Soliya Dünyayı Bir Sınıfta Buluşturuyor

Perşembe, 01 Mart 2018 22:17 Facebook'ta Paylaş

1eglM4 UtuWX7HRrCGiwadQKudüs’ten, Beyrut’tan, Kahire’den, Fas’tan öğrenciler Texaslı, Iowalı, Pittsburglu, Kentuckyli öğrencilerle online bir sınıfta buluşuyor, orta doğudaki sorunları, küresel iklim değişikliğini, İsrail-Filistin meselesini tartışıyor. Finlanda’dan, Danimarka’dan, Fransa’dan üniversite öğrencileri Amerikalı akranları ile ABD-AB ilişkisinin geleceğini, yüz yüze, gerçek zaman dilimi içerisinde ancak sanal bir ortamda konuşabiliyor. Online eğitimin dünyaya ilk uygulaması 1994 yılında Computer Assisted Learning Center adıyla açılan platformdu. Internet’in günlük hayatın her alanına yaygınlaşması, üniversiteleri de teknolojiye kayıtsız bırakmadı.

2003 yılında kurulan teknoloji ayaklı ancak sosyal misyonlu Soliya, işte tam da bu alanda üniversitelere farklı bir alternatif sunuyor. Dünyada yaşanan karışıklıkların, anlaşmazlıkların, ana sebebinin kültürlerin birbirlerini anlamamasından kaynaklı olduğundan hareketle, Soliya üniversite öğrencilerini özel geliştirdiği bir yazılımla online olarak bir sınıf ortamında buluşturuyor. Öğrenciler, farklı konularda konuşma karşı tarafın ne düşündüğünü öğrenme şansı yakalıyor. Bunu da bir ders olarak bir sömestr boyunca düzenli olarak tekrarlıyor.  

Soliya, dünyanın 30 farklı ülkesinden, 78 farklı milliyetten, 159 farklı üniversitenin 8 bin 450 kolej öğrencisini sanal değişim programı ‘’Connect Program’’ ile online platformda bir araya getiriyor. ABD’nin de 26 eyaletinden üniversiteler programa dahil oluyor.

İlk pilot programını 2004 yılında, Harvard University, Clark University, Virginia Common Wealth University ve American University of Beirut üniversitelerinin katılımı ve 19 öğrenci ile yapan Soliya, 2005 yılında ise Carnegie Melon (Pittsburg), Tufts University, University of Maine, University of Iowa, Centre College, Kentucky, American University of Cairo, Qatar University gibi üniversiteler takip etti.

Program Türkiye’den de bir dönem Sabancı, Ankara, Boğaziçi, Koç Üniversitelerinde  açılmasına rağmen, son yıllarda, Türkiye’den katılım çok azaldı. Lucas Welch ve Liza Chambers tarafından kurulan ve  Bezos Family Foundation,  Carnegie Corporation of New York,  Arthur B. Schultz Foundation gibi ABD’nin önde gelen kar amacı gütmeyen vakıfları tarafından desteklenen Soliya’da bir de üst düzey Türk yönetici görev yapıyor. Ayça Arıyörük,  uluslararası kurumsal iş birliği sorumlu idareci olarak çalışıyor. ‘’Programı Türkiye’deki üniversitelerin müfredatına sokmak öncelikli hedeflerimden biri,’’ diyen Arıyörük,‘’İstanbul Şehir Üniversitesi ve öğrencileri ile işbirliği yapmaktan cok mutluyuz. Önümüzdeki bir yıl içinde, Türkiye’nin her kesiminde olan üniversitelerdeki öğrencileri, programımızda görmek istiyoruz. Burs imkanlarımız var, onlardan faydanlanmalarını istiyoruz. Teknoloji ve yenilik arayışında olan özel sektör ve  çok uluslu şirketleri burslar için sponsorluğa davet ediyoruz’’diyor.

Soliya’nın misyonlarından biri de 21. yüzyıla gençleri hazırlamak. Beceri ve tutumları hedef alan, sosyal duygusal zekanın ve teknolojinin birleştiği uç bir noktada bir eğitim platformu sunuyor.  

Avrupa ve Amerika’da, yüksek öğretimlerde müfradata alındığını hatırlatan Arıyörük, ‘’Türkiye’deki gençlerin de yeni ve çağdaş hayata kendine güvenli bir şekilde hazırlanabilmeleri için bu şart. Batıda robotlar ve insan kaynakları arasında bir nevi savaş başlamış durumda. Yapay zeka insanların elinden iş imkanları alıp, işsizliklere yol veriyor. Ama robotların hiç bir zaman bir insan kadar beceremeyeceği neler var? İşte o beceri ve tavırları hedef alıyoruz. Ayrıca, zaman küresel “hiper connectivity” zamanı, sürekli bağlantıdayız, ama bağlantı iletişim demek değil, ’’ diye konuşuyor.  “Teknoloji bir güç kaynağı, fikirde çeşitlilik bir güç kaynağı, platformumuz bu güç kaynaklarını kültürler arası anlaşma ve yeni icatlara elveren işbilirliklerine bir altyapı oluşturmak üzere yönlendiriyor,” diye ekleyen Arıyoruk, ABD’ye 1996 yılında eğitim için gelmiş. Yüksek lisansını uluslararası ilişkiler ve diplomasi üzerine yapan Arıyörük, New York’ta Birleşmiş Milletler reformu üzerine yaptığı çalışmaları ve bu konuda dünya liderlerleri ile yaptığı söyleşileri ve analizleri ile biliniyor.

Kaynak: TURKOFAMERICA, Volume: 17, Sayı: 44