Hazırgiyim ve Konfeksiyoncular Alıcılarla Buluştu

Cumartesi, 29 Eylül 2018 06:55 Facebook'ta Paylaş

BUYERS 1İHKİB New York TTM, 24-26 Eylül tarihlerinde İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gültepe’nin Başkanlığında ABD hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü temsilcileriyle ikili iş görüşmeleri ve çeşitli toplantılar gerçekleştirdi. Merkezde halen faaliyet gösteren firmalar, 3 gün boyunca 50’den fazla alıcı ile iş görüşmeleri yaptılar ve ürünlerini tanıtım fırsatı yakaladılar. Kurulan ilk Türk Ticaret Merkezlerinden olan İHKİB New York TTM, kurulduğundan itibaren çeşitli tanıtım faaliyetleri ile ABD pazarında Türk hazır giyim ve konfeksiyon ürünlerinin alıcı ve tüketicilerle buluşmasına yönelik çalışmalar sürdürüyor. Bu çalışmalar kapsamında düzenlenen etkinlikte alıcılarla yapılan ikili iş görüşmelerinin yanısıra sektörel medya ve eğitim kuruluşları ile çeşitli görüşmeler gerçekleştirildi.

Etkinlik programında ayrıca TTM firmalarının ürünlerinin mankenler üzerinde sergilendiği küçük bir ürün sergileme/defile programı da yer aldı. Basının da davet edildiği bu program ile New York merkezli tasarımcı ve butiklerin Türk ürünleri ile tanışması mümkün olabildi. TTM’yi ziyaret eden Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan’ı karşılayan İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, showroomları gezdirerek Ticaret Bakanımıza Merkez ve Merkezde faaliyet gösteren firmalar hakkında bilgi verdi ve TTM vasıtasıyla ABD pazarında hazırgiyim ve konfeksiyon sektörünün tanıtımı için çalışmalar yürütüldüğünü aktardı.

İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, TİM Başkanı İsmail Gülle ve TTM’lerden sorumlu Yönetim Kurulu üyelerini merkezde ağırlayarak etkinlik ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. TTM’yi ayrıca American Apparel and Footwear Federation (AAFA Global) Başkanı Rick Helfenbein ziyaret ederek Gültepe ile görüşme gerçekleştirdi. Ticaret Bakanımızı Helfenbein ile birlikte karşılayan İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, ABD’li ve Türk hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü için TTM’nin bir buluşma noktası olacağı konusunda AAFA’dan destek aldı.

Etkinlik kapsamında ayrıca, İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gültepe, ABD’nin en büyük moda sektörü dergisi WWD ile erkek giyimde ABD’nin lider sektör dergisi MR ile röportaj gerçekleştirdi. Gültepe, Türk hazırgiyim ve konfeksiyon sektörünün sürdürülebilir üretim açısından rakiplerinin çok önünde olduğuna vurgu yaparak ABD pazarında Türk hazırgiyim ve konfeksiyon ürünlerinin potansiyelini daha fazla yansıtmak istediklerini anlattı. Ayrıca etkinlik süresince çeşitli tasarım ve moda okulları, moda iş kümeleri gibi sektörel kurum ve kuruluşlarla TTM firmaları ile olası işbirliği modelleri üzerine görüşmeler yapıldı.

3 gün boyunca süren bu etkinlik sayesinde İHKİB New York TTM; tasarımlarını, markalarını ve üretim gücünü ABD’li alıcılara sunmayı ve gelecek dönemde ABD pazarında ihracatını artırmayı ve bu sayede ülkemizin orta ve uzun vadeli ihracat hedefine katkıda bulunmayı hedefliyor.