ABD'de Anadolu'ya Ait Yeni Yıldız Avcıları Ortaya Çıktı

Çarşamba, 10 Mayıs 2017 09:15 Facebook'ta Paylaş

Yildiz AnadoluNEW YORK (AA) - SELÇUK ACAR - Anadolu’dan yasa dışı yollarla kaçırılan "Guennol Stargazer" (Guennol  Yıldız Avcısı) adlı Kalkolitik Çağ'a (Bakır Çağı) ait bir kadın heykelinin,  Christie’s'in Müzayede Evi'nin New York'taki merkezinde açık artırmada 14,5  milyon dolara satılmasının ardından New York'taki TEFAF Sanat Fuarı'nı gezen AA  muhabiri, aralarında 2 Yıldız Avcısı heykelinin de olduğu Anadolu'ya ait antik  eserlerin bir sanat galerisinin standında satışa sunulduğunu fark etti. Cenevre ve New York'ta satış ofisleri bulunan Phoenix Antik Sanat  Galerisi'nde satışa sunulan eserlerden biri, Christie's Müzayede Evi'nde rekor  fiyata satılan "Yıldız Avcısı"ndan daha büyük ebatlarda, MÖ 3000 ve 2500  döneminde Bakır Çağı'na ait "Mermer Yıldız Avcısı". Yaklaşık 5 bin yıllık heykel,  24,1 santimetre boyunda ve 8,1 santimetre genişliğinde.     Heykelin 1966'dan bu yana İsviçre'nin güneyindeki Ticino'da M. Croci  koleksiyonundayken, 2017'de ABD'de özel bir koleksiyona geçtiği öğrenildi.  Anadolu topraklarından çıkarılan ve galeride satışa sunulan bir başka  eser de "Anıtsal İki Başlı İdol" adlı mermer heykel. MÖ 3000 dönemi Erken Bronz  Çağı'na ait heykel, 33 santimetre uzunluğunda ve 22,5 santimetre genişliğinde. Bu  eser de  1966'da M. Croci özel koleksiyonuna girmiş.

4,4 santimetrelik Yıldız Avcısı'na 1 milyon dolar
Galerinin, özel camekan içinde sergilediği  Anadolu'ya ait "Elektrum  Yıldız Avcısı" (Electrum Stargazer) adlı altın ve gümüş karışımı 4,4  santimetrelik erkek heykelini 1 milyon dolara sattığı öğrenildi. MÖ 3000 dönemine  ait eseri fuarın ilk gününde satan galeri yetkilisi, AA muhabirinin eserin kime  satıldığına ilişkin sorularını cevapsız bıraktı. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın "200 yıldır devam eden büyük bir  soygunun parçası" olarak nitelediği Guennol Yıldız Avcısı'nın benzerleri başta  olmak üzere Anadolu topraklarından çıkarılma birçok tarihi eseri fuarda  sergileyen ve hatta birini satan galeri, Türkiye'nin başlattığı girişimin  ardından eserleri standından kaldırıp yerine dünyanın farklı bölgelerinden  çıkarılmış başka antik eserler koydu.
Yildiz Avcisi
Başkonsolosluk galeriyle temasa geçti
Anadolu menşeili eserlerin Phoenix Antik Sanat Galerisi'nde  sergilendiğinin ortaya çıkarılmasının ardından Türkiye'nin New York  Başkonsolosluğu yetkilileri, avukatlar eşliğinde galeriyle temasa geçti. Konuyu  Kültür ve Turizm Bakanlığına da bildiren Başkonsolosluk yetkilileri, AA  muhabirine yaptıkları açıklamada sürecin henüz yeni başladığını olayın takipçisi  olduklarını belirtti.
Galeri yetkilileri, kendileriyle ilk temas kuran AA muhabirine  eserlerin kendilerine yasal yollarla ulaştığını belirtirken Yıldız Avcıları ve  "Anıtsal Çift Başlı İdol"ün, New York Başkonsolosluğunun girişimlerinin ardından  vitrinden kaldırıldığı görüldü.   Bu arada, galerinin standında Anadolu'dan çıkarılan başka antik  eserlerin de satışa sunulduğu dikkati çekti. Bu eserler, MÖ 3000 dönemine ait 9  santimetre boyundaki mermer "Kusura Tipi Şematik İdol", MÖ 2700-2300 dönemine ait  19-20 santimetre boyundaki  mermer "Beyce Sultan tipi Soyut İdol" ve yine MÖ 3000  ortalarına ait 14 santimetre boyundaki mermerden "Violin Başlı İdol" olarak  sıralandı. Geçen hafta Türkiye'nin Guennol Yıldız Avcısı'nın satışını durdurmak  için başvuruna bulunmasına rağmen Christie's Müzayede Evi, daha önce 1 milyon 800  dolara el değiştiren heykeli 14 milyon 471 bin dolara satmıştı. Satış, eserin 60 günden önce teslim edilmemesi şartıyla gerçekleştirilmişti. Mahkeme de satışa  onay vermişti fakat Türkiye'nin başlattığı hukuk süreci ise devam ediyor.

Kültür Bakanlığının kitabı eşliğinde satış
Bu arada galerinin, eserlerin sergilendiği vitrine detaylı bilgilerin  yer aldığı sayfaları açık şekilde Kültür Bakanlığının 1993 basımı bir kataloğunu  koyması dikkati çekti. O zamanki adıyla T. C. Kültür Bakanlığı tarafından Cumhuriyet'in 70.  yıl dönümü ve "İstanbul 1993 Etkinlikleri" çerçevesinde "Çağlar Boyu Anadolu'da  Kadın" sergileri için hazırlanan katalog, aynı yıl İngilizce "Woman in Anatolia /  9000 Years of the Anatolian Woman" başlığıyla basılmıştı.

Dünyada 15 Yıldız Avcısı var
Dünya üzerinde 15 Yıldız Avcısı bulunuyor. 30 civarındaki heykelden  15'i sağlam ve  bütün olarak çıkarılmıştı. Bunların biri Los Angeles'taki Getty  Müzesi'nde, bir kısmı Avrupalı koleksiyoncularda, bir kısmı da New York'taki  galeri ve koleksiyonlarda bulunuyor. İstanbul'daki Sadberk Hanım Müzesi, 2010'da Christie's Müzayede  Evi'nin düzenlediği bir açık artırmada 6 santimetre uzunluğundaki bir heykeli 10  bin dolara satın alarak New York'tan Türkiye'ye getirmişti.