''Kebab ve Yoğurt Değil Şimdi Eğitim Konuşma Vakti''

Perşembe, 01 Mart 2018 21:40 Facebook'ta Paylaş

abd kongre 4Türk kültürünü tanıtan en bilindik öğelerin başında yoğurt, lokum, kahve ve kebab gelir. Ancak artık Türkiye'nin eğitim kurumları ile de adını duyurması gerektiğine inanan bir girişimci var. Eğitimde bu yıl 50 yılı geride bırakan eğitimci Enver Yücel, Amerika'da 2004 yılında başladığı eğitim serüvenini büyütmeye devam ediyor. BAU Global bünyesinde bulunan Mentora College Dil Okulu, İngilizce Dil Eğitimi programı, hukuk, ticaret ve siyaset alanlarında profesyonel sertifika programları sunuyor. Eğitimci işadamı Enver Yücel Amerika'daki yatırımlarını ve planlarını TURKOFAMERICA'ya anlattı. Bahçeşehir Üniversitesi ABD’ye nasıl yatırım yapmaya karar verdi?

BAU Global dünyanın en prestijli eğitim kurumları arasında yerini muhafaza etmekte kararlı olup 2023 yılında dünyaca tanınan bir eğitim markasına dönüşmeyi hedeflemektedir. Bahçeşehir Üniversitesi yeni kimliği olan BAU International University adı altında 5 farklı ülkede eğitim hizmeti sunmaktadır. Bahçeşehir Üniversitesi, eğitim alanında kendini kanıtlamış uluslararası alanda  verdiği kaliteli eğitim - öğretim ile her alanda adını duyurmayı başarmıştır. Öğrencilere eğitim vermenin yanı sıra başarılı bir gelecek sunmaktadır. Bahçeşehir Üniversitesi'nin İstanbul, Türkiye; Berlin,  Almanya; Batum,  Gürcistan;  Kıbrıs ve Washington D.C.; Amerika Birleşik Devletleri  olmak üzere toplamda 5 ülkede bağımsız üniversitesi, 4 akademik merkezi ve 3 dil okulu bulunmaktadır. Amerika dünyanın merkezinde öğrencilerin ufkunu genişleten onlara çeşitli olanaklar sunacak ülkelerin en önemlilerinden biridir. Bahçeşehir Üniversitesi ABD'de de son 4 yıldır öğrencilere eğitim hizmeti sunmaktadır. Sadece Bahçeşehir Üniversitesi çatısı altında değil aynı zamanda BAU Global bünyesinde bulunan Mentora College Dil Okulu hem ileri düzeyde İngilizce Dil Eğitimi programı sunmakta, hem de hukuk, ticaret ve siyaset alanlarında profesyonel sertifika programları sunmaktadır.  Gerek verdiği eğitim kalitesiyle, gerek düzenlediği sosyal aktivitelerle  Washington D.C'de  Beyaz Saray'ın yanında, bireysel, bağımsız bir üniversite olarak duyurmayı başarmaktadır. Böylece Amerika'da sunmuş olduğu içeriği zengin programları ile hem uluslararası öğrencilere hem de bu ülkenin vatandaşlarına hitap etmektedir.

Kısa sürede aldığınız mesafeyi nasıl değerlendiriyorsunuz? Önümüzdeki 5 yıl için hedefleriniz nelerdir?
Aslında kısa sürede alınmış bir mesafe değil. Biz Amerika Birleşik Devletleri’ndeki eğitim faaliyetlerimize 2004 yılından beri yaklaşık 13 yıldır devam ediyoruz. Özellikle son yıllarda sağladığımız lokal finans Amerika’daki operasyonlarımızı hızlandırmamız noktasında bizi daha da cesaretlendirdi çünkü finansı yerelde sağladığınız zaman, büyüme imkanlarımız daha da artıyor. Hızlı büyümemizdeki en büyük faktör de kurucumuz Enver Yücel’in küresel vizyonu ve eğitime olan tutkusu. Kendisine sunduğumuz yeni projelerimizi  desteklemesi ve bu projelere katkı sunması bizleri cesaretlendiriyor ve bu cesaretle işimizi severek de yaptığımız için kurum olarak da başarılara imza atıyoruz.
unesco 2
Farklı sektörlerde ABD’de şansını deneyen pek çok Türk girişimciye tanık oluyoruz ama eğitim alanında fazla örneğe rastlayamıyoruz. Bunun nedeni nelerdir?
Eğitim, diğer sektörler gibi bir anda geri dönüş getirecek bir alan değildir. Bahsettiğiniz sektörler maddi açıdan kısa sürede getirisi olan girişimcilik alanlarıdır. Oysa eğitim bir kültürün, geleneğin devamı için çok hassas bir alandır. Öğrencilerimizin geleceği söz konusudur. Eğitime zaman  yatırımı yapmak bu noktada önem taşıyor. ABD'de eğitim alanında Türk bir girişimci olarak aldığımız hedefleri gerçekleştirmek çok önemli. Türk markası olarak Bahçeşehir Üniversitesi geleceğe yatırım yapmaktadır.  Öğrencilerimiz Türk üniversitesinde okuyarak dünya kültürleriyle tanışıyor, birçok deneyim kazanarak bunları BAU aracılığıyla hayata geçirebiliyor bu da onları diğer öğrencilerden hayata bir sıfır önde başlamalarına zemin hazırlayarak iyi bir geleceğin garantisini vermiş oluyor. Bugün bir üniversite açabilmek , 10 -15 yıl önce bu kararı alabilmek bunun temellerini atabilmek demektir. Bu hususta da Enver Yücel'in ileri görüşlülüğü çok önemlidir.

Bugüne dek okuldan kaç öğrenci mezun oldu? Öğrencilerin mezuniyet sonrası iş bulma oranları nasıl? Kaç farklı ülkeden kaç öğrenciye eğitim vermektesiniz?
Bugüne kadar BAU Global olarak bildiğiniz gibi on binlerce öğrenci mezun ettik ve bu öğrencilerin bir kısmı kendi işlerini kurdular, bir kısmı da tanınmış özel şirketlerde çalışmaya başladılar. Bazıları Apple, Google, ve Facebook gibi tanınan şirketlerde çalışmaya başladı.

Geçenlerde bir öğrencimizin Google'da iş teklifi aldığı başında da yer aldı. Bu gelişmelerle gurur duyuyoruz. Amerika'da bulunan Girişimcilik, Uluslararası Hukuk ve Küresel ilişkiler bölümlerinde MBA derecesi alan öğrencilerimizin de geleceği çok parlak. BAU Global'den aşina olduğunuz gibi dünyanın birçok yerinden öğrencimiz var, yaklaşık 126 farklı ülkeden öğrencimizi BAU Global ağı ile tanıştırmış olmak gurur verici.

MBA programlarımızdan Girişimcilik, Uluslararası hukuk ve Küresel İlişkiler olmak üzere 3 bölümde uzmanlaşan toplam 34 mezunumuz Amerika’nın farklı yerlerinde kendi alanlarında başarılı pozisyonlarda kariyerlerini sürdürmektedir. DÇ Public School Systems, UDC, TCB Inc, Bona Terra LLC, PILDAT, Department of Justice Office on Violence Against Women, Deutsche Bank,  Banking Regulation and Supervision Agency gibi prestijli kurumlar mezunlarımızın gelecek planları gerçekleştirdikleri şirketlerden sadece bazılarıdır.

14572990 10154583572027485 8740098922868889469 nTürk denince akla genelde yoğurt ve kebap gelmekte. Eğitim alanında faaliyet gösteren bir okulun insanların zihninde bıraktığı ilk izlenim nedir?
Amerika'daki okulumuz yerel kültür ile iç içe olduğundan sıradan bir Türk üniversitesinden ayrılıyor. BAU kendini Türkiye'de ve dünyada kanıtlamış olduğundan herkesin zihninde olumlu bir izlenim yaratıyor, BAU ile yeni tanışanlar ise yavaş ve emin adımlarla kanıtlayan D.C'deki üniversitemizde öğrencilerimiz kendini evinde gibi hissediyor hem de dünya ile bağlarını güçlendiriyor. Bu ülkenin insanları da kimliğe değil yaptığımız ise ve eğitime değer veriyor.

Amerika’nın diğer eyaletlerine yayılma düşünceniz var mı?
Amerika'daki dil okulumuz Mentora College'ın ikinci şubesi çok yakında Manhattan'da açılıyor. Buradaki kampüsümüz aynı zamanda Washington DC'deki BAU International University'nin de uydu kampüsü olarak hizmet verecek. BAU Global Ailesi olarak New York'ta da hizmet verecek olmaktan mutluyuz. Aynı zamanda Amerika'nın batı bölgesinde ve Miami’de de BAU Global Ağına katılacak olan yeni merkezlerimiz olacak. Amerika Birleşik Devletleri’nde Kanada’da olduğu gibi STEM+A eğitimi uygulayan iddialı, özel liseler açmak da planlarımız arasında bulunmaktadır.

Kaynak: TURKOFAMERICA, Volume: 17, Sayı: 44