Abdulhayoğlu, Comodo CA Çoğunluk Hisselerini Sattı

Perşembe, 02 Kasım 2017 13:17 Facebook'ta Paylaş

6 Melih AbdulhayogluCemil Özyurt - Internet güvenliği alanında Amerikan SSL pazarının lideri Türk girişimci Melih Abdulhayoğlu’nun sahibi olduğu Comodo CA şirketinin hisselerinin çoğunluğu San Francisco Partners’a satıldı. Clifton, NJ merkezli Comodo CA’da CEO olarak göreve Entrust COO ve Expedia CIO’su Bill Holtz getirileceği açıklanırken, SonicVall yönetim kurulu başkanı ve CEO’su olarak görev yapan Bill Connor’da Comodo CA’nın yeni yönetiminde yer alacak. Şirketin satış miktarı açıklanmadı.

Comodo CA kurucusu Melih Abdulhayoğlu, küçük hisse sahibi olarak şirket yönetiminde yer almaya devam edecek. Comodo CA’nın Comodo markasının ilk şirketi olduğunu hatırlatan Abdulhayoğlu, daha sonra farklı şirketlerle büyüdüklerinin altını çizdi. Yeni satın alma ile şirketin pazardaki yerini daha da sağlamlaştıracağını söyledi.Lise eğitimini Antakya’da tamamladıktan sonra eğitim için İngiltere’ye giden ve 1994 yılında Comodo şirketini kuran Abdulhayoğlu, Forbes 100 listesinde de Türkiye’nin en zengileri arasında yer alıyor.

Comodo CA dışında Abdulhayoğlu, Comodo Group çatısı altında pek çok farklı şirkete sahip bulunuyor. Türkiye, Hindistan, Ukranya gibi farklı altı ülkede ofisi bulunan Comoda yaklaşık 3 bin kişiye istihdam sağlıyor. SSL dışında Comodo Antivirus, Firewall, Internet Security Suite, Free Antivirus, Comodo Dragon, ModSecurity, RMM, POS Security, Patch Management, Service Desk, Web Application Firewall gibi farklı ürünlerle dünya genelinde 200 milyona yakın kullanıcıya ulaşıyor. Abdulhayoğlu, Comodo CA'nın satışından sonra da internet güvenliği sektöründe diğer şirketleri kanalıyla faaliyetlerine devam edecek.

Bu yıl 55 milyon sertifika onayı veren Comodo, Amerika’nın büyük bankalarından üniversitelerine, aralarında Obama ve Hillary Clinton da olmak üzere pek çok politikacının web sayfalarından güvenliğini sağlıyor. (Foto: Melih Abdulhayoğlu, Clifton New Jersey'deki şirket merkezinde, by Cemil Özyurt)