Dört Kadın Aday Belediye Başkanlık Koltuğuna Oturdu

Pazar, 30 Mart 2014 22:36 Facebook'ta Paylaş

30 Mart Yerel Seçimleri'nde belediye başkanlığına aday olan 4 kadın siyasetçi sandıktan birinci isim olarak çıktı. Gaziantep'te, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevinden ayrılan AK Partili Fatma Şahin, yüzde 50'nin üzerinde oy alarak belediye başkanı seçildi.Diyarbakır'da ise bir dönem Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Başkanlığı görevinde bulunan Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak da yine yüzde 50'nin üzerinde oy alarak belediye başkanlığı koltuğuna oturan isim oldu. BDP'de belediye başkanı olan bir başka kadınsa Dilek Hatipoğlu'ydu. Hatipoğlu, Hakkâri'de seçmenlerin yüzde 65'inin desteğini alarak yerel yönetimin başına geçti.

ÇERÇİOĞLU YİNE BAŞKAN
Yerel seçimde başkanlık koltuğuna oturan bir diğer isimse Cumhuriyet Halk Partili Özlem Çerçioğlu'ydu. Bir önceki yerel seçimlerde Aydın'ın ilk kadın belediye başkanı olan Çerçioğlu, adaylığını koyduğu 30 Mart Yerel Seçimleri'nde yüzde 42'nin üzerinde seçmenden destek bularak görevine devam etti.

Bu arada Gaziantep’in ilk kadın büyükşehir belediye başkanlığı ünvanını da elde eden Fatma Şahin, kabineden aday gösterilen üç bakandan seçilen tek isim oldu. İzmir'de Binali Yıldırım, Hatay'da Adalet eski Bakanı Sadullah Ergin kaybetti.

 

 
Diyarbakır'da Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini resmi olmayan sonuçlara göre kazanan BDP’li Gültan Kışanak Siirt milletvekiliydi. 53 yaşındaki Gültan Kışanak, aynı zamanda BDP Eş Genel Başkanıydı. Kışanak evli ve 1 çocuk annesi.