İş Dünyası, Kadın Erkek Eşitsizliğine Hayır Diyor

Cuma, 09 Mart 2018 08:25 Facebook'ta Paylaş

3375bd7c 7b33 4006 b699 6691ba6dc28dKadınlara yapılan haksızlıklar ve iş dünyasında kadınların karşılaştığı problemlere dikkat çekmek amacıyla MÜSİAD USA ve KADEM New York'ta  Dünya Kadın Zirvesi "World Busines Summet" adında bir sempozyum gerçekleştiriyor. Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde düzenlenen ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof Gülnur Aybet, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkanı Doç. E.Sare Aydın Yılmaz,  CNN, NBC, Huffington Post gibi basın kuruluşlarına haber ve program yaparak katkı sağlayan gazeteci Tara Kangarlou'nun yanı sıra alanlarında uzman kadınların konuşmacı olarak katılacağı sempozyum Yale Club of New York'ta 13 Mart'ta gerçekleştirilecek.
İş hayatında kadın-erkek eşitsizliği, kadınların iş hayatındaki konumlarının güçlendirilmesi, girişimci olarak kadınların iş hayatındaki rolleri gibi konuların konuşulacağı sempozyuma Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya da konuşmacı olarak davet edildi.

Gerçekleştirilecek sempozyumla ilgili konuşan MÜSİAD USA Başkanı Mustafa Tuncer, iş hayatında kadın girişimci sayısının daha da artması ve fırsat eşitliği sağlanabilmesi için sivil toplum kuruluşlarına büyük görevler düştüğünü belirterek, Amerika'da özellikle kadın girişimcileri teşvik edici adımlar atılmasında rol almak istediklerini kaydetti. Tuncer, ''Özellikle iş hayatında kadın ve erkek arasındaki maaş eşitsizliği, son dönemlerde Amerika'da sıklıkla gündeme gelen taciz skandalları, bu konuların üzerinde daha önemle durulması gerekliliğini bir kez daha gözler önüne sermiştir,'' dedi.

Sempozyumla ilgili açıklamada bulunan KADEM Başkanı Doç. E.Sare Aydın Yılmaz ise kadınların özgürlük ve hak mücadelesinin toplumların en önemli meselelerinden olduğunu belirterek "Dünyanın daha yaşanılabilir olması demokrasi kültürünün yerleşmesine, demokrasi kültürünün yerleşmesi ise Kadın ve erkek arasındaki eşitsizliğin giderilmesine bağlıdır" dedi.

TOA Consulting tarafından organize edilen sempozyuma dünyanın birçok farklı bölgesinden gelen kadın dernekleri, sivil toplum yapılanmaları ve iş dünyasının yetkililerinin katılımı bekleniyor.