuranlar arasındadır Buendia ailesi. Jose Arcadio Buendia'nın önerisiyle nehre yakın kurarlar köyü. Ursulanın hamaratlı elleriyle güzel evler yaparlar.

Ursula ve Jose Arcadio Buendia amca çocuklarıdır. Ursulanın annesi evlendiklerinde 'domuz kuyruklu çocukların olur' diye korkutur kızını ve bekaret kemeri taktırır. Jose Arcadio Buendia bu duruma önceleri ancak köyde dedikodular çıkmaya başlar Ursula kız oğlan kız diye. Jose Arcadio Buendia sinirle bir adamı vurur ve karısına kemeri çıkarmasını onun yüzünden köyde başka kimsenin ölmeyeceğini söyler. İlk çocukları Jose Arcadio göç ederlerken yolda doğar ve kuyruğu yoktur. Ursula her doğan çocukta kuyruk var mı diye bakar. Sonra Aureliano doğar. Jose Arcadio aynı babası gibidir, Aureliano sessiz içine kapanık. Jose Arcadio, Pilar Ternera isimli bir kadınla birlikte olmaya başlar. Bu sıralar Ursula kızı Amaranta'yı doğurur. Amaranta doğduktan kısa bir süre sonra Pilar Ternera bir oğlan doğurur, 2 hafta sonra dedesinin evine getirilir ve Arcadio ismiyle vaftiz edilir annesinin Pilar Ternera olduğunu bilmez. Bir Pazar günü 11 yaşlarında bir kız çocuğu getirip Jose Arcadio Buendia'ya emanet ederler Usula'nın bir akrabasının çocuğudur annesi babası ölmüştür. Kıza annesinin adını veriler, Rebecca. Köye bir Sulh Yargıcı atanır, Jose Arcadio Buendia ile araları ev boyama meselesi yüzünden açılır ve birbirlerine düşman olurlar.

Sulh yargıcının kızlarından Remedios a Aureliano asık olur ancak aradaki yaş farkından çekinir açılamaz. Amaranta ve Rebecca büyümüşlerdir, Rebecca çok güzel bir kız olur. Evlerine latrna alınır bunu onarmaya gelen Pietro Crispı isimli gence ikisi de aşık olurlar. Ev köşe bucak aşk doludur. Aşk acisi çeken Aureliano'nun da Pilar Ternera ilişkisi olur ve Aureliano Jose isimli bir oğlan doğurur Pilar Ternera. Melquiades olur. Remediosla Aureliano evlenirler ancak kısa süre sonra Remedios olur. Rebeccayla Pietro Crispı nişanlanır, Amaranta çok öfkelidir. Sürekli düğünleri ertelenir. O sıralar uzaklarda olan Jose Arcadio eve döner ve Rebeccayla ilişkileri olur, evlenirler Ursula bu duruma çok kızar ve onların eve ayak basmasını yasaklar. Pietro Crispı, Amaranta ya evlenme teklif eder Amaranta kabul etmez ve Pietro Crispı intihar eder. Aureliano Jose nin bakımını Amaranta ya verirler. Savaş başlamıştır.

Aureliano artık Albay Aureliano Buendia olduğunu açıklar ve savaşa gider. Macondo'yu Arcadio bırakır. Arcadio Pilar Ternera nın annesi olduğunu bilmeden onunla birlikte olmak ister. Pilar Ternera çare olarak gece karanlıkta onun koynuna Santa Sofia de la Piedad isimli kız oğlan kız sokar. Arcadio Maçondo yönetimini kaybeder ve idam edilir. Santa Sofia de la Piedad bir kız doğurmuştur, daha sonra ikizleri olur. Kıza Remedios, oğlanlara Jose Segündo ve Aureliano Segündo isimleri konulur. Albay Aureliano Buendia yakalanmıştır idam edilecektir. Gittiği yerlerden beraber olduğu kadınlardan oğulları gelir ve hepsine Aureliano ismi ve annelerinin soy ismi verilir. Bu arada Amaranta ve Aureliano Jose arasında ilişki başlar. Jose Arcadio Buendia da bağlandığı kestane ağacının dibinde olur.

Yıllar geçtikçe evde yaşayan sayısın artmasıyla eve yeni odalar eklenir. Aureliano Segündo nun oğluna Jose Arcadio adı verilir. Ailenin uzun geçmişi boyunca adların yinelenmesi Ursulaya hemen hemen kesin sonuçlar vermiştir. Bütün Aurelianolar içe kapanık ve aklı başında, Jose Arcadiolar atak ve girişken ancak mutlaka belaya çatıyorlar. Ursula yüz yaşına gelmesine, gözlerine perdeler inmesine rağmen aklı dengesinden en ufak bir şey yitirmez ancak kısa zaman sonra olur. Onun ölümünden yıllar sonra Amaranta Ursula ve Aureliano arasında ilişki başlamıştır, bir çocukları olur ve çocuğun domuz kuyruğu vardır. Ursulanın hep korktuğu olmuştur. Evde yaşayan sayısı azaldığı için kullanılmayan odalar kapatılır ancak karıncalara çözüm bulamaz hiçimse. Aureliano Melquides'in yazmalarını çözmeye uğraşır ve çözer. Son cümlesi " soyun atası ağaca bağlanır, sonuncusunu da karıncalar yer." yazmaktadır.

Aureliano Melquidesin yazmalarını okurken olayları alışılmış zaman düzeninde sıralamamış, yüzyıl boyunca olan günlük olayları öylesine bir araya toparlamış ki, olayların tümü aynı anda olmuş gibi görünmektedir. Yazıların ortasına gelince kendi kimliğini öğrenir ve Amaranta Ursula'nın teyzesi olduğunu anlar. O bütün bunları okurken dışarıda kasırga kopmakta ve Macondo dağılmaktadır. Şifreleri çözdüğü anda kentin rüzgarla savrulup yok olacağı ve yazılanların yinelenmeyeceği yazmaktadır. Çünkü yüzyıllık yalnızlığa mahkum edilen soyların yeryüzünde ikinci bir şansı olmazdı.