New York İş Dünyası Bu Zirvede Buluştu

Pazartesi, 25 Eylül 2017 11:23 Facebook'ta Paylaş

DSC02316MÜSİAD USA ev sahipliğinde ve TOA Consulting organizasyonunda gerçekleştirilen World Business Summit New York Marriot Marquis Hotel’de gerçekleştirildi. DEİK ve TAİK’in de destek olduğu konferansta konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin konuşmacı olduğu sabahki oturumda, Türkiye ekonomisinin karşılaşılan tüm zorluklara ve engellere rağmen 2016'da yüzde 3,2 büyüdüğünü belirterek, "2017'de ilk iki çeyrekte yüzde 5,2 ve üçüncü çeyrekte 2016'daki üçüncü çeyreğin baz etkisinin de desteğiyle dünyada bir numara olacağız." dedi. MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan da üretim, pazarlama ve satış faaliyetlerinin MÜSİAD'ın vizyonu olduğunu söyleyerek, ABD pazarını Türk insanına daha fazla açabilmek için çalışmalarının sürdüğünü ifade etti. Kaan, iş adamlarına düşen görevin, toplumlar arası etkileşimi ticaret, yatırım ve istihdam ile pekiştirmek olduğunu vurgulayarak, böylece toplumların kendi içindeki yabancılaşmalarının da önüne geçileceğini dile getirdi.

MÜSİAD ABD Başkanı Mustafa Tuncer de ilk defa New York'ta düzenlenen İş Dünyası Zirvesi'nin Türkiye'nin gelişimi için çok önemli olduğuna dikkati çekerek, ABD ile Türkiye arasındaki artan ticari ilişkilere değindi. Türkiye ile ABD arasındaki ticaret hacminin arttıkça Türkiye ekonomisinin daha da güçlü olması gerektiğinin altını çizen Tuncer, "Bu ilişkilerde kazan-kazan durumu yaratmamız gerekiyor." ifadesini kullandı. Tuncer, Türkiye'nin jeopolitik konumunun da önemine vurgu yaparak, bu konumun Türkiye ekonomisine "sınırsız güç" kattığını sözlerine ekledi.

OTURUMLARDA İLGİ ÇEKEN İSİMLER

Finans, medya, inşaat ve teknoloji başlıkları altında dört farklı oturumda ise Amerika’da faaliyetler ile dikkat çeken isimler konuşmaları ile ilgi topladı. Brooklyn Belediye Başkanı Eric Adams, Türklerin yaptıkları etkinliklerde yer almaktan büyük memnuniyet duyduğunu vurgularken, Amerika’nın önde gelen TV kanallarından ABC’nin sabah haberlerini sunan Kendis Gibson finans oturumunun moderatörlüğünü yaptı. Kendis, medya oturumunda da medyanın bugünü ve geleceği ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Medya oturumundaki bir diğer konuşmacı da CNN’in eski muhabirlerinden Tara Kangarlou’ydu. ABC ve CNN temsilcilerinin yanı sıra Forbes tarafından sosyal medyanın en etkin 20 isminden biri seçilen Glen Gillmore’un buluştuğu oturumu TOA Consulting yöneticisi Jimmy Cüneyt Gürkan yönetti.

Finans oturumunun ilgi çeken ismi ise finansal krizlerle ilgili yazdığı kitaplarla da tanınan Amerikalı yatırım bankacısı Daniel Alpert oldu. US Chamber of Commerce temsilcisi Jennifer Miel, gelişmekte olan ülkelere yatırım ve finansmanla ilgili neler yapılabileceği hakkında bilgilendirmeler bulundu. Konferansta Azerbaycan Chamber of Commerce Direktörü Susan Sadıgova, Manhattan Chamber of Commerce Başkanı Jessica Walker, Makedonya yatırım ajansı temsilcisi Gligor Tashkovich ve işadamı Murat Güzel de öğlen oturumunda birer konuşma yaptı.

FOR00638İşadamı Güzel’e iş dünyasında başarılarının yanı sıra filontropist ve aktivist faaliyetlerinden ötürü Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci tarafından özel ödülle ödüllendirildi. İşadamı Fatih Derbazlar da girişimcilik alanındaki başarılarından ötürü özel ödül aldı. Derbazlar’a ödülünü Azerbaican Büyükelçici Ramil Hasanov verdi.

Zirvenin öğleden sonraki teknoloji oturumunda ise Pepsi Co. Başkan Yardımcısı Ümran Beba, Pepsi’nin insan kaynakları alanında teknoloji nasıl kullandıklarını bir sunumla anlattı. Geçtiğimiz yıllarda Beyaz Saray’da teknoloji konusunda danışmanlık yapan Comodo Başkan Yardımcısı Carlos Solari de online güvenlikle ilgili günümüzdeki ve gelecekteki mevcut tehlikeleri anlatan bir konuşma yaptı.

İnşaat sektörünün önemli isimlerini bir araya getiren inşaat ve emlak oturumunda ise New York’un en büyük inşaat şirketlerinden CNY Group’un CEO’su Kenneth Colao ile dünyanın en büyük emlak şirketlerinden JLL’in yöneticisi Joseph Yacovone konuştu. Türk işadamı Mike Sarımsakçı’nın yönettiği panelde, Herric Feinstein yönetici avukatı Barbaros Karaahmet de New York’ta emlak yatırımı yapmak isteyenlere tavsiyelerde bulundu.

Birleşmiş Milletler haftası ilk kez gerçekleştirilen etkinlikte 19 farklı ülkeden konuşmacı ve katılımcı yer aldı. Her yıl tekrar edilmesi planlanan etkinliğin sponsorları arasında ise DEİK/TAİK, Vakıfbank USA, Herrick Feinstein ve Mega Varlık şirketleri yer aldı.