Türklerin Çoğunluğu Obama Diyor

Salı, 06 Kasım 2012 05:27 Facebook'ta Paylaş
Kemal Derviş (63, akademisyen)
Yenilikçi Obama, muhafazakâr Romney
Amerika ve bütün dünya için çok önemli bir seçim. Her zaman iç dengeler ve ABD’nin iç politikasındaki kuvvetler ayrımı yüzünden hissedilmese de, iki aday arasında kesin farklar var. Bir tarafta uluslararası birlikte çalışmanın önemine inanan, içeride çok bozuk bir gelir dağılımını düzeltmeye çalışan yenilikçi Obama, diğer tarafta dış politikada salt gücü önemseyen, ekonomide de piyasaya tam olarak güvenen, kamunun yararlı bir işlevi olabileceğine inanmayan, muhafazakâr Romney. İki çok farklı dünya görüşü.


Dr.Özgen Doğan, Kardiyolog
Dini söylemden rahatsızım
Obama’ya oy vemiştim. Seçim için karar vermedim. Romney veya Cumhuriyetçi Parti’nin teolojik politika yapması rahatsız bulduğum bölüm. Massachusetts Eyaletini yönetirken ayrı ve Cumhuriyetçi başkan adayı olmak için partinin en sağındaki Hristiyan kitlenin oyunu almak için söylemlerini tamamen değiştirdi. Obama’dan daha fazla icraat bekliyordum. ABD, zenginliği paylaşma ile değil daha fazla zenginlikle başarılı olur.


Cenk Uygur (42, anchorman)
Romney seçilirse savaş çıkar
Oyumu Obama’ya vereceğim. Obama’dan ümitli olduğumdan değil, Romney’nin çok daha başarısız olacağını düşünmemden. Sınıflar arası ekonomik eşitsizlik ülkeyi büyük bir kaosa sürmekte ve önlem alınmaz ise yeni bir ‘Büyük Depresyon’ kaçınılmaz olacak. Romney kazanırsa depresyon olasılığı çok daha erken ve yıkıcı olacaktır. Romney’e oy vermememin bir başka sebebi de Romney kazanırsa, kesin olarak Ortadoğu’da bir dehşetli savaş daha çıkaracaktır.


Soner Çağaptay (42, araştırmacı)
Bütün ülkelere ders olsun
Seçim kampanyası, süper güç olan ABD’de bile siyasetin ne kadar içe odaklı olduğunu gösterdi. Bingazi’deki ABD diplomatlarına yapılan saldırı hariç, dış politika meseleleri süreçte hiç etkili olmadı. İşsizlik, ekonominin gidişi ve vergi politikası gibi meseleler seçimin galibini belirleyecek. O zaman şunu söylemek mümkün: Seçimler, dış politika değil, iç politika üzerinden kazanılıyor. Bu ders her ülke icin aynı.


Emine Akdemir (37, güzellik salonu yöneticisi)
Romney ayrımcılık yapıyor
Obama’ya oy atacağım. Bu kesin. Adam bence doğru yolda. Sadece daha çok zamana ihtiyacı var. Bu ülkeyi savaştan devraldı. Elinde sihirli değnek yok. Benim için ekonomi ve tabii ki dünyanın her tarafından gelen insanlara eşit şekilde davranması önemli. Obama bunu yapabilir ama Romney sınıf ayrımcılığı yapıyor.


Gülperi Atahan (Emlakçı)
Galiba oyum Romney’ye
Oyumu kullanırken siyasi düşünceye göre değil, yapılacak icraatlara, planlara göre karar veririm. Daha önceki seçimde Obama’ya oy verdim. O dönem bu ülkedeki ırk ayrımcılığının sona ermesi için iyi bir şey olacağını düşünmüştüm. Bir şey değişmedi. Emlak sektöründeki çöküş önceki başkan Bush döneminde başladı. Ancak, Obama da çok iyileştirebilmiş değil. Ayrıca, Romney’nin Bush döneminde başlatılan yılda 200 bin dolar üzerinde kazananlar için çıkardığı vergi indirimi yasasını uzatacağını vaat etmesi beni memnun ediyor. Galiba Romney’ye oy vereceğim.


Kerem Uruş (39, üst düzey yönetici)
İki bakış açım var
15 senedir Washington DC’de yaşayan Amerikalı bir Türk olarak seçimlere iki farklı açıdan bakıyorum. Amerikalı olarak değerler ve ekonomi, Türk olarak da, başta Türkiye olmak üzere, dış politika açısından. Temsilciler Meclisi ve Senato çoğunluğunun Beyaz Saray ile aynı ya da yakın görüşte olmasının ne kadar önemli olduğu da, özellikle içinde bulunduğumuz Obama Yönetimi döneminde bir kez daha görüldü.


Rahmi Erkan (51, satış danışmanı)
Obama ikinci dönem kalmalı
Yine Obama’ya oy atacağım. Çünkü orta sınıfa daha yakın bir anlayışı var. Maalesef Cumhuriyetçilerle görüşlerim birleşmiyor. Romney’nin fikirleri tamamen zenginlere dönük. Dış politikada da, savaş istemiyorum, dediği halde görüşleri iyi sinyaller vermiyor.


Salih Sivri (53, mermer ustası)
Obama iyi insan
28 yıldır ABD vatandaşıyım. İstanbul, Fatihliyim. Türkiye’de liseyi bitiremeyince fırsat bulmak için ABD’ye geldim. Burada mermer ustasıyım. Oylarımı hep Cumhuriyetçilere verdim. Çünkü, bu asılsız Ermeni iddialarını gündeme getiren hep demokratlar oldu. Onların ekmeğine yağ sürmek istemedim. Halbuki buradaki arkadaşlarımın çoğu Ermeni Türkleridir. Obama’yı da çok seviyorum. İyi insan. salı günü ona oy vereceğim.


Burcu Yörüger Sağında (34, öğretmen)
Oylar daha bilinçli
Amerikan seçim sisteminin gerçekten demokratik olduğunu düşünüyorum. Çünkü kampanya sürelerinin uzun olması, seçmenlerin adayları daha iyi tanıyıp daha bilinçli oy vermesine yardımcı oluyor. Nitekim ben de adaylar arasında yapılan üç münazarayı da izledim. Amerikan halkında savaşlardan dolayı bıkkınlık ve iyiye gitmeyen ekonomiden dolayı güvensizlik var. Seçilecek başkan kim olursa olsun dünya barışına katkıda bulunmasını diliyorum. (Hürriyet)