İstanbul Boğazı'nı İp Üzerinde Yürüyerek Geçecek

Cumartesi, 15 Şubat 2014 23:26 Facebook'ta Paylaş
Türkiye’nin tanıtımı için bakanlık birçok çarpıcı proje hazırladı. Projelerin arasında Guinness rekorlu akrobat Wallenda’nın İstanbul Boğazı’nı ip üzerinde yürüyerek geçmesi de var. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin yurtdışında “deniz kum güneş” olarak bilinen imajını değiştirmek amacıyla yıl boyunca pek çok etkinlik düzenleyecek.

Bakanlık, usta fotoğrafçılarla ve Hollywood yıldızı Julianne Moore ile yürüttüğü çalışmaların yanı sıra moda haftalarından festivallere, sosyal medyadan TV programlarına kadar her mecrayı tanınmak için kullanacak. Bakanlığın tanıtım projelerinden bazıları şöyle:

- ABD’de başarılarıyla Guiness Rekorlar Kitabı’na giren akrobat Nik Wallenda, İstanbul Boğazı’nın iki yakası arasında ip üzerinde yürüyerek Avrupa kıtasından Asya kıtasına geçecek. Türkiye’nin, Asya ve Avrupa arasında bir köprü olduğunu vurgulayan etkinliğin dünya basınında yer alması planlanıyor.

Türkiye-Polonya diplomatik ilişkilerinin başlamasının 600. yılı nedeniyle Polonyalı gazeteciler Türkiye’de misafir edilecek. Polonya’da da Polonezköy temalı fotoğraf sergisi açılacak.

- Borussia Dortmund Alman Futbol Takımı oyuncusu İlkay Gündoğan ile başlayan Türkiye Tanıtım Kampanyası’na devam edilmesi de düşünülüyor.
- Türk mutfağının özel lezzetlerinin tanıtılması amacıyla çeşitli dergiler ve kitaplar hazırlanacak.
- Almanya’da ekim ayında “Dede Korkut Operası” sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Maxim Gorki Tiyatrosu’nda ilk kez bir Türkçe oyun sergilenecek. AA