Marka Fubolcular, Markaları

Cuma, 06 Eylül 2013 00:12 Facebook'ta Paylaş
Profesyonel futbol hayatını mayıs ayında sonlandıran 38 yaşındaki İngiliz futbolcu David Beckham, futbolcuların markalaşmasına öncü olarak biliniyor. Dünyaca ünlü markalarla reklam anlaşması yapan ve kendi adıyla iç giyim markası yaratan Beckham'ın futbol kariyerinin son yıllarında yıllık kazancının neredeyse yüzde 90'ını (yaklaşık 37 milyon avro) buralardan elde ettiği belirtiliyor. Beckham'ın ardından Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi geliyor. Forbes dergisinin en çok kazanan futbolcular listesine göre Ronaldo ve Messi, reklam ve markalarından 2012 yılında yaklaşık 18 milyon avroluk gelir elde etti.

AB markalar ve modeller kayıt ofisi OAMI'ye 2009 yılında “CR7” ve “CR9” markaları ile kayıt olan Ronaldo, bu markalar adı altında ayakkabı, giyim, oyuncak ve spor malzemeleri satıyor. “Messi”, “Lionel Messi” ve “M” logolarıyla OAMI'ye kayıt yaptıran Arjantinli futbolcu Messi de kendisinden başka kimsenin bu adlarla herhangi bir ürün satışı yapmasını engellemiş bulunuyor. OAMI'ye kayıt yaptıran futbolcular arasında ayrıca, “Ferlloto” ile Fernando Llorente (Juventus) ve “VV1 Victor Valdes” ile Barcelona'nın kalecisi Victor Valdes de yer alıyor. Resmen açıklanmasa da Avrupa basınındaki haberlere göre, 100 milyon avro ile futbol tarihinin en pahalı transferi olarak Tottenham'dan Real Madrid'e gelen 24 yaşındaki Gareth Bale de OAMI'ye marka kayıdı yaptıran futbolcular kervanına katılan son isim.

11 numaralı formayı giyen ve gol sevincini eliyle yaptığı kalp işaretiyle kutlayan Bale, nisan ayında “Eleven of hearts” markasını kayıt için OAMI'ye başvurmuştu. Bale'in bu markayla saat, mücevher ve giyim ürünleri satarak yıllık 3,5 milyon avroluk bir gelir hedeflediği iddia ediliyor.

Real Madrid'e gelmeden önce sponsorluk anlaşmalarıyla yıllık 2 milyon 350 bin avro kazanç sağlayan Bale'in İspanyol kulübündeki yeni döneminde bunu artıracağı da tahmin ediliyor. Ayrıca İspanyol basınına göre Bale'in sözleşmesi gereği reklam gelirlerinin yüzde 60'ını alacağı, geri kalanını ise Real Madrid kulübüne bırakacağı öne sürülüyor. Real Madrid kulübü, 11 numaralı Bale formasından dünyada yıllık 40 bin satış bekliyor, bu da yaklaşık 3,5 milyon avroya denk geliyor. AA