Borsa İstanbul, Yatırımcılara Türkiye Pazarını Anlattı

Salı, 22 Nisan 2014 15:17 Facebook'ta Paylaş

Turk Avenue - Migros marketler zincirinin de hissedarlarından olan BC Partner ortaklarından Nikos Stathopoulos, yatırımcıların ülkelere değil şirketlere yatırım yaptığını hatırlatarak, sermayenin öncelikle şirket performanslarını dikkate aldığını ve Migros yatırımlarından çok memnun olduklarını söyledi. 



Borsa İstanbul, Amerikalı yatırımcılara Türkiye ile ilgili yatırım imkanlarını anlattı. İstanbul: Regional Hub, Global Actor Forum Agenda başlığı altında New York The Pierre Hotel konferans salonunda gerçekleştirilen konferansa Borsa İstanbul Başkanı Dr. İbrahim M. Turhan, NASDAQ OMX Group Başkan Yardımcısı Meyer Sandy Frucher, Citi Global Government Affairs direktörü Charles R. Johnston ve BC Partners ortaklarından Nikos Stathopoulos konuşmacı olarak katıldı. Konferansın moderatörlüğünü İstanbul Financial Center - Initiative Başkanı Artunç Kocabalkan yaptı. 

Borsa İstanbul Başkanı Dr. İbrahim M. Turhan, 2002-2011 yılları arasından ülkede kişi başına düşen milli gelirin 3.5 kat arttığını, hızlı büyümenin aynı zamanda gelir dağılımına dağılımının da paralellik göstermesinin büyük önem taşıdığını söyledi. 2002 yılında ülkedeki günde 4.30 dolar kazanan yüzde 20\\\'lik kesimin bugün yüzde 3 altında olduğuna değinen Turhan, ülkedeki demoktratikleşme ilgili hareketlenmelerin her ülkenin bir şekilde yaşadığı bir deneyim olduğuna dikkat çekti.

Citi Grroup yöneticisi Charles R. Johnston da konuşmasında ülkede bir geçiş süreci yaşadığını, ülkedeki siyasi olayların dünyanın her yerinde görülebileceğine değindi. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı konferansta, Amerikan finans çevrelerinden katılımın yüksek olduğu dikkat çekti. Kalabalık bir heyetle gelen Borsa İstanbul ekibi dün de Nasdaq borsası açılış ve kapanış gongunu çalmıştı. Etkinliğin ana sponsorları arasında ise Anadolu Ajansı ve Türk Hava Yolları yer aldı.