Amerika Türk Koalisyonu ABD Kongresi Kayıtlarına Geçti

Çarşamba, 19 Aralık 2018 20:18 Facebook'ta Paylaş

US Congress TCAAmerika Türk Koalisyonu (Turkish Coalition of America-TCA) ve Başkanı G. Lincoln McCurdy’e Filipinler merkezli Gusi Barış Ödülü Vakfı (The Gusi Peace Prize International) tarafından verilen 2018 Gusi Barış Ödülü, ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Tennessee milletvekili Steve Cohen tarafından ABD Kongresi’nde bir bildiri aracılığıyla 10 Aralık 2018 tarihinde resmi kayıtlara geçirildi:

Gusi Barış Ödülü 2002 yılından bu yana barış, insan hakları, bilim ve sanat alanlarında dünyaya ve insanlığa katkı sağlayan kişi ve kurumlara veriliyor.
Amerikan Kongre Üyesi Cohen bildirisinde McCurdy ve TCA’i aldıkları uluslararası barış ödül için kutladı. Bildiride ayrıca Cohen TCA’nin kuruluş amacının ABD ve Türkiye arasında dostluk ve işbirliğini geliştirmek, Amerikalı Türklerin ve Türklerin menfaatlerini korumak, ABD’deki başka etnik ve azınlık topluluklarıyla köprüler kurmak ve Amerikalıları Türkiye hakkında bilgilendirmek olduğunun altını çizdi. Cohen aynı zamanda ABD Kongresi Türk-Amerikan Dostluk Grubu Eşbaşkanları’ndan biridir.

Amerika Türk Koalisyonu (TCA) 2007 yılında Dr.Yalçın Ayaslı tarafından kurulan, merkezi Washington’da bulunan, ABD yasalarına göre kamu yararına çalışan, kar amacı gütmeyen ve tümüyle özel bağışlarla desteklenen bir sivil toplum kuruluşudur.  Dr. Yalçın Ayaslı ve Dr. Serpil Ayaslı ayrıca 2000 yılında Türk kültürünü ve kültürel mirasını korumak, yaşatmak ve tanıtmak amacıyla Boston, Washington D.C. ve İstanbul’da ofisleri bulunan Turkish Cultural Foundation’ı (TCF) kurmuştur.