Caldera Emlak Yatırımcılarını New York ve Miami'ye Taşıyor

Perşembe, 01 Mart 2018 22:05 Facebook'ta Paylaş

Can TavsanogluEmlak yatırımcılığı alanında uzmanlaşan genç Türk girişimcilerden biri de Caldera Real Estate Ventures (CREV)’ın kurucu ortaklarından biri Can Tavşanoğlu. CREV Mayıs 2017’de Can Tavşanoğlu tarafından New York’ta kuruldu. Toplamda Amerika’da $1.5 milyar dolarlık gayrimenkul geliştirme projelerine imza atan ve $3 milyar dolarlık kurumsal yatırım fonu oluşturma deneyimine sahip olan Tavşanoğlu, Columbia Üniversitesi Gayrimenkul Yatırım ve Geliştirme Yüksek Lisans bölümünden mezun. Yaratıcı ortaklık anlaşmaları ve uzman proje geliştirme teknikleri ile yatırımcılarına kısa ve uzun vadede optimal kazanç vaad eden Caldera, New York’ta ve Miami’de heyecan verici konut ve ticari projeleri üzerinde çalışıyor.


İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mimarlık eğitimi alan ve Londra’da da bir mimarlık firmasında bir süre çalışan Tavşanoğlu, ‘’Mimarlıktan ziyade gayrimenkul yatırımı, arazi geliştirme ve gayrimenkul inşaat finansmanının beni çok cezbettiğini anladım. Ve alanımı değiştirme kararı verdim,’’ diyor. Kariyer değişikliğini yaptığı dönem ise kendi jenerasyonunun gördüğü en büyük kriz olan 2009 emlak krizi dönemine denk geldiğinin altını çiziyor. Mimarlıktan emlak yatırımcılığına geçişini ise Columbia Üniversitesi’nde emlak üzerine yaptığı master ile perçinledi.

İstanbul doğumlu olan Can Tavşanoğlu, 8 senelik Alman Lisesi eğitimini en başarılı ilk on öğrenci arasında bitirdikten sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun oldu.

İTÜ mezuniyetini müteakip Londra’da ORMS isimli, başarılı bir mimarlık firmasında çalıştı. Sonrasında dünyanın en saygın üniversitelerinden New York’taki Columbia Üniversitesi Gayrimenkul Yatırım ve Geliştirme yüksek lisans bölümünden mezun olan Tavşanoğlu, American Properties isimli Orta Doğu menşeili, New York’ta büyük ofis ve konut projeleri olan bir yatırım ofisinde çalışmaya başladı.

Tavşanoğlu, şirkette elde ettiği deneyimi ‘’paha biçilmez’’ olarak değerlendiriyor.

2010 yılının sonunda Lightstone Group isimli Amerika’da 11,000 konut sahibi, yaklaşık 1 milyon m2 ticari alanı elinde bulunduran, varlıklarının değeri $3 milyar doları bulan bir gayrimenkul yatırım firmasına geçen Tavşanoğlu, Lightstone Group’un New York gayrimenkul geliştirme bölümünü kuran çekirdek takımın üyesiydi.

Lightstone’da geçirdiği 4 senede, New York’da yaklaşık $1 milyar dolarlık arsa alımı, kiralık lüks konut ve otel projelerine imza atan Tavşanoğlu, 2014 yılında Amerika’da halka açık, senelik cirosu $1 milyar doları bulan Çinli bir gayrimenkul geliştirme firması olan XİN Development’in New york ofisinde arsa alımı ve finansman işlerinin başına geçti. XİN’de geçirdiği 2.5 senede şirketin New York’ta inşaa etmekte olduğu satılık konut proje hacmini 2’ye katlayan Tavşanoğlu, Manhattan’da ve Manhattan dışında dikkat çekici projelere ve $125 milyon dolar üzeri banka finansmanlarına imza attı. Tavşanoğlu, 2017 yılında XİN Development’ dan ayrılıp Caldera Real Estate Ventures’u kurdu.

Genç emlak yatırım yöneticisi New York’un global iş dünyasında herkesin dikkatini çeken bir pazar olduğunu vurgulayarak, ‘’Az sayıdaki arazi parçasının, Brexit, güçlü dolar ve Amerikan ekonomisinin stabilitesi de gösteriyor ki, New York akıllı yatırımcılar için güçlü bir potansiyele sahip,’’ diye konuşuyor.

Türkiye’den de emlak yatırımına ilgi duyan grupların olduğunu vurgulayan Tavşanoğlu, New York emlak pazarının tüm dünyadan yatırımcıların ilgisini çektiği için sürekliliği olan bir pazar olduğuna dikkat çekiyor. ‘’Türk yatırımcılar New York emlak pazarında sabırlı olmalı. İş yapma modeli tamamen farklı. İlişkiler çok önemli bir faktör. Durum tespit süreci (due diligence) ve pazarlık süreci çok hızlı gelişiyor. Son yaptığımız anlaşmada 66 milyon dolara aldığımız arsanın yerini bulmak, projeyi belirlemek ve satın almak bir iki ay sürdü. Doğru danışmanlar ve takımla çalışmak diğer önemli bir husus. Projenin üzerinde ipotek var mı, altından metro geçiyor mu, coğrafi, çevresel açıdan veya imar açısından bir kusuru var mı gibi bir sürü dikkat edilmesi gereken konu var. Emlak alımı yapmak adeta bir sanat ve bilim dalı. İyi bir alıcı da bunu nasıl alacağını, danışmanları ve avukatları nasıl yöneteceğini bilmeli,’’ diye konuşuyor.

İngilizce, Almanca ve Türkçe konuşan Tavşanoğlu, gürme yemek, kayak sporu ve seyahat etmekten hoşlanıyor. Tavşanoğlu New York’ta ikamet ediyor ve sıklıkta Miami’yi ziyaret ediyor.

BUGÜNE KADAR TAMAMLADIGI / SATIN ALDIGI PROJELER
30-17 40th Ave., Long Island City, NY - $165 milyon – 426 üniteli konut
363-365 Bond St. Brooklyn, NY – $270 milyon – 700 üniteli konut
118 Fulton St. Manhattan, NY - $250 milyon – 400 üniteli konut
2505 Bruckner Blvd., Bronx, NY – $225 milyon – 400 bin sq outlet center
50-01 2nd St. Long Island City, NY – $80 milyon – 200 üniteli konut
6260 99th St. Queens, NY – $15 milyon 417 üniteli konutlu binanın ipoteği

Foto: Cagatay Okutan
Kaynak: TURKOFAMERICA, Volume: 17, Sayı: 44