New Jersey’nin En Deneyimli Türk Diş Doktoru: Gürbüz Edeer

Cuma, 06 Ekim 2017 10:19 Facebook'ta Paylaş

 DSF2319Google’a girip ‘’Dentist Wayne in New Jersey’’ diye arama yaptığınızda Aesthetic Smile Design’ın altında 86 diş hastasının yorumu dikkat çekiyor. Bunlardan tam 84’ü Aesthetic Smile Design’de ziyaret ettikleri diş doktoru Dr Gürbüz Edeer’i beş yıldızla derecelendirmiş. Yorum yazanlardan çoğu ‘Edeer’in bugüne dek karşılaştıkları en iyi doktor’ olduğunu söylüyor. Zaten Dr Edeer’e, ‘’Bir diş hastası neden size seçmeli?’’ diye sorduğumuzda, tarafsız bir değerlendirme yapmak için kendisine yorum yapan 86 yorumu okumamızı öneriyor. New York-New Jersey- Connecticut eyaletlerindeki Türk doktor sayısı TurkofAmerica dergisi tarafından yapılan bir araştırmaya göre 250 civarında. Türkiye’de eğitimini tamamlayıp kariyerine ABD’de devam edenlerin yanı sıra ikinci nesilden de doktor olarak ABD’de çalışmalarını sürdüyor.


ABD’de kariyerini sürdüren en deneyimli doktorlardan biri de diş doktoru Gürbüz Edeer. 42 yılı aşkın zamandır diş tedavisi yapan Dr Edeer, 1975’te Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden, 1994’te de University of Pennsylvania School of Dental Medicine bölümünden üstün derece ile mezun oldu. Öğrencilik yıllarında ailesinin maddi imkanları kısıtlı olması nedeniyle el kabiliyeti çok iyi olduğu için masraflarına yardımcı olması amacıyla diş laboratuvarlarında teknisyen olarak çalıştı. Okuldan mezun olduktan sonra teknisyenliğe ihtiyacı kalmadı, direkt diş hekimi olarak klinikte çalışmaya başladı.

Türkiye'de 1975’te mezun olduktan sonra sırasıyla, Türk Hava Kuvvetleri’nde iki yıl havacı diş hekimi - teğmen olarak- Yeşilyurt, İstanbul’da, daha sonra da Afyon Devlet Hastahanesi Diş Polikliniği’nde üç yıl çalıştı. Daha sonra İzmir'e dönerek Alsancak, İzmir'de semtin sevilen, en başarılı diş hekimi olarak özel kliniğinde 1989’a kadar hizmet verdi.

1990’da Amerika'da her şeye sıfırdan başlamak zorunda kaldı. Lisan öğrendiği dönemlerde tekrar diş teknisyenliğe geri döndü. Değişik laboratuvarlarda çalışırken, sınavları geçip lisans almak için Philadelphia, PA' da bulunan University of Pennsylvania School of Dental Medicine’e girdi. Burada okulun en başarılı öğrenciliğinin yanı sıra klinik öğretim görevlisi olarak çalıştı. Mezun olduktan sonra üç yıl kadar değişik kliniklerde associate dentist olarak çalıştı. Bir süre sonra kendi ofisini başlayan ve 1997’den beri New Jersey’nin Wayne şehrinde hastalarını kabul eden Dr Edeer, 2010 yılında American Academy of General Dentistry (MAGD) tarafından mesleğin en prestijli ödüllerinden Master ünvanını kazandı.

 DSF2277Diş hekimliğine tutku ile bağlı olan Dr Edeer, implant, rekonstrüktif ve kozmetik diş hekimliğinde ortodonti dahil birçok yüksek öğrenim programını tamamladı. Dr. Edeer, devam eden eğitim kursları yoluyla modern diş hekimliği alanındaki son gelişmeler hakkında ömür boyu öğrenme ve güncel gelişme sağlamayı sürdürüyor. Dr Edeer, Nash Dental Learning'in Kozmetik Diş Hekimliği Kursu ve New York Üniversitesi Brookdale Hastanesi İmplant Maxi Kursu'ndan mezun oldu. Prosthetic tedavi konularında öncelikle iyi bir planlama yapıp elde edilecek neticeyi önceden hem kendi görmek hem de hastalara göstermeyi tercih ettiğini söylüyor. ‘’Bunu da study modeller, diagnostic wax up dediğimiz modeller, smile analysing programları, computer assisted virtual modeller, computer assited sürgical guide'lar ile önceden hazırlayıp sağlam referans elde ediyorum. Böylece benim kadar hastalar da elde edilecek netice yi önceden görebiliyorlar. Hem kendim, hem de hastalarımız varılacak netice hakkında bir fikir ediniyoruz ve bu neticenin onların düşündükleri ümit ettikleri ile ne kadar uyum sağlayıp tatmin olmaları hakkında fikirlerimiz oluşuyor. Kimse bir sürprizle karşılaşmıyor,'' diye konuşuyor.

Dr. Edeer yakın zamanda kendi ortodonti düzeltmesini tamamladı. Invisalign® ve Six Month Smiles® derslerine ek olarak 2 yıllık Progresif Ortodonti kursuna katıldı. Dr Edeer, American Academy of Cosmetic Orthodontists ve International Orthodontics Association üyesi. Amerika’da American Academy for Oral Systemic Health, American Dental Association, New Jersey Dental Association gibi 11 farklı organizasyon üyesi.

‘’HASTALARIM BENİM AİLEM’’
Dr Edeer ‘’Bana gelen herkesi artık benim ailemin bir ferdi gibi kabul edip, ona göre yardımcı olmayı ve hatıralarında en iyi dış hekimi olarak kalmayı tercih ediyorum,’’ diyor. ‘’Eğer bir hekim hızla değişen tıbbi gelişmeleri, yenilikleri takip edemiyorsa, kendini yenilemiyorsa, yeni malzeme, teknik ve metotları öğrenmiyorsa, en son kaldığı seviyeden ileri geçemiyorsa, hastalarına daha fazla yardımcı olamaz’’ diyen deneyimli Doktor, şöyle devam ediyor.''


‘’Hastalar da bir başka hekimde daha modern teknik, tedavi, yaklaşım duyarlarsa hemen o kişiye gelecekler, nitekim böyle oluyor. Bana gelen hastalar benim ofisimi çok modern, temiz, güncel buluyorlar. Benim yaklaşım ve tedavilerimi daha çok takdir ediyorlar. Gelen hastalarımızı sadece diş hastası olarak görmeyiz. Onları bir bütün olarak ele alıp, öyle tedavi ederiz. Diş sadece genel sağlık olayının en son parçası oluyor. Genel vücut sağlığının bütün yansıması en önce ağız ve dış sağlığına yansıyor.’’

Dr Edeer, tedavi yaklaşımlarındaki farklılıklardan birinin de, elde edecekleri sonucu en önceden görmeye çalışmak ve bunun da hastaya onun rahatlıkla anlayabileceği şekilde gösterip, anlayıp, kendisi için en doğru kararı vermesini sağlamak olduğunu vurguluyor.

‘Farklılığınız nedir?’ sorusuna, ‘’Artistic Vision’’ olarak cevap veren Dr Edeer, ‘’Kendim güzel sanatlara, resim yapmaya, oldukça meraklıyım, bu yüzden benim estetik görüşüm bir çok meslektaştan daha yüksek olduğunu görüyorum,’’ diyor.

1975’TEN BERİ DİŞ HEKİMİ
1975’ten beri dış hekimliği yapan Dr Edeer, ’Bu mesleğin her çeşidini her konu da defalarca yaptım. Kendimi de her zaman yenilemeye, geliştirmeye, yeni teknik, metot ve malzemeleri öğrenmeye devam ettim. Halen de devam ediyorum. Hastalarımı tatmin ve memnun edecek kadar tecrübe sahibiyim,’’ diye konuşuyor. Dr Edeer kariyeri boyunca ne kadar hasta tedavi ettiği sorusuna, ‘’42 yıldır bu mesleği yapan biri olarak bir sayı vermek zor ancak uzun zamandan beri gelip, tedavi olan, randevularına, yıllık kontrollerine gelen toplamda 20-30 bine yakın kişi vardır,’’ diye konuşuyor.

DİŞ TEDAVİSİ PAHALI MI?
Diş tedavilerinin Amerika' da pahalı olması sorusuna ise şöyle cevap veriyor: ’Dişçilik pahalı değil fakat ihmal pahalı. Bu sadece burası için değil Türkiye için de geçerli. Şayet problemler başlangıç seviyesinde yakalanırsa, tedavisi hem çok kolay, hem de çok ucuz. Basit bir diş kontrolü (dental check-up) da başlangıç seviyesinde olan çürük dişler, diş eti hastalığı çok kolay ve ucuza tedavi edilir. Ama ihmal edip, ağrı oluncaya kadar beklersen, basit bir çürük diş daha fazla maliyeti olan kanal tedavisi ve kaplama crown’a dönebilir. İnsan psikolojisinde bedavadan sahip olduğun her şeyin kıymetini onu kaybetmeden değerini anlayamaz. Takdir etmezsiniz. Sağlık, mutluluk, güven, huzur, gibi. Bunu en iyi anlamanın yöntemlerinden birisi de dişlerini kaybetmiş, suratı buruşmuş, doğru dürüst yemek yiyemeyen, yediğinden çiğnediğinden bir şey anlayamayan, protez kullanan birisine sorun bakalım hayatından ne kadar memnun? Takma dişi tavsiye eder mi? Bu günler de insanlar implant destekli protezler veya crown bridge 'ler için oldukça masraflı olmasına rağmen para buluyorlar. Çünkü yedikleri gıdanın tadını çıkarmak, doğru dürüst çiğnemek, beslenmek ve güzel gözükmek istiyorlar. Maalesef herkeste implant dış yaptıramıyor. Sağlıklı bir kemik yapısı ve oldukça kalın bir cüzdan veya banka hesabı lazım.’’

‘’İnsanlar kendilerine sağlık yönünden hiç bir faydası olmayan, aksine hem sağlıklarına, hem de ceplerine tahribat yapan sigara, içki, uyuşturucu ilaçlara bir şekilde para bulup harcayabiliyorlar çünkü bu şeyleri ihtiyaçları olmadığı halde istiyorlar. Sigaraya harcanan yıllık parayı bir kenara koysan senelik ağız dış bakımının çok üstünde bir para olur. Bana gelen bazı hastaları hatırlıyorum ağzında sağlıklı bir dışı yok ama altında son model motosiklet veya son model arabaya bir şekil de para harcamış. İçki ve sigaraya para harcayıp dış etlerini perişan eden ama basit bir dış eti tedavisine para harcamak istemeyen yüzlerce insan tanıdım. Ama pahalı arabalara koyacak benzine veya araba bakım masraflarına para bulabiliyorlar bir şekil de.’’

Edeer, diş sağlığındaki en büyük ikilemin insanların diş sağlığına ihtiyaçları olması ancak çare olarak para harcamayı istememelerinden kaynaklandığını söylüyor. ‘’Sağlıksız bir ağızla her yıl bir kaç defa pahalı turistik seyahatlere çıkıp basit bir diş check-up -yaptırmayan yüzlerce insanla tanıştım,’’ diye konuşuyor. Daha fazla bilgi ve randevu almak icin Dr Edeer'in websitesini bu linkten ziyaret edebilirsiniz.

KONTAK İÇİN

Aesthetic Smile Design Located
246 Hamburg Turnpike, Suite 206
Wayne, NJ 07470
Phone: 973-595-0700
www.njaestheticsmiledesign.com