New York Sokakları Kırmızı Beyaza Boyandı

Pazar, 19 Mayıs 2013 23:45 Facebook'ta Paylaş
Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu tarafından bu yıl 32'ncisi düzenlenen Türk Günü Yürüyüşü ve Festivali New York'ta gerçekleştirildi. Madison Avenue'de 53. Cadde'de başlayan yürüyüş 46. Cadde'ye kadar devam etti ardından da her yıl toplanılan Dag Hammarskjold'ta sona erdi. ''New York Goes Turkish'' sloganı ile Mayıs ayı boyunca düzenlenen etkinliklerin sonuncusu olan Türk Günü Yürüyüşe binlerce kişinin ellerinde bayraklarla katıldı.
İstanbul 2020 Olimpiyat Komitesi, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı, Göğüş Holding, TOBB gibi kurum ve kuruluşların sponsor olduğu yürüyüşe, 25'e yakın float katıldı. Amerikan okul bando takımları ile renklenen yürüyüşe Türki cumhuriyetlerin ve Türkiye'ye komşu Balkan ülkelerinin katıldı.

Yürüyüş ve festivalde, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve eşi Beyhan Bağış, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı İrsen Küçük, Türkiye-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Elazığ Milletvekili Faruk Septioğlu, CHP Milletvekili Ak Parti Erzurum Milletvekili Dr. Cengiz Yavilioğlu, MHP Ankara Milletvekili Zuhal Topçu ve CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça,Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Halit Çevik, New York Başkonsolosu Levent Bilgen, TADF Başkanı Ali Çınar katıldı. Kortejde, Bursa Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı, TSK Mızıka Takımı, sanatçılar, 4 büyük takımın ABD dernekleri, Türkiye ve KKTC'den çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri yer aldı.

Yürüyüş sırasında en ilginç çeken olay ise Fenerbahçe USA ve Galatasaray USA derneklerinin taşıdıkları 19 yaşında öldürülen taraftar Burak Yıldırım'ın resmi ve ''Formalardan ter aksın, kan değil. Spor Kardeşliktir,'' pankartıydı. Yine ABD'deki altı spor derneği BJK, Eskişehir, Fenerbahçe, Galatasaray, Karşıyaka ve Trabzon dernekleri ırkçılığı ve provakasyonu kınayan bir pankart taşıdı.

Yürüyüşün ardından Dag Hammarskjöld parkında düzenlenen etkinlikte ABD'de yaşayan Türklere hitap eden Bakan Egemen Bağış, Türk kültürünü yaşayan ve yaşatan her ferdin Türkiye Cumhuriyeti'nin bir kültür elçisi olduğunu söyledi.

ABD'de yaşayan Türklerin bu ülkeye vereceklerinin alacaklarından çok daha fazla olduğunu belirten Bağış, "ABD'deki vatandaşlarımız ne kadar güçlü olursa Türkiye, uluslararası arenada o kadar güçlenmiş olur" diye konuştu.

İktidar ve muhalefet milletvekilleri ile ABD'deki Türklerin coşkusunu paylaştıklarını kaydeden Bağış, Türk Günü yürüyüşünün Türkiye'nin yurt dışındaki en büyük kültürel gövde gösterisi haline geldiğini söyledi.

Türkiye güçlendikçe yurt dışındaki vatandaşların da güçleniyor olmasının kendilerini mutlu ettiğini ifade eden Bağış, "Çok para kazanabilirsiniz, çocuklarınıza büyük miraslar bırakabilirsiniz. Ama onu isterlerse bir gecede israf edebilirler. Bu yüzden çocuklarınıza iyi bir eğitim verirseniz onu isteseler de israf edemezler. Sizlerden en büyük beklentimiz birbirinizi severken eğitime önem vermeniz. Çocuklarınızı iyi yetiştirmeniz ve bu ülkenin, dünyanın süper gücü olarak kabul edilen ABD'nin, kritik makamlarında sizin evlatlarınızın olması için birlikte seferber olmanız" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından düzenlenen Serdar Ortaç konseri ile etkinlikler sona erdi. Etkinlik sonunda iki kişi çekilişle Türkiye'ye gidiş-dönüş bilet kazandı. Yağmur yağdığı için seyirciler zaman zaman ıslandıkları parkta 2500'ü aşkın kişi vardı.