Kongre Üyelerinin Türkiye Gezisi Etik Komite Merceğinde

Cuma, 15 Mayıs 2015 10:04 Facebook'ta Paylaş

10 KongreFethullah Gülen Grubu'na bağlı Council of Turkic American Associations sponsorluğunda Mayıs 2013'te konferansa katılmak üzere Azerbaycan ve Türkiye'ye giden 10 Kongre üyesi ve 35 çalışanın katıldığı gezi, Amerikan Kongresi'ne bağlı The House Ethics Committee ve bağımsız bir kuruluş olarak faaliyet gösteren Office of Congressional Ethics tarafında mercek altına alındı. Gülen Grubu'na bağlı Houston merkezli iki kar amacı gütmeye organizasyonun gezi masraflarını ödediği açıklanmıştı, ancak Washington Post 750 bin dolar tutan gezi masraflarının Azerbaycan petrol şirketi SOCAR tarafından ödendiğini ortaya çıkardı. Kongre üyeleri yanlış bilgilendirildiklerini açıklarken, gezi sonrasında verilen hediyeler de etik komitesinin incelemesine tabii tutuldu. Washington Post, SOCAR'ın da parayı Gülen Grubu'na bağlı Amerika'daki kar amacı gütmeyen kurumlara verdiğini yazdı. Kongre üyelerinin yabancı hükümetlerce desteklenen gezilere katılması kanunen yasak.

 

''Etik Komitesi tarafından onaylanmamış olsa geziye katılmazdım,'' diyen New Jersey Kongre Üyesi Leonard Lance, gezide, 100 dolarlık bir çift küpe ve otel odasına bir halının hediye olarak gönderildiğini söyledi. Lance, yaptığı açıklamada, kendisine gezinin sponsorluğunu Council of Turkic American Associations'ın yaptığı söylendiğini kaydetti. NJ Advance Media'ya konuşan Lance, ''Ben yanıltılmışsam, Etik Komite'de yanıltılmış, bunun için öfkeli değilim,'' diye konuştu.

The Office of Congressional Ethics, Kongre üyelerinin davranışları ile ilgili Etik Komitesi'ne sadece tavsiyede bulunabiliyor. Kendisi ile birlikte 10 Kongre üyesinin seyahate katıldığını, kendi seçim bölgesinde yaşayan Türk-Amerikalı sayısının her geçen gün arttığı için bölgeyi daha yakından tanımak istediğini vurgulayan Lance, Kongre üyelerinin daha önce benzer seyahatler gerçekleştirdiğini ve Etik Komitesi'nin araştırmasına maruz kalmadığını altını çizdi. Lance, ''Etik Komite eğer gezi masraflarının Turkish American Alliance tarafından karşılanamayacağını söyleseydi. Masrafları kendim de karşılayabilirdim,'' dedi.

Haber ajansı AP'ye konuşan Texas Kongre üyesi Ted Poe'nın basın sözcüsü de yaptığı açıklamada Turquoise Council of Americans and Eurasians'ın kendilerine ve Ethics Comittee'ye geziden önce tüm masrafların kendileri tarafından karşılandığını ve tek sponsorun kendileri olduğunu söylediğini açıkladı. Geziye katılan bir diğer Kongre Üyesi Jim Bridenstine (Oklohoma) ise gezi sonrasında iki halı aldığını, fiyatlarının 2500 ve 3500 dolar olarak belirlendiğini, Temmuz 2013'te etik komitesine yazdığı mektupta halılardan pahalı olanı House Clerk's ofisine bağışlamak istediğini yazdı. Bridenstine, etik komitenin incelemesinin ardından halıları geri verdiğini ifade etti.

10 Kongre üyesi ve 35 çalışanının katıldığı bir hafta süren gezide, Gülen Grubu'na bağlı 5 ayrı kar amacı gütmeyen kurum 274 bin 459 dolar ödedi.
Gezi için harcanan paralar ve harcayan kuruluşlar ise şöyle:
- Turquoise Council of Americans and Eurasians (Houston): $101,680
- Turkish American Federation of the Midwest (Chicago): $68,324
- Turkic American Alliance (Washington, DC): $52,975
- Turkic American Federation of the Southeast (Atlanta): $26,550
- Council of Turkic American Associations (New York): $24,930

Geziye katılan Kongre üyeleri ve her biri için harcanan tutarlar ise şöyle: :

- Danny Davis (D-IL): $24,084
- Ruben Hinojosa (D-TX): $19,962
- Jim Bridenstine (R-OK): $14,173
- Ted Poe (R-TX): $13,431
- Steve Stockman (R-TX): $13,431
- Michelle Lujan Grisham (D-NM): $12,780
- Sheila Jackson Lee (D-TX): $12,034
- Leonard Lance (R-NJ): $9,798
- Yvette Clark (D-NY): $8,701
- Gregory Meeks (D-NY): $6,431