Çalıkuşu New York'taydı

Pazartesi, 17 Mart 2014 22:15 Facebook'ta Paylaş
Turk Avenue - Amerika'daki Türkleri tiyatroyla tanıştıran tek yerel tiyatro grubunun kurucusu İbrahim Yazıcı'nın başını çektiği Türk Amerikan Sanat Toplumu New York Derneği tarafından sahnelenen Çalıkuşu seyircilerle buluştu. Manhattan Bridges High School'de yaklaşık 500 seyirciye karşı oynanan oyun beş aylık provalar neticesinde izleyiciler karşısına çıktı. Türkçe olarak sahnelenen oyun İngilizce altyazılı olarak Amerikalı izleyicilere de sunuldu.

Reşat Nuri Güntekin'in unutulmaz eseri Çalıkuşu'nu İpek Kadılar oyunlaştırdı. İbrahim Yazıcı'nın yönetmenliğini yaptığı oyunda Kamuran rolünü Gazeteci- Yazar Sunay Akın'ın New York'ta yaşayan oğlu Ali Ozan Akın, Feride rolünü ise ''Aşk Üçgeni'' isimli TV filminde ve ''Kurtuluş Son Durak'' isimli sinema filminde de rol alan Dilek Aba üstlendi.

Kostüm dizaynını Hakan Dündar'ın yaptığ oyunda Uğur Özışık (Doktor Hayrullah), Ayşen Darcan (Müjgan / Nerime / Müdüre), Deniz Türkan (Siyahlı Kadın / Huriye), Ümran Ünlü (Besime Teyze / Hatice / Kurban Efendinin Karısı), Türkan Baltalı (Munise), Saadet Yüce (Müdüre / Yusuf Efendi'nin Ablası), Cüneyt Gürkan (Muhtar Efendi / Müfettiş), Michael Kutay User (Maarif Naziri), Selin Gönen (Necmiye/Nadide/Hemşire) rollerinde görev aldı.

Oyun 22 Mart'ta South New Jersey'de, 13 Nisan'da da Washington, DC'de sahnelenecek. Oyun dördüncü kez New York'ta bir kez daha sahnelenecek. Oyunla ilgili Facebook sayfasında destekleyenlere ve sanatseverlere teşekkür eden Yazıcı, ''Biz Çalıkuşu'nu çok sevdik. Sizlerin de sevdiğini gördük. İyiki varsınız ve bize tiyatro yapabilme fırsatını veriyorsunuz. Sağolun, varolun,'' dedi. Tiyatroya gönül veren ve amatör olarak çaba harcayan grup önceki yıllarda da Hisseli Harikalar Kumpanyası, Keşanlı Ali Destanı, Nasreddin Hoca ve 40 Haramiler gibi oyunları sahneledi. Oyunlarda Burak Kut, Haldun Dormen, Yavuz Bingöl, Fadik Atasoy gibi Türkiye'de de tanınan isimleri New York'ta Broadway'de sahneye çıkardı. (Foto: Nevin Bakır, Sultan Magazine)

Galeri fotoğrafları: Marta Delimelkonoglu'nun