Türkçe Şampiyonları Manhattan'da Ödüllerini Aldı

Perşembe, 06 Haziran 2013 15:48 Facebook'ta Paylaş

New York'un Türkçe şampiyonları ödüllerini görkemli bir törenle aldı. Türkiye'de yapılan Dünya Finali'nde yarısmaya hak kazandılar.  Bu yıl 11.'si gerçeklestirilen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nda ABD'nin Doğu Yakası'nı temsil etmeye hak kazanan öğrencilere ödülleri Manhattan'da düzenlenen görkemli bir törenle verildi. Onlarca okuldan 150'e yakın öğrenci arasında yapılan elemelerde sarkı, siir, folklör dallarında birinciliği elde eden öğrenciler 31 Mayıs - 16 Haziran tarihleri arasında Türkiye'de yapılan Dünya Finali'nde yarısıyorlar.


 
6. Doğu Yakası Türkçe Olimpiyatları Ödül Töreni, Manhattan'da bulunan Pace Üniversitesi'nin, Michael Schimmel Sanat Merkezi'nde yapıldı. Türk Kültür Merkezi (TCC), Türk Amerikan İs Gelistirme ve Kalkınma Konseyi (TABID) ve Türki-Amerikan Birlikleri Konseyi (CTAA)'nın ortaklasa düzenlediği ödül törenine Amerikalı senatör ve milletvekillerinin yanı sıra Türkiye'nin Birlesmis Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Halit Çevik ve Türkiye'nin New York Baskonsolosu Levent Bilgen ile çok sayıda katılımcı istirak etti.

Hindistan'dan Brezilya'ya, Rusya'dan Kenya'ya kadar bir çok farklı ülkeden konuğun katıldığı ödül töreninde sahnedeki öğrenciler kadar salondaki aileler de heyecanlı dakikalar yasadı. Türkçe dısında İngilizce, Çince ve İspanyolca sarkı dillerinde de birinciler sahne aldı. Yasları 12-18 arasında değisen öğrencilerin seslendirdiği sarkı ve siirler kadar sergiledikleri halk oyunları da büyük ilgi gördü. Brooklyn Amity School öğrencilerinin piyanoda çalınan Beethoven'ın 9. Senfonisi esliğinde teptiği seyircilerden büyük alkıs aldı. Bilecik ve Giresun yöresi halk oyunlarının dısında, öğrenciler Amerikan Yerlileri, Hindistan, Afrika, İtalya gibi farklı ülke ve kültürlerin yerel halk oyunlarını da icra etti.
Törende öğrencilerin yanı sıra toplumun önde gelen isimlerine de ödüller verildi. '2013 Liderlik Ödülü' CTAA Baskanı Furkan Kosar tarafından federal milletvekili Hakeem (Hakim) Jeffries'e takdim edildi. Jeffries öğrencilerin performansını, "Su an sanki İstanbul'dayım" sözleriyle takdir etti.

'Kültür ve Sanat Ödülü' Lincoln Center Enstitüsü Direktörü Russell Granet'e ödülü Büyükelçi Halit Çevik tarafından verilirken, '2013 Hayırseverlik' ödülüne NY Sehir Ürünleri Genel Müdürü Jilly Stephens layık görüldü. 'Türkiye Yılı Ödülü' ise New York Teknoloji Üniversitesi'ne verildi.

Baskonsolos Levent Bilgen, etkinliği düzenleyenler ile sponsor olanlara tesekkür etti. Türk insanın yasadığı topluma değer kattığını aktaran Bilgen, buna hem gençlere eğitim yolu ile yapılan yatırımı hem de Sandy kasırgasında yine Türk toplumunun yapmıs olduğu yardımları örnek gösterdi.

New York Senatosu Çoğunluk Lideri olan Demokrat Partili Senatör Andrea Stewart-Cousins, görüdüğü barıs, sevgi ve hosgörü ikliminden çok etkilendiğini kaydetti. ''Buraya gelirken bu kadar güzel, bu kadar etkileyici performans göreceğimi beklemiyordum'' diyen Stewat-Cousins, ayrıca Türk insanın sözde değil hakikate de ne kadar isler basarabildiğine etkinliğin örnek olduğunu söyledi. Yarışmada derece alan öğrenciler ve okulları su sekilde:

Halk oyunları dalında, Brooklyn Amity School, Bilecik yöresine ait bir gösteriyle birinciliği elde etti. Aynı kategoride Paterson School Giresun yöresine ait halk oyunları ile ikinci, Bergen School ise üçüncü oldu.
 
Türkçe sarkı yarısmasında Amity School öğrencilerinden Liann Aris, Orhan Gencebay'a ait 'Hor Görme Garibi' parçası ile birincilik ödülünü aldı. James Madison High School'dan Sevili Muminzhanova 'Günün Birinde' sarkısıyla ikinci olurken, Central Jersey School'dan Alexander Harris, 'Hakim Bey' parçasıyla üçüncülük ödülünü almayı basardı.

Türkçe siir kategorisinde Liberty High School öğrencilerinden Elizabeth Bowman, Can Yücel'e ait 'Bağlanmayacaksın' siiri ile birincilik ödülünü alırken Amity School'dan Mariam Quraishi 'Merhaba' siiri ile ikinci, Paterson School'dan Shannon Grierson ise 'İstanbul'u dinliyorum'la üçüncü oldu.
 
Anadil siir kategorisinde Amity School öğrencileirnden Gülnur Avcı, 'Utansın' siiri ile birincilik ödülünü aldı. Pionner School'dan Leyla Ulusoy ikinci ve Bergen School'dan Hacer Kök ise üçünücülük ödüllerini aldı.

Gece dereceye giren tüm öğrencilerin birlikte seslendirdiği 'Yeni Bir Dünya' sarkısı ile sona erdi.