Fatih Özmen, Ulusal Uzay Konseyi'ne Konuştu

Perşembe, 05 Ekim 2017 14:09 Facebook'ta Paylaş

Cemil TOACHANTILLY, Va. — Yeni kurulan Ulusal Uzay Konseyi'ne seslenmek üzere davet edilen Sierra Nevada Corporation (SNC) CEO'su Fatih Özmen, bugün üyelere yaptığı konuşmada, yeni bir uzay ekonomisinde yatırımların teşvik edilmesi, riskin yönetilmesi ve fırsatların arttırılması ile Amerika Birleşik Devletleri'nin uzay alanında ABD liderliğini teşvik etme konusunda ekonomik ve ulusal güvenlik menfaatlerine sahip olduğunu ifade etti. Ulusal Uzay Konseyi'nin ilk toplantısı, Virginia eyaletininde yer alan Smithsonian Havacılık ve Uzay Müzesinde bulunan Steven F. Udvar-Hazy Center'da yapıldı. Uzay yeniliği için hazırlanan panelde, Elon Musk'ın SpaceX'inden ve Jeff Bezos’un Blue Origin'inden yöneticiler de Özmen’e katıldı.ABD Başkanı Trump tarafından Haziran ayında imzalanan başkanlık kararnamesi ile yeniden kurulan ve Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Mike Pence'nin başkanlığını üstlendiği Ulusal Uzay Konseyi, NASA yöneticisi, Ticaret ve Savunma Bakanları ve diğerlerinin de dahil olduğu, uzay alanında menfaatleri olan devlet kurumlarının liderlerinden oluşuyor.

Uzayı "dünyayı ve kültürleri birbirine bağlayan bir köprü" olarak tanımlayan Özmen, "uzayda karayollarının" veya kritik altyapıların kurulması, Uluslararası Uzay İstasyonunun (ISS) faaliyetlerine devam etmesi, uzay alanındaki tüm ortaklara hizmet edilmesine ilişkin açık bir mimari yol haritasının oluşturulması, yatırımların teşvik edilmesi konusunda ABD liderliğinin oluşturulması ve ABD tarafından yönetilen hareketli bir uzay ekonomisinin oluşturulması ve devam ettirilmesi için belirgin politikaların, kanunların ve antlaşmaların yapılması yönünde çağrıda bulundu.  Özmen, "Bu İdarenin uzay alanında yoğunlaştırdığı emekler ve enerji, ulusal hayal gücümüzde bir hareketlenme yaşatacak ve nelerin mümkün olduğu konusunda çocuklarımıza ilham verecektir," dedi.

SNC Başkanı Eren Özmen ayrıca bu hafta, 3 Ekim'de New York'da düzenlenen "Uzay Alanında Kadınlara Yönelik Birleşmiş Milletler Uzman Toplantısı"na katıldı. Birleşmiş Milletler Uzay İşleri Ofisi (UNOOSA) ile Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women)'nin ortak girişimleri sonucu geliştirilen Kadınlara Yönelik Uzay Projesi, geleceğe odaklanan UNISPACE+50 kapsamında 2018 yılında hayata geçirilecek.

fatih OzmenKadınlara Yönelik Uzay Projesi'nin amacı; cinsiyet eşitsizliklerinin azaltılarak kadınların ve kız öğrencilerin uzay bilimi ve yenilikleri alanında aktif ve eşit bir rol oynamalarını sağlamak amacıyla, kadınların ve kız çocuklarının Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (STEM) eğitimi alanına dahil olmasını teşvik etmektir. Sektörün önde gelenleri, uluslararası karar verici merciler ve uzmanlar, projenin amaçlarını ve kapsamını konuşup proje planını oluşturmak üzere BM Uzman Toplantısında bir araya geldiler. Uzman Toplantısı, geçen hafta Avustralya'da düzenlenen Uluslararası Uzay Kongresi sırasında SNC'nin Dream Chaser® uzay aracı üzerinde görev amacıyla geliştirilen uzay araştırma cihazlarının uçurulmasına ilgi gösterilmesi konusunda BM Üye Devletlerine yönelik BM tarafından yapılan çağrıyı devam ettirdi. Bu çağrı, gelişen ülkelere kendi deney araçlarını uzayda uçurmaları için Dream Chaser'dan faydalanma fırsatı sunmak amacıyla 2016 yılının sonlarında BM ile SNC arasında imzalanan anlaşmanın en son tarihli kilometre taşı olma özelliğini taşıyor.

Fatih ve Eren Özmen çifti, ABD'nin sahibi kadın olan, en büyük özel havacılık, uzay ve savunma şirketi SNC'nin yegâne sahibidir.  SNC, alçak yörünge aracına ve alçak yörünge aracından ulaştırma hizmetleri sağlayabilecek, yeniden kullanıma uygun, çok işlevli uzay aracı olmasının yanı sıra piste iniş yapabilen ve gövdeden kaldırma kuvvetiyle çalışan tek ticari araç olma özelliğini taşıyan Dream Chaser uzay aracını kullanarak Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) hizmet sağlamak amacıyla NASA ile anlaşma imzalamıştır. SNC, aynı zamanda, zamanla sahip olacağı insanlara ev sahipliği yapabilme özelliği ile ayın etrafında bir yörünge istasyonu olabilecek Derin Uzay Kapısı'na ilişkin bir konsept prototip geliştirmek üzere NASA ile anlaşma halindedir.

Sierra Nevada Corporation Hakkında
Uzay, havacılık, elektronik ve sistem entegrasyonu alanlarında müşteri odaklı teknoloji çözümleri sunan Sierra Nevada Corporation (SNC), "Uzay Alanında Dünyanın En Yenilikçi 10 Şirketi" ve Amerika'nın en hızlı büyüyen şirketlerinden biri unvanına layık görülmüştür. SNC'nin zengin teknolojileri teletıp seyrüsefer ve rehberlik sistemleri, tehlike algılama ve güvenlik, ticari havacılık, bilimsel araştırma ve altyapı koruma gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. 1963 yılında kurulan ve merkezi Sparks, Nevada'da bulunan SNC, Genel Müdür Fatih Özmen ve Başkan Eren Özmen'in liderliğinde, ABD'de 19 eyalette ve ABD dışında ise İngiltere, Almanya ve Türkiye'de bulunan toplam 34 merkezinde yaklaşık 3000 kişilik iş gücü ile faaliyetlerini sürdürmekte ve müşterilerine küresel çapta hizmetler sunmaktadır.

SNC hakkında daha fazla bilgi için www.sncorp.com adresini ziyaret edin ve bizi Facebook.com/SierraNevCorp ve Twitter @SierraNevCorp sayfaları üzerinden takip edin. Sierra Nevada Corporation ve SNC, Sierra Nevada Corporation'ın ticari markalarıdır.