Türk Girişimcilerin Kurduğu Citus'u Microsoft Aldı

Pazar, 10 Şubat 2019 21:20 Facebook'ta Paylaş

Citus OMBTürkiye’de kurulan ve kurucularının ikisi Türk olan yazılım şirketi Citus Data, Microsoft tarafından satın alındı. Özellikle geçtiğimiz yıl global devler, Türkiye girişimcilik ekosistemi için rekor sayılabilecek sayıda satınalma yapmıştı. Citus Data Umur Çubukçu, Özgün Ali Erdogan ve Sumedh Pathak tarafından kurulan bir yazılım şirketi. Şu ana kadar aralarında Gmail’in kurucularından Paul Buckheit’in de bir grup yatırımcıdan yaklaşık 13.2 milyon dolar yatırım toplamayı başardı.


Webrazzi'de yer alan habere göre, SQL standartlarına uygun, açık kaynak kodlu, ilişkisel bir veritabanı yönetim sistemi olan PostgreSQL’in  yenilikçi bir uzantısı olarak konumlanan Citus Data, geliştirdiği teknoloji sayesinde veritabanını sıfırdan kurmak yerine PostgreSQL üzerinde yatay ölçeklendirilebilir, esnek ve sorunsuz genişletilebilir bir hizmet sunuyor. İşletmeler PostgreSQL’in açık kaynaklı bir uzantısı olan Citus Data’yı kullandığı zaman PostgreSQL’deki en son yeniliklerden faydalanabilirken dağıtık veritabanının performans avantajlarından da yararlanmaya devam edebiliyorlar.

Satınalmanın duyurulduğu blog yazısında da yer aldığı gibi Citus Data şu anda PostgreSQL kullanan Fortune 100 şirketlerine; iş yüklerini azaltan, ölçeklenebilir ve yüksek performanslı bir yol gösterici olarak hizmet veriyor. Satınalmanın finansal boyutlarına dair resmi bir açıklama yapılmadığı için bu konuda bir bilgi paylaşamıyoruz fakat Citus Data’nun müşterileri arasında Cisco, Bloomberg ve Migros gibi bilindik isimler yer alıyor. Geçtiğimiz yıl 7.5 milyar dolara GitHub’ı satın alan Microsoft, bu satınalmayla beraber hem AWS’ye karşı bir hamle daha yapmış oluyor hem de açık kaynaklı yazılım kasını güçlendirmeye devam ediyor. Kurucu ekiple beraber 35 kişilik bir kadroya sahip olan Citus Data’nın, hizmetlerini Microsoft çatısı altında sunmaya ve şirketlerin hayatlarını kolaylaştırmaya devam edeceği belirtiliyor.

Şirketin kurucuları arasında yer alan Umur Çubukçu, Amerika'da yayımlanmakta olan tek Türk dergisi TURKOFAMERICA tarafından 2017 yılında Amerika'daki en etkin 40 yaş altın 40 Türk-Amerikalı'dan biri olarak seçilmişti. Çubukcu gecede ödülünü Türk-Amerikan toplumunun önde gelen isimlerinden Ali Çınar'dan almıştı.

Umur Cubukcu Ali Cinar 1