Küçük Güngör Bağ: Dededen Otelci

Perşembe, 01 Mart 2018 21:57 Facebook'ta Paylaş

Kucuk Gungor BagNew York’ta Türk otel yöneticileri arasında en istikrarlı isimlerden biri de Küçük Güngör Bağ. 11 yıldan beri Roger Smith Hotel’de çalışan Bağ, otel müdürü olarak görev yapıyor. Babası ve dedesi de kendisi gibi otel yöneticisi olan Bağ, Türkiye’de Bolu İzzet Baysal’da otel işletmeciliği okudu. Amerika’ya geldikten sonra 2004 yılında Holiday Inn Wall Street’te çalışmaya başlayan Bağ, 2006 yılından beri de Manhattan’daki nadir aile otel işletmelerinden biri olan Lexington Avenue üzerinde 47. ve 48. Cadde arasında yer alan Roger Smith Hotel’de müdür olarak çalışıyor.  

Roger Smith, Manhattan’daki oteller arasında en tepe  yöneticisi Türk olan bir kaç otelden biri olarak biliniyor. 1988 yılından beri aynı zamanda heykel sanatçısı olan James Knowles tarafından yönetilen otel, Amerika’nın ilk zincir otellerinden biri olarak da biliniyor.

İlk olarak 1929’da Stamford, CT’de Roger Smith Corp tarafından inşaa edilen Hotel Roger Smith, daha sonra zincire White Plains ve 10. Cadde Broadway’deki Hotel Bittany’i ekledi. 1934’te Brewster Hotel ve Hotel Cameron’ı zincire ekleyen şirket, 1938’de 47. Cadde Lexington’da faaliyet gösteren Hotel Winthrop’u satın aldı. Bina Hearn & Erich tarafından 1926’da inşaa edilmişti. O dönem şirketin New Brunswick, Massachusetts ve Washington, D.C.’de otelleri bulunuyordu. Otel 1988’de şu anki sahipleri tarafından satın alındı.

Dedesinin Adana’da Sun Oteli’nde ve bir dönem de İncirlik Üssü’ndeki otelde yöneticilik yaptığını hatırlatan Bağ, ‘’Babam da yine İncirlik Üssü’deki otelde görev yaptı. Biz dededen otelciyiz,’’ diye konuşuyor.

Kaynak: TURKOFAMERICA, Volume: 17, Sayı: 44