Türk Halk Müziğine Aşık Bir Virginialı: Meg Davis

Salı, 11 Temmuz 2017 14:58 Facebook'ta Paylaş
Cemil Özyurt -

Meg Davis 3West Virginia’da doğmuş, Rotterdam, Hollanda’da üniversite eğitimi gören ve Türk halk müziğine aşık bir Amerikalı’ya ilk olarak ne sorardınız? Benimki, ‘’Sende bir yanlışlık mı var?’’ oldu. O da gülerek, bu soruyu soran ilk kişinin ben olmadığımı hatırlattı. Meg Davis, Hollanda’da Codarts, University of the Arts’de lisans eğitimini tamamladı, şimdi master’ını Türk pop müziği üzerine yapmaya hazırlanıyor. Pop bölümünde başlamış olmasına rağmen branşını Türk Halk Müziğine çevirerek lisans eğitimini aldı. Halk müziğine geçişinde en çok etkilendiği türkü ise Manisa yöresine ait ‘Kırmızı Buğday’ türküsü oldu. Geçtiğimiz günlerde de konservatuarın Türk Halk Müziği bölümünü 8,5 puanlık bir derece ile bitirdi.

2002’de Hollanda’ya taşınınca, daha önce Amerika’da hiç görmediği etnik kökenden insanlarla bir dil okulunda yolu kesişti. Başlangıçta Arap bir sanatçının sesini çok beğendi, müziğinden etkilendi. Sonra da Türkçe müziğe ilgi duydu. Bugün her ne kadar Türk halk müziği söylese de ilk dinlendiği Türk sanatçı Gülben Ergen oldu. Şu an en çok dinlediği Türk halk müziği sanatçıları da Cengiz Özkan, Makbule ve Serpil Kaya. Aşık Veysel ve Neşet Ertaş’ı çok seviyor. En çok hangi yörenin türkülerini dinlediği sorulduğunda da, İç Anadolu’dan başlayıp nerdeyse tüm yöreleri sayıyor.

Dünya müziğine ilgisi artınca, okulda müzik departmanın başındaki Kemal Dinç’ten Türk müziği eğitimi alması için teklif aldı. ‘’Ritm, tını, duygu, halk müziğindeki hikayeler beni çok büyüledi,’’ diyor. Türkçe bilmeden şarkı söylemeye başladı. Ege Üniversitesi’ne değişim öğrencisi olarak gitti, Türkçe dersler aldı. Şimdi, ‘’Tarzanca konuşabiliyorum,’’ diyor ancak 6 yaşındaki kızı Alisha’yı Türk halk müziği türküleri ile büyütüyor. Küçük Alisha, ’’Evlerinin Önü Mersin’’ türküsü söyleyecek kadar da, müzik kulağına sahip.


En büyük hedefi, Türk halk müziği parçalarını bir başka Türk halk müziği aşığı Avusturya doğumlu Petra Nachtmanova kadar iyi söyleyebilmek. Petra, Türk Halk müziği eserlerini kendine has yorumu ile seslendiren ve pek çok hayrana sahip isimlerden biri. Türkiye’de henüz büyük konserlerde boy göstermese de, Hollanda’da küçük mekanlarda çıktığını söylüyor. Türk halk müziği tınılarını Amerikan pop müzik kültürüne tanıtmak istediğini vurguluyor. Ankara’da Hollanda Büyükelçiliği’nde bir programda sahne alan Meg, bağlamanın dışında piyano, gitar çalabiliyor. Meg Türk halk müziğine ilgi duyan ilk yabancı değil. Bu alanda kendisine isim yapmış ve pek çok hayranı olan isimler de var. İskoç Paul Dwyer, Kanadalı Brenna MacCrimmon bunlardan bazıları. Eğer yabancı topraklarda doğmuş ama Türk halk müziğinin büyüsüne kendisini kaptırmış yabancılardan türkü dinlemek isterseniz aşağıdaki isimlerle başlayabilirsiniz.


Petra Nachtmanova - Avusturya -
Paul Dwyer - İskoçya -
Brenna MacCrimmon - Kanada -