Grand Central 100 Yıllık Tarihinde İlk Kez Mehter Takımı'na Ev Sahipliği Yaptı

Çarşamba, 15 Mayıs 2013 12:08 Facebook'ta Paylaş
Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) tarafından ABD'de bu yıl 32'ncisi düzenlenen Türk Günü Yürüyüş ve Festivali programını, Mayıs ayının tamamına yayma stratejisi doğrultusunda etkinliklere devam ediyor. Bu kamsapmda 14 Mayıs'ta New York Grand Central'da bir günlük Türk Festivali gerçekleştirildi. Bu yıl 100. yılını değişik etkinliklerle kutlayan Grand Central'daki Vanderbilt Hall'de düzenlenen festivalin açılış kurdelesini, AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, New York Başkonsolosu Levent Bilgen, TADF Başkanı Ali Çınar, New York Eyalet Senatörü Liz Kreguer ve New York Polis Departman Temsilcisi Amin Koşseim birlikte kesti. Canikli, bu tür faaliyetlerin, gelişen Türkiye'nin tanıtımına verdiği katkı açısından son derece önemli olduğunu belirterek, festivali desteklediklerini ifade etti.

Son birkaç yıldır TADF'nin bu anlamda çok anlamlı hizmetler yaptığını anlatan Canikli, şöyle konuştu: ''Bugün bu etkinlik o etkili çalışmaların bir parçası. Kuşkusuz Türk insanının, Türk kültürünün burada tanıtılması, burada olumlu bir ortam oluşturulması açısından son derece önemli aktiviteler. Cumartesi gününe kadar, bir dizi program var. Bugüne kadar bu ortamda (Grand Central'da) böyle bir aktivite yapılmadı. Buranın tanıtım açısından etkili ve verimli bir yer olduğunu biliyorum, o yüzden federasyonumuzun bu çalışmalarını destekliyoruz."

Canikli, geçmiş dönemlerde en çok çekilen sıkıntılardan birinin "Türkiye'nin dünyada yanlış tanıtılması" olduğuna işaret ederek, Türkiye'nin bu tür tanıtım faaliyetlerini geçmiş dönemlerde fazla yapamadığını kaydetti.

Türkiye'nin gerçek boyutuyla tanıtılması, gücünün anlatılması ve etkinleştirilmesi faaliyetlerine örnekler veren Nurettin Canikli, "Rahmetli Özal'ın iktidar olduğu dönemlerde, o açılım politikaları daha etkin bir şekilde uygulanmaya başladı ve bunun önemi daha iyi anlaşıldı" diye konuştu.

Açılış kurdelesini kesenler arasında yer alan New York Senatörü Liz Kreguer'e TADF başkan yardımcılarından İbrahim Kurtuluş tarafından Türk ve Amerikan bayraklı rozet takıldı ve Maraş dondurması ikram edildi. Kurtuluş, Kreguer'e ayrıca 2020 Olimpiyatları için Madrid ve Tokyo ile yarışan İstanbul'un olimpiyat rozetini taktı.

New York'un en kalabalık bölgelerinden biri olan Grand Central'da Bursa Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı'nın konserinin yanı sıra New York Gypsy All Star, Ishtar, Wind of Anatolia grupları şarkı ve türküleri ile katılımcıları eğlendirdi. Türk mutfağından döner ile Türk kahvesinin ikram edildiği stantlar yoğun ilgi gördü. Mado'nun sahiplerinden Atilla Kanbur sırf etkinlik için günü birliğine New York'a gelirken, Kuru Kahveci Mehmet Efendi kahveleri Amerika temsilcisi Vintage Food tarafından servis edildi. A La Turka restoran etkinliğe katılanlar için özel menüsünü 7 dolardan satışa sunarken, Smart Juice ve Kervan Gıda meyve suyu ve şekerleme dağıttı. Ordu Valiliği, Bahçeşehir Üniversitesi, Paşabahçe, Aytek Halı, KKTC Turizm Bakanlığı standlarda tanıtım yaptı.
Etkinliğe İstanbul 2020 Olimpiyatları ana sponsor olurken, Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluğu Başkanlığı ve Turizm ve Kültür Bakanlığı  destek veren kurumlar arasında yer aldı.  (AA, Turk Avenue)