10 Soruda Amerikalı Türkler Seçimde Trump mı Demeli Clinton mı?

Pazartesi, 10 Ekim 2016 16:25 Facebook'ta Paylaş

clinton trump1Cemil Özyurt - Hillary R. Clinton ile Donald J. Trump arasındaki ikinci tartışma 9 Ekim’de gerçekleştirildi. Başkan adaylarının kamuoyunda canlı yayın tartışmaları önemli çünkü The Pew Research Center’in 2008'de yaptığı bir araştırmaya göre oy verenlerin üçte ikisi tartışmaların oylarında etkili olduğunu söylüyor. Başkan adaylarının televizyonda bir tartışma programında karşı karşıya gelmesi 1960 seçiminden beri bir gelenek. Her üç Amerikalı’dan birinin izlediği (66.4 milyon) ilk tartışma J.F. Kennedy ile Richard Nixon arasında gerçekleşmişti. İlk kez adayları canlı yayında evlerinde gören Amerikalılar, hastaneden yeni çıkmış solgun benizli ve sürekli terleyen Nixon ile genç, dinamik ve yakışıklı Kennedy arasındaki oy tercihini Kennedy’den yana kullanmıştı. Ekrandaki görüntünün ve tartışma sonucunun başkanlığa ne etkisi olduğu hala tartışılsa da, Amerikan tarihindeki ilk başkanlık münazarasının Kennedy lehine sonuçlanmasında canlı yayının etkisinin olduğu yadsınamaz bir gerçek.

 


Hillary
ve Trump ekran karşısına çıkana denk yapılan başkan adaylarının tartışma programlarında raiting rekoru Barack Obama ile Mitt Romney arasındaki 2012 seçimlerinde olmuş, 67 milyon kişi izlemişti. 26 Eylül 2016 tarihinde yapılan ilk Clinton-Trump tartışması ise bu rekoru geçti. 12 farklı kanaldan 84 milyon kişi tartışmayı izledi. 9 Ekim’deki ikinci tartışma programı ise Matthew Kasırgası nedeniyle etkilenen şehirlerde yayında yaşanan sıkıntılar nedeniyle izlenme oranında yüzde 20’lik bir düşüş oldu.

CNN tarafından yapılan izleyici anketinde, tartışmanın galibinin ilkinde olduğu gibi Hillary Clinton olduğu duyuruldu. Ancak bu seçimi şimdiden kazandığı anlamına gelmiyor. Nitekim Kerry ile Bush arasındaki 2004 münazaranın birinde Bush, diğerinde Kerry kazanmış. Üçüncüsünün de beraberlikle bittiği açıklanmıştı. Neticede Bush seçimi kazandı. Gelelim Başkan adaylarının son tartışmasında da gündeme gelen ve Türkleri yakından ilgilendiren iki konu başlığına…

Birincisi Suriye’nin içinde bulunduğu mevcut durumdan nasıl kurtulacağı, diğeri de genelde Amerika’daki tüm müslümanları ilgilendiren ve salonda bulunan kararsız seçmenlerden 31 yaşındaki Gorban Hamed isimli bir müslüman tarafından da dile getirilen, Amerikan başkanının yükselen İslamofobia karşısında ne yapacağı ile ilgili konulardı. (Twitter'da Hamed, hala kararsız oluşuna anlam veremeyenlerin iğneleyici mesajları ile dalga geçildi)

Açıkçası Suriye ile ilgili soruda Trump’un dış politikadaki yetersizliği hemen dikkat çekti. Net bir şekilde ne yapacağını anlatmaktan ziyade, ‘’Önce ISIS’la savaşalım, bırakalım içerdeki grupları desteklemeyi,’’ türünde bir cevap verdi. Her sorulan soruyu bir şekilde ISIS’a bağlayarak ‘’Düşman ve korku yarat ki, kararsızları kolay ikna edebilesin’’ mantığıyla hareket etti. Kadınlar ile ilgili söylediği sözlere açıklık getirirken de, ‘’Ülkenin ISIS gibi daha önemli sorunları var, benim konuşmalarıma takılmayın,’’ demekle yetindi. Ancak genel ‘’İçerde kim olduklarını bilmediğimiz birilerini desteklemeyelim,’’ sözünden PYD ve YPG’yi desteklemeyelim çıkarımı yapılabilirse, Trump’un Suriye politikasında Türkiye’ye yakın olduğu düşünülebilir.

Trump, Türkiye’nin bölgedeki rolü ile ilgili net bir şey söylemese de, Clinton’un tutumu Türkiye için daha endişe verici. Açıkcası mevcut Amerikan dış politikasında da Clinton’ın başkan olması durumunda çok değişiklik olmayacağının bir sinyali. Ve peşinen kabul etmek gerekir ki 8 yıllık Obama yönetiminin en berbat olduğu alan dış politika. Clinton, Başkan olursa Suriye’deki Kürt grupları desteklemeye devam edeceğini söyledi. Ancak konuşmasının başına Türkiye’nin uzun zamandır dile getirdiği ‘’Uçuşa yasak bölge oluşturma’’ fikrini eklemeyi ihmal etmedi. Uçuşa yasak bölge ilanı ile Türkiye’yi, karadaki mevcut Kürt gruplara silah desteğiyle PYD ve YPG’yi kaybetmemek Clinton için bir seçenek olabilir ancak Amerika’daki Türk seçmeni ikna eder mi bilmem?

Clinton’ın, FETÖ bağlantılı bazı isimlerle sırf parasal çıkar ilişkisine dayalı yakınlığı, Suriye politikasının devamından yana olduğu konularındaki endişeleri baz alarak Trump’a yönelmek bir tercih ve bunu dile getirenlere haksızlar diyemeyiz. Kesinlikle değerlendirilmesi gereken bir konu. Ancak Türkiye’nin Amerikan başkanlık seçimi ile ilgili bir B planı olmalı. Clinton, Türkiye’nin sevmediği kişi ya da örgütlere yakın ancak seçimi Clinton kazanması durumunda hangi strateji izlenecek? Clinton’a tamamen sırt dönüp Türkiye’nin çizgisine gelmesi mi beklenecek?

Trump, Türkiye’nin çıkarları için daha iyi bir başkan adayı olarak bir alternatifse, daha geniş anlamda Müslümanlar için sarf ettiği tehlikeli söylemlerini ne yapacağız? Son tartışma programında, İslamifobia ile nasıl mücadele edeceğine karşılık verdiği cevap ilginç: ‘’Müslümanlar kendi topluluklarında olup bitenleri daha fazla rapor etsinler.’’ Konu, Twitter’da kısa sürede #MuslimsReportStuff hashtag’i ile TrendTopic oldu. Amerikalı müslümanlar Trump’la dalga geçen binlerce tweet attı. Trump, Orlando ve San Bernardino’daki iki silahlı saldırıya atıfta bulunarak, Müslümanların yeterli bilgi desteğini bulunmadığını ima etti. Clinton’in soruya cevabı, daha yapıcı ve olumluydu. Kimseyi dini inancından ötürü dışlamayacaklarını, ötekileştirmeyecekleri sözünü verdi. Ancak mevcut tablo pek iç açıcı değil. Huffington Post’a göre sadece 2016 yılında Amerikalı müslümanlara karşı 261 ayrı nefret, ayrımcılık, tecavüz suçu işlendi. Hem de, belki Amerikan tarihinin en Demokrat başkanlarından biri olan Barack Obama yönetiminde. Clinton’ın bu sözünü nasıl yerine getireceği de bir soru işareti.

Gelelim yazının başlığında sorduğum sorunun cevabına. Bu sorunun herkesin bakış açısına göre farklı bir cevabı var. Ancak Amerika’daki Türklerin bu seçimde kime oy verecekleri kararını vermeden önce sormaları gereken 10 kritik soru var. Bu soruların cevabına göre oylarını Trump veya Clinton’a verebilirler.

1- Amerika’nın çıkarlarını savunurken Türkiye’yi de gözeten bir başkan adayı var mı?
2- Eğer Trump'ı desteklersem Başkan olduktan sonra Müslümanlar için yapacağını söyledikleri benim ve ailem için bir tehdit midir?
3- Clinton'a oy verirsem, başta Ermeni soykırım iddiaları, FETÖ bağlantıları ve Suriye ile ilgili politikaları Türkiye'ye ne kadar zarar verir? Bu konularda Türkiye ile aynı görüşlere sahip bir aday mevcut mu?
4- Seçeceğim aday ailem, çocuklarım ve içinde yaşadığım ülke için iyi bir yönetim sergiler mi?
5- Bir Demokrat Başkan mı dünya barışı ve refahı için iyi bir seçimdir, Cumhuriyetçi Başkan mı?
6- Bir Demokrat Başkan Türkiye-ABD ilişkileri için iyi bir seçimdir, Cumhuriyetçi Başkan mı?
7- Benim için öncelik ekonomi mi, dış politika mı? Ekonomiyse hangi aday ihtiyaçlarıma karşılık veriyor? Dış politikaysa hangisi?
8- Benzer bir tercih durumu, Türkiye'de oy kullanma hakkına sahip bir Amerikalı için olsa, o seçimini neye göre yapardı? Ben neye göre yapmalıyım? 
9- Destek olmadığım adayın kazanması durumunda Amerika'yı ve Türkiye'yi ne gibi zorlukla bekliyor olabilir? Bunlar aşılabilir mi?
10- Kazanma ihtimalleri olmasa da Liberal Parti ve Yeşiller Parti adaylarına mı oy vereyim?

10 Ekim 2016 - New York
Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız

 

Profile Information

Application afterLoad: 0.001 seconds, 0.41 MB
Application afterInitialise: 0.037 seconds, 3.04 MB
Application afterRoute: 0.063 seconds, 4.96 MB
Application afterDispatch: 0.098 seconds, 7.40 MB
Application afterRender: 0.243 seconds, 8.71 MB

Memory Usage

9203408

Queries logged

 1. DELETE
    FROM jos_session
    WHERE ( time < '1579561176' )
 2. SELECT *
    FROM jos_session
    WHERE session_id = 'u5pu43l2pf37di96abfn1m53a4'
 3. INSERT INTO `jos_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'u5pu43l2pf37di96abfn1m53a4','1579621176','','0','1','0' )
 4. SELECT *
    FROM jos_components
    WHERE parent = 0
 5. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM jos_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 6. SELECT count(*)
    FROM jos_menu_types
    WHERE `menutype`='magazine'
 7. SELECT `id`,`title`,`published`
    FROM  jos_sections
    WHERE `published`<>-2
 8. SELECT name,id,published,parent,link,home
    FROM `jos_menu`
    WHERE `menutype`='magazine'
    AND `published`<>-2
 9. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='17'
    AND `published`<>-2
 10. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='18'
    AND `published`<>-2
 11. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='19'
    AND `published`<>-2
 12. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='20'
    AND `published`<>-2
 13. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='21'
    AND `published`<>-2
 14. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='22'
    AND `published`<>-2
 15. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='15'
    AND `published`<>-2
 16. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='16'
    AND `published`<>-2
 17. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='30'
    AND `published`<>-2
 18. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='24'
    AND `published`<>-2
 19. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='25'
    AND `published`<>-2
 20. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='26'
    AND `published`<>-2
 21. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='27'
    AND `published`<>-2
 22. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='28'
    AND `published`<>-2
 23. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='29'
    AND `published`<>-2
 24. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='32'
    AND `published`<>-2
 25. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='35'
    AND `published`<>-2
 26. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='34'
    AND `published`<>-2
 27. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM jos_menu AS m
    LEFT JOIN jos_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 28. SELECT template
    FROM jos_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 715)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 29. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access 
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE a.id = 4943
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-01-21 15:39:36' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-01-21 15:39:36' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 30. UPDATE jos_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='4943'
 31. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM jos_modules AS m
    LEFT JOIN jos_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 715 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 32. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM jos_menu
    WHERE id = 715
    LIMIT 1
 33. SELECT count(*)
    FROM jos_menu AS m

    WHERE menutype='yazarlar'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 1
 34. SELECT params
    FROM jos_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 35. SELECT section
    FROM jos_categories
    WHERE id=146;
 36. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 37. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 38. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 39. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 40. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 41. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 42. SELECT a.*,  CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-01-21 15:39:36' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-01-21 15:39:36' )
    AND s.id > 0
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND cc.id IN ("146")
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.created DESC
    LIMIT 0, 10
 43. SELECT a.*,  CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-01-21 15:39:36' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-01-21 15:39:36' )
    AND s.id > 0
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND cc.id IN ("143","144","145","146")
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.created DESC
    LIMIT 0, 5
 44. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-01-21 15:39:36' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-01-21 15:39:36' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND cc.id IN ("143","144","145","146")
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 5

Language Files Loaded

Untranslated Strings Diagnostic

Hiç

Untranslated Strings Designer

Hiç