Darbeciler Mısır'ı Kan Gölüne Çevirdi

Çarşamba, 14 Ağustos 2013 15:17 Facebook'ta Paylaş
Mısır'da Adeviye ve Nahda meydanlarına yapılan müdahalede Müslüman Kardeşler'e göre can kaybı 500'ün üzerinde. Sağlık Bakanlığı ise ölü sayısını 149 olarak açıkladı. Ülkede 1 ay olağanüstü hal ilan edildi. Zırhlı araç ve buldozer destekli Mısır güvenlik güçleri temmuz ayının başında devrilen eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevine iadesi için Rabiat'ül Adeviyye ve Nahda meydanlarında haftalardır oturma eylemi yapan göstericilere biber gazıyla müdahale etti. Müdahalenin ardından güvenlik güçleriyle Mursi yanlıları arasında çatışma çıktı. Mısır'ın başkenti Kahire'de darbe karşıtı göstericilere güvenlik kuvvetlerinin kanlı müdahalesinin ardından protesto gösterileri ülke geneline yayıldı. Protestoların Kahire'nin yanı sıra İskenderiye, Asyut, Minye ve Helvan kentlerinde yoğunlaştığı bildirildi.

Mısır'daki müdahalenin helikopter görüntüleri (video)

Başkent Kahire'nin çevre illerle bağlantısı olan tüm ana yollar güvenlik güçlerince kapatıldı. Doğudaki Suveyş Kanalı, İsmailiye, Port Said, İskenderiye ve diğer birçok kentin giriş çıkışları da trafiğe kapatıldı.

Darbe karşıtı protestocuların ana meydanlara ulaşmaması ve protestoculara destek vermemeleri için tüm sokaklar ve caddeler, güvenlik güçlerince trafiğe kapatılarak abluka altına alındı. Ordu birlikleri Kahire'yi birbirine bağlayan köprüleri kontrol altına alarak geçişlerin yasaklandığını bildirdi. Yolların kapalı olması nedeni ile ölü ve yaralıların hastanelere ulaştırılmasında ciddi sorunlar yaşandığı kaydedildi.

Ülke genelinde ana arterlerde toplanan binlerce kişi, barışçıl göstericilere yönelik ordunun kanlı operasyonunu kınayan protestolar yapılmaya başlandı. Meydan ve caddelerde toplanan göstericiler, yollara barikatlar kurarak lastik yakıyor. Güvenlik güçleri, zaman zaman göstericilere karşı silah ve gerçek mermi kullanmaya devam ediyor.

İki gazeteci hayatını kaybetti

Öte yandan Mısır'da güvenlik güçlerinin darbe karşıtlarının düzenlediği gösterileri dağıtmak için yaptığı müdaheleler esnasında, İngiltere merkezli SKY News televizyonu Kameramanı Mick Deane ve Dubai merkezli bir basın kuruluşunda çalışan Habibe Ahmed Abdulaziz (26) hayatını kaybetti.

Çalıştıkları kurumlarca yapılan açıklamalara göre, iki gazeteci de darbe karşıtı gösterilerin düzenlendiği Rabia'tül Adeviyye Meydanın'a güvenlik güçlerinin yaptığı müdahele esnasında vurularak hayatlarını kaybetti. Olayları takip ederken gözaltına alınıp haber alınamayan çok sayıda gazeteci olduğu bildiriliyor.

Müslüman Kardeşler: 500'ün üzerinde ölü var

Çatışmalarda, Mısır Sağlık Bakanlığı 5'i polis 13 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Müslüman Kardeşler ise can kaybının 500'ün üzerinde olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı: 149 ölü

Mısır'da güvenlik güçlerinin darbe karşıtlarına müdahalesinde 149 kişinin öldüğü ileri sürdü. Sağlık Bakanlığı, göstericilerin dağılmasına yönelik yapılan müdahaleler sırasında ülke genelinde 149 kişinin öldüğünü, bin 403 kişinin yaralandığını iddia etti. Hürriyet ve Adalet Partisi, ölü sayısının bini, yaralı sayısının da 10 bini bulduğunu, Müslüman Kardeşler Teşkilatı da ölü sayısının 300, yaralı sayısının da 7 bin olduğunu açıklamıştı.
Emniyet yetkilileri ise olaylarda 6 polisin öldüğünü, 66 güvenlik görevlisinin de yaralandığını bildirmişti. Güvenlik güçleri Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda darbe karşıtları
tarafından kurulan sahra hastanesiye girerek, ölü sayısını giçmeket için cesetlere müdahale etmişti.

43 polis yaşamını yitirdi

Mısır İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim, darbe karşıtlarına yapılan müdahale sırasında 14'ü rütbeli 43 polisin yaşamını yitirdiğini bildirdi. Mısır güvenlik güçleri, Rabiatul Adaviyye ve Nahda meydanlarına müdahalesinin ardından, Ramses ve Mustafa Mahmud meydanlarında toplanan göstericilere de müdahaleye başladı. Polisin göstericilere müdahalesi sonucunda, kentin doğusu ile batı yakasını birbirine bağlayan 6 Ekim Köprüsü trafiğe tamamen kapatıldı. Polisin gaz ve göz yaşartıcı bomba ile müdahale ettiği, darbe karşıtı protestocuların da polise taş ve sopalarla karşılık verdiği gözlendi.

Diğer kentlere de sıçradı
Mısır'da başkent Kahire'de Mursi yanlılarının oturma eylemlerine yapılan müdahaleden sonra Kahire dışındaki şehirler de karıştı. Nil boyundaki Minya ve Asyut şehirlerindeki gösterilere polis müdahale etti. Minya'da bir kiliseyi ateşe veren göstericilere güvenlik güçleri biber gazlı müdahalede bulundu. Asyut'ta ise binlerce Mursi yandaşı polisle çatıştı. Henüz ölü veya yaralı sayısı konusunda bir bilgi yok.

Mısır'da güvenlik kuvvetlerinin Rabiatul Adaviye ve Nahda meydanlarında darbe karşıtı gösteri yapanlara müdahale ederek katliam gerçekleştirmelerinin ardından Mısır'ın önemli turizm kentleri Hurgada, Şarm El Şeyh ve Dehab'da katliamları protesto mitingleri başladı. Hurgada kent merkezinde toplanan binlerce kişi katliamı protesto ederken, kentteki otellerde bulunan az sayıdaki turistin ülkeden ayrılmak üzere havalanına gittiği bildirildi. Mısır'ın en önemli tatil beldesi olarak gösterilen Kızıldeniz kıyısındaki Şarm El Şeyh'te de darbe karşıtı gösterilerin başlaması turistleri tedirgin etti. Diğer bir turistik belde Dahab'da ise köylerden gelen Bedevi kabilelerinin kent merkezinde gösteri yaptıkları bildirildi.

"Sokaklara dökülün"
Mısır Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yetkililerinden Muhammed el-Bilteci, Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanındaki darbe karşıtlarına destek için Mısırlılardan "sokaklara dökülmelerini" istedi. Bilteci, Hürriyet ve Adalet Partisi'ne ait internet sitesinde yaptığı açıklamada, Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanındaki şehit, yaralı, çocuk ve kadınlara destek için Mısırlıların "sokaklara dökülmesi" çağrısı yaptı.

Borsa ve tüm bankalar, perşembe kapalı olacak
Bu arada Mısır Borsa Başkanı Muhammed Umran ve Mısır Merkez Bankası Başkanı Hişam Ramiz, ülkedeki olumsuz gelişmeler üzerine başta Merkez Bankası olmak üzere ülkede faaliyet gösteren tüm bankaların ve borsanın perşembe kapalı olacağı duyurdu.

Olağanüstü hal ilan edildi
Mısır geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, ülke genelinde 1 ay boyunca olağanüstü hal ilan edildiğini, ordunun polise yardımcı olmak için görevlendirildiğini açıkladı. Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Ülkedeki şiddet olayları nedeniyle rejimin ve emniyetin tehlikeye girmesi, kamu malına ve özel mülklere zarar verilmesi, radikal gruplar ve cemaatler tarafından vatandaşlarının kanının akıtılması sebebiyle Sayın Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulunun da onayıyla ülke çapında 14 Ağustos 2013 tarihi saat 16.00'dan itibaren geçerli olmak üzere 1 ay süreyle olağanüstü hal ilan etti" denildi. İlan edilen olağanüstü hal kapsamında, normal zamanda gerekli olduğu gibi Başsavcılığının izni beklenmeksizin kişiler gözaltına alınabilir, evlere baskın yapılabilir gibi isnistai uygulamalar da yer alıyor.

Bakanlar Kurulu sözcüsü ve Başbakan Basın Danışmanı Şerif Şevki'nin yaptığı açıklamada, bugünden geçerli olmak üzere 14 vilayette yerel saatle 19.00 ila 06.00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini belirterek, sözkonusu vilayetleri şöyle sıralıdı: "Kahire, Giza, İskenderiye'nin kuzeyinde, Feyyum, Beni Suveyf, Minya, Asyut, Kına, Sohac'ın güneyinde, Kuzey Sina, Güney Sina, Süveyş, İsmailiyye ve Buhayra."

Sözcü Şevki, sokağa çıkma yasağına riayet etmeyenlerin hapis cezasına çarptırılacağını kaydetti.

ABD, olağanüstü hale karşı çıktı
Bu arada ABD, Mısır'da 1 ay boyunca olağanüstü hal ilan edilmesine "şiddetle" karşı çıktı. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamla ilgili yazılı açıklama yaptı. ABD'nin yaşanan şiddeti güçlü biçimde kınadığını belirten Earnest, olaylar sonucu hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diledi. Earnest, devamlı olarak, Mısır ordusu ve güvenlik güçlerine itidal göstermeleri, geçici hükümete vatandaşların evrensel haklarına saygı göstermeleri, protestoculara da barışçıl gösteriler yapmaları çağrılarında bulunduklarını hatırlatarak, şiddetin, Mısır'ın kalıcı istikrar ve demokrasi yolunda ilerlemesini daha da zorlaştırdığını ve geçici hükümetin uzlaşı arayacağına yönelik taahhütlerine zıt düştüğünü kaydetti.

200 gözaltı
Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) önde gelen yöneticilerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 200 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Meydandaki kaynaklar, Mısır güvenlik güçlerinin akşam saatlerinde demokrasi yanlısı gösterilerin sürdüğü Rabiatul Adeviyye Meydanı'na girdiğini belirtti. Güvenlik güçlerinin İhvan'ın önde gelen yöneticileri, üniversite hocaları ve Ezher uleması ve gönüllü doktorların da aralarında bulunduğu yaklaşık 200 kişiyi gözaltına aldığı kaydedildi.

Mısır'ın başkenti Kahire'de polis aracının köprüden düşme anı saniye saniye amatör kamera tarafından kaydedildi. Kahire'deki Nasr Şehri yakınlarında kontrolü kaybeden polis aracının 6 Ekim köprüsünden düştüğü ifade ediliyor. Görüntülerde göstericiler yer alırken, bir anda polis aracının yere çakılması görülüyor. (CNN Turk)
 

Profile Information

Application afterLoad: 0.001 seconds, 0.41 MB
Application afterInitialise: 0.040 seconds, 3.04 MB
Application afterRoute: 0.067 seconds, 4.96 MB
Application afterDispatch: 0.103 seconds, 7.38 MB
Application afterRender: 0.171 seconds, 8.67 MB

Memory Usage

9155832

Queries logged

 1. DELETE
    FROM jos_session
    WHERE ( time < '1579211733' )
 2. SELECT *
    FROM jos_session
    WHERE session_id = 'g6njmcsdnbtfq03cslgabp7l40'
 3. INSERT INTO `jos_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'g6njmcsdnbtfq03cslgabp7l40','1579271733','','0','1','0' )
 4. SELECT *
    FROM jos_components
    WHERE parent = 0
 5. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM jos_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 6. SELECT count(*)
    FROM jos_menu_types
    WHERE `menutype`='magazine'
 7. SELECT `id`,`title`,`published`
    FROM  jos_sections
    WHERE `published`<>-2
 8. SELECT name,id,published,parent,link,home
    FROM `jos_menu`
    WHERE `menutype`='magazine'
    AND `published`<>-2
 9. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='17'
    AND `published`<>-2
 10. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='18'
    AND `published`<>-2
 11. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='19'
    AND `published`<>-2
 12. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='20'
    AND `published`<>-2
 13. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='21'
    AND `published`<>-2
 14. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='22'
    AND `published`<>-2
 15. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='15'
    AND `published`<>-2
 16. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='16'
    AND `published`<>-2
 17. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='30'
    AND `published`<>-2
 18. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='24'
    AND `published`<>-2
 19. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='25'
    AND `published`<>-2
 20. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='26'
    AND `published`<>-2
 21. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='27'
    AND `published`<>-2
 22. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='28'
    AND `published`<>-2
 23. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='29'
    AND `published`<>-2
 24. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='32'
    AND `published`<>-2
 25. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='35'
    AND `published`<>-2
 26. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='34'
    AND `published`<>-2
 27. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM jos_menu AS m
    LEFT JOIN jos_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 28. SELECT template
    FROM jos_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 666)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 29. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access 
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE a.id = 4435
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-01-17 14:35:33' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-01-17 14:35:33' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 30. UPDATE jos_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='4435'
 31. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM jos_modules AS m
    LEFT JOIN jos_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 666 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 32. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM jos_menu
    WHERE id = 666
    LIMIT 1
 33. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM jos_menu
    WHERE id = 663
    LIMIT 1
 34. SELECT count(*)
    FROM jos_menu AS m

    WHERE menutype='magazine'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 10
 35. SELECT params
    FROM jos_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 36. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 37. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 38. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 39. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 40. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 41. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 42. SELECT a.*,  CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-01-17 14:35:33' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-01-17 14:35:33' )
    AND s.id > 0
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND cc.id IN ("101")
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.created DESC
    LIMIT 0, 5
 43. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-01-17 14:35:33' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-01-17 14:35:33' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND cc.id IN ("101")
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 5

Language Files Loaded

Untranslated Strings Diagnostic

Hiç

Untranslated Strings Designer

Hiç